Testiranje modela

Današnje “masovno” testiranje u Rijeci obuhvatit će tek 78 pacijenata. Ono pravo počet će najranije sredinom veljače

Barbara Čalušić

Foto M. Gracin / D. Škomrlj

Foto M. Gracin / D. Škomrlj

U PGŽ-u je iskorišteno gotovo u svim slučajevima po šest doza iz bočice cjepiva te je cijepljeno oko 20 posto više osoba nego što se to očekivalo po prethodno uračunatih pet doza po bočici



RIJEKA – Sveukupno 78 pacijenata iz riječkih ordinacija cijepit će se danas u ambulantama Doma zdravlja na Vežici i Zametu, čime će kroz ovaj svojevrsni pilot-projekt cijepljenja protiv COVID-19 u Primorsko-goranskoj županiji početi testiranje modela za masovno cijepljenje opće populacije koji će u drugoj fazi obuhvaćati kronične bolesnike i starije od 65 godina.


– Računamo s nešto manje od 80 osoba koje će biti cijepljene u sklopu ovog pilota, odnosno izrade sustava koji će biti primijenjen kada bude provođeno masovno cijepljenje, točnije cijepljenje kroničnih bolesnika i starijih osoba na razini primarne zdravstvene zaštite. Liječnici će na temelju javljanja svojih pacijenata i pokazivanja interesa stvarati popise gdje će birati prioritete prema zdravstvenom stanju svojih pacijenata. Kako budu osiguravane odgovarajuće količine cjepiva, moći će na ove punktove poslati odgovarajući broj svojih pacijenata u određenom vremenu, kaže glavni županijski epidemiolog dr. Dobrica Rončević.


Iskorištene bočice


U ponedjeljak je u PGŽ-u počelo i cijepljenje drugom dozom Pfizer/BioNTech cjepiva. Prvom dozom u PGŽ-u dosad je cijepljeno 4.589 osoba, a 389 osoba primilo je i drugu dozu. Kampanja cijepljenja se nastavlja većim intenzitetom zbog cijepljenja drugom dozom, a kako ističe Rončević, kada bi timovi u PGŽ-u imali veće količine cjepiva na raspolaganju, mogli bi nastaviti i cijepljenje u prvoj fazi prvom dozom, budući da je u ovom trenutku ostalo još dosta zdravstvenih radnika koji nisu primili ni prvu dozu cjepiva.




– Međutim, sada nam je prioritet osiguranje doza za cijepljenje drugom dozom između trećeg i četvrtog tjedna od primanja prve, kako bismo osobe koje su primile prvu dozu u potpunosti zaštitili. Nastavak cijepljenja kroz prvu fazu najvjerojatnije ćemo imati početkom ili sredinom veljače, kada budu i za to dostatne doze koje očekujemo kroz najavljenu opskrbu Pfizer/BioNtech cjepiva. S druge strane, kada bismo imali dovoljno doza na raspolaganju, onda bisU PGŽ-u je iskorišteno gotovo u svim slučajevima po šest doza iz bočice cjepiva te je cijepljeno oko 20 posto više osoba nego što se to očekivalo po prethodno uračunatih pet doza po bočicimo mogli za tjedan ili dva zaključiti prvu fazu cijepljenja, dodao je Rončević.


. Šesta doza od početka ovog tjedna, kao što je poznato, postala je sastavni dio pakiranja jedne bočice Pfizer/BioNTech cjepiva koju proizvođač dodatno naplaćuje.


– Zabilježeno je nešto nuspojava, i to manje od deset onih koje se mogu definirati kao kratkotrajne i lake, ali možda neugodne za pacijenta. Radi se o bolnosti na mjestu uboda u prvom redu, no ozbiljnijih nuspojava koje se vežu uz stvaranje teškog umora i bilo čega što bi cijepljene onesposobilo u svakodnevnom životu, nismo zabilježili. Dakle, bolnost na mjestu uboda je jedina nuspojava koja je zabilježena, no to ne znači da nuspojava kao što je umor, bolovi u zglobovima i mišićima nema, ali svakako nisu bile toliko teške da bismo ih evidentirali kao ozbiljnije, objasnio je Rončević.


Prijave nuspojava


HALMED je do jučer zaprimio ukupno 139 prijava sumnji na nuspojave cjepiva protiv bolesti COVID-19 u Hrvatskoj. Ozbiljnost nuspojava je ocijenjena za njih 116, pri čemu je petina prijava ocijenjena ozbiljnima. Najčešće prijavljene nuspojave odnosile su se na lokalne reakcije, odnosno bol i otjecanje na mjestu primjene cjepiva, zatim glavobolju, povišenu tjelesnu temperaturu, umor, slabost, zimicu i mučninu. Riječ je, kako su jučer pojasnili iz HALMED-a, o očekivanim nuspojavama koje se često javljaju, slične su nuspojavama drugih cjepiva te su najčešće blagog do umjerenog intenziteta i prolaze spontano kroz nekoliko dana ili uz primjenu simptomatske terapije. Među ozbiljnim nuspojavama najčešće su zabilježene reakcije preosjetljivosti, i to u osam slučajeva, koje su se manifestirale kao što su osip, svrbež i urtikarija nedugo nakon primjene cjepiva, zbog čega su primijenjeni antialergijski lijekovi nakon kojih je u svim slučajevima došlo do oporavka. Radilo se o odraslim osobama mlađe do srednje životne dobi. Prema analizi prijavljenih nuspojava HALMED-u, u starijoj populaciji zabilježen je manji broj nuspojava te one nisu bile teške, što je u skladu s podacima iz kliničkih ispitivanja. HALMED nije zaprimio niti jednu prijavu sumnje na nuspojavu sa smrtnim ishodom.


– Zaprimljene su dvije prijave neželjenih događaja, odnosno događaja koji su vremenski povezani s primjenom cjepiva, a za koje nema uzročno-posljedične povezanosti s primjenom cjepiva. Riječ je o neželjenim događajima sa smrtnim ishodom u osoba starije životne dobi s teškim zdravstvenim stanjem. U oba slučaja kao uzrok smrti utvrđeno je zatajenje srca. Dodatno je zaprimljena i jedna prijava medikacijske pogreške, koja nije dovela do pojave nuspojave. HALMED će nastaviti pratiti, prikupljati i ocjenjivati sve informacije vezane uz sigurnost primjene cjepiva protiv bolesti COVID-19 u Republici Hrvatskoj, kao i u drugim državama, te će redovito izvještavati o svim novim saznanjima, priopćili su jučer iz HALMED-a.ž


Epidemiolog Rončević pak stanje u KBC-u Rijeka ocjenjuje kao pozitivan trend te očekuje da će se kroz tjedan do dva ovaj trend odražavati na daljnji pad hospitaliziranih pacijenata. Sve manji udio pozitivnih slučajeva među testiranima koji u pravilu dolaze na testiranje sa simptomima, Rončević tumači na način da u ovom trenutku prevladavaju i druge zimske viroze.


– Bilježi se malen udio maloljetnika s 4,5 posto, dok je najveći udio radno aktivnog stanovništva, sa 66 posto. Starijih od 65 godina je oko 20 posto, što je veći udio u odnosu na vrhunac epidemije, no ovdje se radi o epidemijskom repu kad kod starijih osoba i kroničnih bolesnika dolazi do manifestacije bolesti te oni imaju ozbiljnije simptome i češće se testiraju zbog čega njihov udio raste. Niti jedan dom za starije više nema aktivnu epidemiju, a tu izlazimo iz opasno zone jer pritisak virusa izvana opada. Mjere koje se provode su bez sumnje pridonijele znatnom padu epidemije, no isto tako na vrhuncu pandemije bilo je zaraženo dosta ljudi koji su stekli određenu zaštitu koja sigurno traje tri mjeseca, a govori se i da bi kod nekih osoba ta zaštita mogla biti dulja. Kako nam se sada preklapaju cijepljenje i izlazak iz epidemijskog vala kada je dio osoba bio imuniziran prirodnim putem, možemo biti zadovoljni s početkom cijepljenja i ako se ono bude dobro odvijalo, taman ćemo one koji su preboljeli virus uhvatiti u fazi u kojoj bi mogli izgubiti prirodni imunitet stečen prebolijevanjem, a one koji nisu uopće preboljeli virus ćemo na taj način zaštititi.


Za nas je očekivana procijepljenost koja će dati ozbiljan protuepidemijski učinak oko 70 posto stanovništva. Zasad računamo s procjepljivanjem 50 posto stanovništva, što bi zajedno s onima koji će zadržati prirodni imunitet nakon prebolijevanja moglo biti relativno dobro ne samo za individualnu zaštitu, već i za određenu razinu kolektivne zaštite. Taj je učinak važno postići u ovoj prvoj fazi među starijim osobama u domovima za starije, djelatnicima koji su s njima u kontaktu i zdravstvnim radnicima. Na taj način u kolektivima domova i zdravstvenim sustavima postižemo sigurno dovoljnu razinu kolektivnog imuniteta od 70 posto, o čemu svjedoči i velik interes za cijepljenje zdravstvenih radnika i starijih osoba u domovima, zaključio je Rončević.