PREDŠKOLSKI ODGOJ

Cijena vrtića u Rijeci pada za 25 eura. Mijenjaju se još neke važne odredbe

Ingrid Šestan Kučić

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

U Gradu su tu financijsku injekciju od države odlučili usmjeriti umanjenje roditeljskog udjela u cijeni



RIJEKA – Grad Rijeka otvorio je savjetovanje o nacrtima prijedloga Odluke o mjerilima za naplatu usluga gradskih dječjih vrtića od roditelja-korisnika te Odluke o izmjeni Odluke o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece u dječje vrtiće Grada Rijeke, a prema tim nacrtima roditeljima bi se uskoro cijena vrtića mogla umanjiti za 25 eura.


U skladu s tim umanjenjem roditelji čija su djeca smještena u riječkim gradskim vrtićima sudjelovat će u mjesečnoj cijeni programa, ovisno o mjesečnom dohotku po članu kućanstva, u rasponu od 48 do 70 eura.


Mogućnost odsustva


U Gradu su stava da to umanjenje predstavlja poticajnu mjeru roditeljima za ranim uključenjem djece u organizirani i stručni sustav odgoja i obrazovanja, ali i izvjesno umanjenje troškova koji opterećuju mlada kućanstva.




Do mogućnosti za umanjenje cijene došlo je jer je Vlada Gradu Rijeci dodijelila u ovoj pedagoškoj godini 783.665 eura za fiskalnu održivost dječjih vrtića po korisnicima sredstava za javne i privatne vrtiće.


– Slijedom kontinuirane politike Grada Rijeke za poduzimanje značajnih napora s ciljem što većeg obuhvata djece predškolske dobi odgojem i obrazovanjem, dodatni financijski poticaj Vlade Republike Hrvatske predškolskom odgoju predlaže se usmjeriti upravo na umanjenje roditeljskog udjela u cijeni dječjeg vrtića, ističu u Gradu.


Također se predlaže i jasnija regulacija mogućnosti da dijete odsustvuje iz dječjeg vrtića iz privatnih razloga najmanje mjesec, a najviše dva mjeseca u kontinuitetu, budući da je u praksi provedbe ovog rješenja dolazilo do različitih tumačenja i nejasnoća od strane korisnika.


Predloženo je i jasnije pojašnjenje na što se točno odnosi sintagma “mjesečno sudjelovanje koje plaća roditelj-korisnik usluga”.


Procedura upisa


– Predložena je novina koja se odnosi na beskamatni predujam u visini iznosa sudjelovanja roditelja-korisnika usluga dječjeg vrtića u punoj mjesečnoj cijeni usluge.


Kako bi se upisni postupak pojednostavio i vremenski optimizirao, predlaže se beskamatni predujam odrediti u paušalnom iznosu od 25 eura. Beskamatni predujam vraća se roditelju prilikom ispisa djeteta iz dječjeg vrtića, odnosno obračunava se zadnjim obračunom sudjelovanja roditelja-korisnika usluga u punoj mjesečnoj cijeni usluga, objašnjavaju u Gradu.


Savjetovanja su otvorena do 16. veljače, a predložene su i izmjene u cilju optimizacije procedure upisa djece u dječje vrtiće čiji je osnivač Grad Rijeka. S tim ciljem, gradonačelnik Marko Filipović u studenom prošle godine, imenovao je Povjerenstvo za optimizaciju procedure upisa, koje ima zadaću analizirati sustav upisa te općih i pojedinačnih akata koji proizlaze iz procesa provedbe upisa, a potom i predložiti izmjene procesa u cilju buduće provedbe upisa na jednostavan, brz i efikasan način.


Vrtićima veća sloboda u definiranju prioriteta


Uzevši u obzir da prvenstvo upisa obuhvaća kategorije socijalne prirode, djecu u teškim obiteljskim i zdravstvenim situacijama, kao i živo tkivo upisa koje provode dječji vrtići, predlaže se izmjena ostvarivanja prednosti pri upisu djece u dječje vrtiće na način da se vrtićima da veća sloboda u definiranju prioriteta, odnosno dodjele većih odnosno nižih bodova pojedinim kategorijama s obzirom na uočenu situaciju prilikom prethodnih upisa.


Neizmijenjena ostaje odredba prema kojoj prednost pri upisu u dječji vrtić za iduću pedagošku godinu, a sukladno zakonskim odredbama, ostvaruju djeca koja do 1. travnja tekuće godine navrše četiri godine života.