Novi model

Baja u Jelenju više nema, načelnik upozorava što i kako činiti s novim kantama za otpad

Sanja Gašpert

KD Čistoća jednom u tjednu na kućnom pragu ili na predviđenim lokacijama prikuplja otpad iz domaćinstva koji nije odvojen i pripremljen je, od strane mještana, u zelenoj kanti



JELENJE Načelnik Općine Jelenje Robert Marčelja osvrnuo se na novi način gospodarenja otpadom na području Jelenja, navodeći informacije bitne za sve sumještane, a zbog činjenice kako je ovog ponedjeljka, 5. listopada započelo novo razdoblje u prikupljanju i zbrinjavanju komunalnog otpada, kao i sekundarnih sirovina.


Mještani Jelenja odnedavno imaju i dodatnu mogućnost besplatnog zbrinjavanja krupnog otpada u novom reciklažnom dvorištu u Podhumu.


– Svaka promjena zahtijeva novo uhodavanje i angažman cijele zajednice, kako bi prirodu i okoliš u kojem obitavamo održali čistim i sačuvali za buduće generacije. Vjerujem da ćemo se kroz nekoliko mjeseci svi zajedno uhodati u novi sistem gospodarenja otpadom i tako doprinijeti našoj zajednici, kroz čiste javne površine te manje smeća po šumama i rubnim dijelovima Općine Jelenje.




Krajnji je cilj da naše obitelji imaju manje komunalnog otpada u kućanstvu, kojeg će preuzimati KD Čistoća. Naši mještani imaju mogućnost legalno zbrinuti kompletan otpad, ali i sekundarne sirovine, prije svega tu mislim na papir, staklo, plastiku, glomazni otpad.


Novi način prikupljanja komunalnog otpada i reciklažno dvorište nadopunjuju se u sustavu koji ima za cilj odvojeno prikupiti otpad, odnosno sirovinu, kao civilizirani građani Europske unije, kaže načelnik Marčelja.



Dodaje kako KD Čistoća jednom u tjednu na kućnom pragu ili na predviđenim lokacijama prikuplja otpad iz domaćinstva koji nije odvojen i pripremljen je, od strane mještana, u zelenoj kanti.


– Molim mještane da se pridržavaju uputa i otpad zbrinjavaju isključivo u svoju kantu. Dobro znane “baje” koje smo nekada koristili otišle su u povijest, jer se prešlo na novi individualni način sakupljanja otpada.


Eko otoci u naseljima su za manje količine sekundarnih sirovina (papir, staklo, plastika), uz besplatno zbrinjavanje. Kako bi zelena kanta što duže bila prazna potrebno je papir, staklo, plastiku odložiti u eko-otoke koje se nalaze na javnim površinama. Mještani veće količine predmetnih sirovina mogu voziti u naše reciklažno dvorište, ističe Marčelja.


Reciklažno dvorište radi ponedjeljkom, srijedom i petkom od 8 do 15 sati, utorkom i četvrtkom od 13 do 20 sati te subotom od 8 do 13 sati. Kontakt broj za sve informacije je +385 (0)91/227 5203. Također, na stranicama jelenje.hr i cistocarijeka.hr može se preuzeti i popuniti obrazac za dolazak grajfera na kućnu adresu.



Preporučena količina je 2m3 krupnog otpada, jednom godišnje po kućanstvu. Ako još uvijek na području Općine Jelenje ima kućanstva koji nisu preuzeli svoj spremnik, trebaju se javiti na navedene brojeve u nastavku.


Prijava novih korisnika, promjena vlasništva, promjena broja članova kućanstva, zamjena postojećih individualnih spremnika ili preuzimanje spremnika, reklamacije računa – tel. 051/353-400 i 051/353-402, postupanje sa spremnicima, programi odvoza otpada i rute vozila za prikupljanje otpada – tel. 051/353-429 i 051/353-430 ili e-mail [email protected].