Novi direktor

Aleksandar Bulog vodit će Ekoplus, evo što planira i što o njemu kažu u Gradu i Županiji

Marinko Glavan

Aleksandar Bulog

Aleksandar Bulog

Bulog je izabran na mandat od četiri godine, a podsjećamo da su prethodna trojica direktora Ekoplusa – Luka Traven, Miodrag Šarac i Josip Dedić – podnijela ostavke prije isteka mandata



RIJEKAAleksandar Bulog izabran je za novog direktora Trgovačkog društva Ekoplus koje upravlja Centrom za gospodarenje otpada Marišćina, potvrdila je za Novi list Sanja Udović, predsjednica skupštine Ekoplusa i načelnica Općine Viškovo.


Bulog je izvanredni profesor Medicinskog fakulteta u Rijeci i voditelj Odsjeka za kontrolu voda, voda u prirodi, otpadnih voda, otpada, ekotoksikologiju i mikrobiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije te nekadašnji SDP-ov gradski vijećnik. Odabran je između trojice kandidata, među kojima je bio bivši direktor Ekoplusa Josip Dedić i također bivši direktor pulskog komunalnog poduzeća Herculanea Igor Stari.


Bulog je izabran na mandat od četiri godine, a podsjećamo da su prethodna trojica direktora Ekoplusa – Luka Traven, Miodrag Šarac i Josip Dedić – podnijela ostavke prije isteka mandata.


Županija suzdržana




Predsjednica Skupštine Ekoplusa Udović potvrdila je Bulogov izbor i to većinom glasova, pri čemu je predstavnica Primorsko-goranske županije ostala suzdržana.


Inače, suvlasnici društva su Grad Rijeka, županija i Općina Viškovo.


– Na 52. sjednici Skupštine TD-a Ekoplus d.o.o., za novog predsjednika Uprave TD Ekoplus d.o.o. izabran je Aleksandar Bulog. Skupština je odluku o izboru i imenovanju donijela na temelju Izvješća o provedenom postupku natječaja za izbor i imenovanje predsjednika Uprave TD-a Ekoplus d.o.o. Tročlano Povjerenstvo za provedbu natječaja za izbor i imenovanje predsjednika Uprave TD-a Ekoplus d.o.o. činili su predstavnici Općine Viškovo, Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke. Od ukupno četiri pristigle prijave, tri osobe podnijele su urednu prijavu i ispunjavale su formalne uvjete natječaja i pozvane su na prethodni razgovor. Nakon dodatnog razgovora s dvojicom kandidata, Povjerenstvo je ocijenilo prihvatljivim za imenovanje za predsjednika Uprave kandidata Aleksandra Buloga, uz suzdržano mišljenje članice Povjerenstva kao predstavnice Primorsko-goranske županije, odgovorila je Udović na naš upit o izboru direktora Ekoplusa.


Kontinuitet


Sam Bulog je zahvalio Skupštini Trgovačkog društva Ekoplus d.o.o. i stručnom povjerenstvu što su prepoznali njegov program rada i viziju razvoja društva koje ocjenjuje kao održivi i razvojni program koji garantira Ekoplusu stabilnost rada, opstojnost i modernizaciju društva, sukladno najnovijim EU direktivama i Zakonskom okviru u RH kao članice i pravne slijednice Europske unije.


– PGŽ i Grad Rijeka kroz provođenje svojih razvojnih politika, brige o okolišu i održavanja zdravstvenog nadstandarda žitelja koje provode kroz čitav niz zdravstvenih programa, već godinama predstavljaju jedan kontinuitet u osiguravanju uvjeta koji u konačnici rezultira zdravim i funkcionalnim okolišem u kojem svi zajedno živimo i radimo.


Prioriteti moga predstavljenoga programa i plana rada prije svega su pravovremeno i ciljano planiranje gospodarenja otpadom i vrlo uska suradnja sa svim dionicima u tom vrlo kompleksnom poslu gdje svi zajedno kao proizvođači otpada participiramo svaki dan. To je zadaća koju moraju realizirati svi ukoliko želimo održivo upravljati okolišem u kojem gospodarenje otpadom predstavlja velik izazov za sve u sustavu. Kao i svaka druga tehnologija, tehnologija koju sada koristi Ekoplus d.o.o. na području centra za gospodarenjem otpadom na Marišćini predstavlja rješenje koje godinama vrlo uspješno koriste mnoge članice Europske unije, kaže Bulog, dodajući da je takvo tehnološko rješenje sklono modernizaciji samoga pogona i prilagodbi novim standardima koje u budućnosti treba osigurati.


Modernizacija


– Želim naglasiti da ću maksimalno sa svojim timom, djelatnicima, Skupštinom društva, mjerodavnim tijelima u RH, raditi na tome da se u potpunosti osiguraju svi potrebni uvjeti za poštivanje Zakonskih propisa i ekoloških standarda kao i do sada, direktiva koje pred nas stavlja Europska unija čije nepoštovanje može skupo koštati sve nas zajedno. Centar za gospodarenje otpadom Marišćina ne predstavlja odlagalište otpada, nego ekološki i gospodarski održivi i neosporno potreban pogon za izdvajanje svih korisnih sastavnica iz otpada, smanjivanja ukupne količine otpada, a isto tako i onih korisnih sastavnica koje se mogu iskoristiti kao gorivo za ponovnu energetsku oporabu. Želim napomenuti da se treba mijenjati negativna javna percepcija o Ekoplusu, a pogotovo o centru za gospodarenje otpadom Marišćina, kao o nekom problemu. Ono je svijetli primjer pametnog ulaganja i promišljanja o jednom globalnom problemu, a to je problem adekvatnog zbrinjavanja otpada i osiguravana uvjeta održivog razvoja društva u cjelini.


Ekoplus ne predstavlja samo rečeno, to je vrlo kompleksan sustav koji sadržava i reciklažu, proizvodnju plina, opskrbu parom i toplom vodom, proizvodnju električne energije, uporabu otpada, gospodarenje posebnim kategorijama otpada i čitav niz drugih, ne manje važnih djelatnosti. Cilj našega zajedničkog rada i rada mene osobno bit će maksimalno usmjeren prema modernizaciji Ekoplusa, poštovanju svih Zakonskih propisa i EU direktiva o gospodarenju otpadom i posebno prema osiguranju kontinuirane zaštite okoliša, djelatnika i opće populacije u cjelini, jer jedino osiguranjem svih ovih navedenih uvjeta možemo govoriti o održivom razvoju kao današnjem i budućem europskom standardu, kaže Bulog.


Očekivanja


Riječki gradonačelnik Marko Filipović, na naš upit o očekivanjima od nove uprave Ekoplusa, odgovara da očekuje puni Bulogov angažman.


– Očekujem njegov puni angažman kako bi Marišćina bila ono za što je zamišljena, kao suvremeni centar za gospodarenje otpadom. Pred njim su i izazovi suradnje s komunalnim društvima koja dostavljaju otpad na Marišćinu, kao i s resornim ministarstvom, vezano uz zbrinjavanje goriva proizvedenog iz otpada. Ne sumnjam da gospodin Bulog ima potrebno iskustvo u ovom području koje je stekao dugogodišnjim radom na Medicinskom fakultetu i u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo, rekao je Filipović.


O odabiru Buloga i o tome što očekuje od novog direktora, te smatra li da će, za razliku od svojih prethodnika na toj poziciji, Bulog dočekati kraj mandata, pitali smo i primorsko-goranskog župana Zlatka Komadinu.


– Izbor uprave Ekoplusa je u prošlom i ovom mandatu u prvom redu stvar odluke Općine Viškovo i Grada Rijeke. Županija je, naime, u ovom i prošlom mandatu bila neutralna jer je naš stav da je gospodarenje otpadom i upravljanje Marišćinom od interesa jedinica lokalne samouprave i same općine u kojoj se Centar za gospodarenje otpadom nalazi.


Od svakog direktora Županija, kao i svi ostali suvlasnici, očekuju da vodi proces sukladan izabranim tehnologijama te da pogonom upravlja na način da nema neugodnih emisija u okoliš, nastojeći da smanji rashode koliko ih može smanjiti.


Država po pitanju gospodarenja otpadom nije riješila ni prvi dio, a to je prikupljanje i odvajanje sekundarnih sirovina, kao ni izgradnju energana koje bi kao energent koristile gorivo proizvedeno iz otpada.


Svaki direktor Ekoplusa zbog toga ima sistemski problem i sistemski gubitak u poslovanju, rekao je Komadina.