Znanost

Aleksandar Bulog iz Rijeke novi je predsjednik Hrvatskog društva za proteomiku i metabolomiku

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Implementacijom i kohezijom ciljanih europskih i nacionalnih projekata u području proteomike i metabolomike, naše društvo može dati veliki obol u istraživanjima proteoma



RIJEKA – Hrvatsko društvo za proteomiku i metabolomiku osnovano je 2015. godine, a za njegovog novog predsjednika izabran je izv. prof. dr. Aleksandar Bulog s Katedre za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, koji je ujedno i voditelj Odsjeka za ispitivanja voda i otpada Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije. U proteklih osam godina društvo su vodili prof. dr. Jasna Peter Katalinić te prof. dr. Đuro Josić, a odmah po osnutku društvo je učlanjeno u Europsko proteomsko udruženje.


Navodeći da je Hrvatsko društvo za proteomiku i metabolomiku u nekoliko godina organiziralo čitav niz međunarodnih kongresa, gostovanja eminentnih svjetskih znanstvenika koji su sve prisutne upoznali s najmodernijim metodama, znanstvenim istraživanjima u širokom području moderne proteomike i metabolomike, njegov novi predsjednik kaže da je nastupom pandemije smanjena aktivnost te je reaktiviranje aktivnosti društva najzahtjevniji njegov cilj u narednom mandatu.


Razvoj lijekova


– Nakon što su se normalizirali epidemiološki uvjeti, intenzivno radimo na ponovnom uspostavljanju međunarodnih komunikacija s renomiranim europskim i svjetskim društvima, ustanovama, laboratorijima, fakultetima, znanstvenicima, u cilju dogovora oko realizacije znanstvenih kongresa, gostovanja eminentnih stručnjaka i međuinstitucionalnoj razmjeni doktoranata i mladih istraživača u cilju inteziviranja istraživanja i, naravno, publikacija zajedničkih znanstvenih dostignuća. U svojoj kompleksnosti, proteomika je prije svega interdisciplinarna znanost koja povezuje biologiju, kemiju, genetiku, računarstvo i ostale srodne prirodne znanosti. Bavi se proučavanjem proteina koji su nositelji svih bioloških funkcija i predstavljaju, što je danas izuzetno aktualno, mete za djelovanje modernih lijekova. Mnogi znanstvenici iz Hrvatske i svijeta bave se upravo istraživanjem proteoma koji predstavlja skup svih proteina i proteomskih oblika koje organizam proizvodi tijekom cijeloga svoga života. Proteomika obuhvaća praćenje proteoma u pojedinim vrstama stanica kod bolesnog ili zdravog stanja ili pak tijekom različitih faza razvitka organizma. Danas je posebno važno naglasiti da upravo ova istraživanja proteoma pružaju velike mogućnosti u razvoju lijekova jer prate razlike u pojavljivanju proteina u oboljenom i zdravom tkivu, objašnjava izv. prof. dr. Bulog.




S druge strane, metabolomika je znanost o kemijskim procesima u koje su uključeni svi metaboliti. Ona podrazumijeva identifikaciju i kvantifikaciju malih organskih molekula prisutnih u kompleksnim biološkim uzorcima, s posebnim naglaskom na one koji se razlikuju u patološkim i zdravim staničnim procesima.


Mladi istraživači


– Naime, metabolomika predstavlja sustavno proučavanje jedinstvenih kemijskih otisaka koje specifični stanični procesi ostavljaju iza sebe. Tako da metabolom predstavlja kolekciju svih metabiolita u stanici, tkivu, organima i organizmu koji su krajnji proizvodi staničnih procesa. Danas moderna istraživanja iz domene metabolomike bave se istraživanjima upravo niza genskih proizvoda koji nastaju u stanici i predstavljaju jedan aspekt mobilnih funkcija same stanice. Znanstveno i moderno metaboličko profiliranje može dati odgovore o trenutnom fiziološkom stanju bilo koje proučavane stanice. Stoga, misija našega društva u skoroj budućnosti upravo je uvođenje novih i moderniziranje starih visokoprotočnih metoda u prirodnim i biotehnološkim znanostima, posebice u biomedicini. Kako je riječ o multidicsiplinarnoj znanosti, cilj djelovanja društva je i objedinjavanje ekspertize i stručnjaka iz područja prirodnih, biomedicinskih i biotehnoloških znanosti radi umrežavanja i realizacije zajedničkih projekata i uvođenje najsuvremenijih metoda u gospodarstvu, medicini i ostalim srodnim prirodnim znanostima. Implementacijom i kohezijom ciljanih europskih i nacionalnih projekata u području proteomike i metabolomike, u zajedničkim međunarodnim istraživanjima, društvo može dati veliki obol u istraživanjima proteoma, sustavnom organizacijom znanstvenih skupova, organizacijom edukacija znanstvenika i stručnjaka, promidžbom proteomike i metabolomike u znanstvenoj zajednici i javnosti u svrhu organizacije edukativnih i promidžbenih aktivnosti, ističe predsjednik društva.


Dodajući da će posebna pažnja u novome mandatu biti usmjerena prema mladim istraživačima, doktorandima i postdoktorandima kao najproduktivnijem dijelu članstva samoga društva, izv. prof. dr. Bulog kaže da će upravo mladi istraživači svoj propulzivni znanstveni rad moći realizirati, kako u domaćim laboratorijima, institutima, fakultetima, tako i korištenjem europske mreže društava s područja proteomike i metabolomike u međunarodnom dijelu spektra pridruženih laboratorija, i njihovih voditelja i mentora.


Centar za visokoprotočnu tehnologiju


Sjedište društva je na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci koji je okupio nekoliko vrsnih svjetskih znanstvenika te opremio Centar za visokoprotočnu tehnologiju, a riječ je o najbolje opremljenom centru takve vrste, ne samo u Hrvatskoj već i šire.


– Želim pozvati sve znanstvenike i stručnjake iz ovih područja, kako iz Hrvatske, tako i iz inozemstva da nam se priključe, da svojim znanjem, iskustvom i angažmanom pomognu u ostvarivanju naših zajedničkih ciljeva. Hrvatsko društvo za proteomiku i metabolomiku, kao i do sada, pružit će svu svoju međunarodnu komunikaciju i prepoznatljivost u kreiranju mreže ustanova iz svoga područja djelovanja i pomoći svakome svom članu u kreiranju vlastitih znanstvenih istraživanja i produbljivanju znanja i vještina koji su neophodni u ovim izuzetno izazovnim vremenima koja su pred nama, zaključuje izv. prof. dr. Bulog.