Edukativno i rekreativno

“Aktivno protiv Parkinsona”: Evo kako je u Rijeci obilježen Svjetski dan Parkinsonove bolesti

Bruna Matičić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Od ove progresivne neurološke bolesti u Hrvatskoj boluje više od 16.000 građana, a još uvijek nije pronađen lijek



Prigodnim edukativno-rekreativnim programom te pod motom “aktivno protiv Parkinsona” danas je u Rijeci obilježen Svjetski dan Parkinsonove bolesti.


Obilježavanje je organizirala Klinika za neurologiju KBC-a Rijeka, Katedra za neurologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci te riječka podružnice Udruge “Parkinson i mi” s ciljem upoznavanja i osvješćivanja javnosti o ovoj progresivnoj neurološkoj bolesti od koje u Hrvatskoj boluje više od 16 tisuća građana, a za koju još uvijek nije pronađen lijek.


– Parkinsonova je bolest druga najčešća neurodegenerativna bolest. Riječ je o kroničnoj bolesti za koju se procjenjuje da boluje 1,2 milijuna oboljelih, a u Hrvatskoj, prema potrošnji lijekova koji se izdaju na teret HZZO-a, možemo govoriti od 16 tisuća oboljelih.




Međutim, pretpostavlja se da je broj osoba s Parkinsonovom bolešću puno veći te dostiže i 20 tisuća, jer 25 posto oboljelih ostane nedijagnosticirano, kazala je danas Vita Komen, specijalizantica Klinike za neurologiju u riječkom KBC-u.


Rizici i simptomi


Rizici su vezani uz dob ili oboljele članove obitelji, ruralnu sredinu i izloženost pesticidima, virusima, a dijagnoza se, kaže, postavlja na temelju kliničke slike i prisutnosti glavnih simptoma, nakon čega se obavljaju dijagnostičke, laboratorijske i radiološke pretrage i propisuje terapija lijekovima ili invazivne metode liječenja.


– Simptomi Parkinsonove bolesti razlikuju se od osobe do osobe, a obično se pojavljuju asimetrično, na jednoj strani tijela. Osobe prvo uglavnom primijete tremor i podrhtavanje određenih dijelova tijeka, a nakon toga i zakočenost, usporenost, nestabilnost u hodu i držanju te poteškoće u održavanju ravnoteže.


Uz navedeno, pojavljuje se još i hipomimija, odnosno smanjena izražajnost lica, tiši govor i otežano komuniciranje, a jedan od najranijih simptoma Parkinsonove bolesti može biti i gubitak njuha koji se nekada pojavljuje i desetak godina prije motoričkih simptoma.


Nažalost, ne zna se što točno uzrokuje bolest, pa samim time nema potpunog izlječenja, ali se bolest može dobro kontrolirati lijekovima, dodala je specijalizantica Komen objašnjavajući složenost ove bolesti.


Na usporavanje napredovanja bolesti značajno djeluje i intenzivna tjelesna aktivnosti, a njezinu važnost i za psihofizičko stanje danas je naglasio i Željko Glavan, voditelj riječke podružnice Udruge “Parkinson i mi”.


– To je vrlo ozbiljna bolest te se oboljeli moraju ozbiljno pridržavati uputstva liječnika, uzimanja propisanih lijekova, ali i promijeniti način života te pasivni život pretvoriti u aktivan, rekao je Glavan.


Obolijevaju sve mlađi


Također, istaknuo je kako postoji više vrsta Parkinsonove bolesti među kojima variraju i simptomi, ali najtužnije je, kaže, što obolijevaju sve mlađi ljudi.


Naime, najmlađi član riječke podružnice Udruge “Parkinson i mi” ima 24 godine, dok se udruga trudi svim članovima omogućiti kvalitetniji život organizirajući razne sportske aktivnosti, vježbe uz fizioterapeuta, pa i treninge stolnog tenisa ili učenje engleskoga jezika.


Uz informativne letke zainteresirani građani tako su danas imali priliku družiti se i informacije o bolesti dobiti iz prve ruke, od članova Udruge “Parkinson i mi” te preuzeti crvene tulipane koji su simbol borbe protiv ove bolesti.


Uz navedeno, učitelj plesa Elio Bašan održao je plesnu radionicu s namjerom da ukaže na benefite plesa za zdravlje i ublažavanje stanja oboljelih od Parkinsonove bolesti, a Svjetski dan Parkinsonove bolesti u popodnevnim je satima obilježen i prigodnim predavanjima u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke.


U edukativnim predavanjima dr. sc. Vladimira Vuletić i dr. Valentino Rački s Klinike za neurologiju KBC Rijeka predstavili su novosti u Parkinsonovoj bolesti te rezultate genetskog istraživanja oboljelih u Hrvatskoj, dok je prof. Ines Torić sa Zavoda za kliničku, zdravstvenu i organizacijsku psihologiju KBC-a Rijeka govorila o važnosti psihološke podrške kod oboljelih.