Znanstveni skup

100 godina od osnutka Slobodne Države Rijeka: Bez vojne sile nema samostalnosti

Damir Cupać

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

O riječkoj državi ne treba razvijati ni pozitivan ni negativan stav, ali ona je povijesna činjenica jer je bila sjecište četiriju velikih kultura – germanske, talijanske, slavenske i mađarske, rekao je Danko Švorinić



U povodu obilježavanja 100 godina od osnutka Riječke Države u Gradskoj vijećnici održan je znanstveni skup »100 godina od osnutka Slobodne Države Rijeka« u organizaciji udruge Slobodna Država Rijeka, Muzeja grada Rijeke i pod pokroviteljstvom Grada Rijeke, PGŽ-a, Fondacije Coppieter te podrškom Zajednice Talijana i Societa di studi Fiumani.


Znanstvenim skupom htjelo se podsjetiti da je 12. studenoga 1920. godine osnovana Slobodna Država Rijeka (Stato Libero di Fiume), a nova država utemeljena je Rapallskim ugovorom između Kraljevine Italije i Kraljevine SHS, podržana od velikih sila i većine stanovnika grada koji je uživao autonomiju u odnosu na okolne države još od 1779. godine.


Država je postojala de facto oko godinu dana, a de iure do 1924. godine kada ju je anektirala Kraljevina Italija. Čin aneksije do danas je ostao sporan jer nije međunarodno pravno priznat, a potpisale su jedino Kraljevina Italija i Kraljevina SHS.




U ime Gradskog vijeća gradski vijećnik Liste za Rijeku Danko Švorinić podsjetio je da je lani održan znanstveni skup u povodu obilježavanja 300. obljetnice slobodne riječke luke, najavivši da će se znanstvenici sljedeće godine baviti razdobljem gradonačelnika Giovannija Ciotte.


Protiv fašizma


– Vjerujem da će okupljanje znanstvenika koji će se baviti riječkim temama postati tradicionalno. Kada je riječ o riječkoj državi, to je desetljećima bila tabuizirana tema koja je često stavljana u negativan kontekst i povezivala se s fašizmom.


A istina je da je Slobodna Država Rijeka bila protiv fašizma i upravo je fašistički udar protiv Slobodne Države Rijeka odnio prve žrtve fašizma. Danas možemo objektivno raspravljati o takvim temama, a predsjednik riječke države Riccardo Zanella nedavno je dobio i trg ispred Guvernerove palače.


O riječkoj državi ne treba razvijati ni pozitivan ni negativan stav, ali ona je povijesna činjenica koja svjedoči da je Rijeka kroz povijest bila važno mjesto jer je bila sjecište četiriju velikih kultura – germanske, talijanske, slavenske i mađarske, izjavio je Švorinić.



Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel kazao je da je Slobodna Država Rijeka bila mala država, ali da ima svoje mjesto u povijesti.


Države-gradovi


– U staroj Grčkoj bile su poznate države-gradovi, a osim Rijeke u novijoj povijesti takvog primjera nema. Postoje određene poveznice između Slobodne Države Rijeka i današnje Rijeke, koja je Europska prijestolnica kulture i Luka različitosti. Te poveznice su prije svega multikulturalnost i otvorenost koje su konstanta našega kraja.


Rijeka je u 50 godina bila u središtu pažnje europske i svjetske javnosti, prvi put kada je osnovana Slobodna Država Rijeka, a nakon toga kada je završen Drugi svjetski rat kada su se vodile igre oko određivanja granica.


Sudbina riječke države pokazala je da bez vojne sile, nažalost, nema samostalnosti. Slično bi bilo i 1945. godine da Jugoslavija i Hrvatska nisu bile na strani pobjednika i da nije bilo respektabilne vojne sile.


Jedna od soba novog Muzeja grada Rijeke posvećena je Slobodnoj Državi Rijeka kako bi svi mogli vidjeti što se točno događalo 1920–ih godina prošlog stoljeća, rekao je Obersnel.


Na znanstvenom skupu sudjelovali su izlagači iz Slovenije, Italije, Mađarske i Hrvatske.