JAVNA USTANOVA

Razvojnoj agenciji Ličko-senjske županije LIRA-i odobren projekt prekogranične suradnje FOODPRINT

Marin Smolčić



 


Dobre vijesti stigle su nakon današnjeg sastanka Upravnog tijela INTERREG Programa prekogranične suradnje Italija – Hrvatska 2021 – 2027 u sklopu kojeg je odobren projekt FOODPRINT. Kako je zaključeno rasipanje hrane značajno pridonosi onečišćenju okoliša, utječe na bioraznolikost, nakupljanje stakleničkih plinova i iscrpljivanje resursa.


Projekt FOODPRINT prepoznaje zajedničke izazove, uključujući nedostatak koordiniranih političkih pristupa, ograničene obrazovne programe o prevenciji rasipanja hrane i poteškoće u promjeni stavova javnosti. Ovi izazovi čine imperativom razviti učinkovite lokalne strategije i inicijative.




FOODPRINT će se pozabaviti problemima rasipanja hrane promicanjem održivih praksi i rješenja u odabranim programskim područjima, u konačnici smanjujući utjecaje na okoliš, posebice emisije stakleničkih plinova. Ključne strategije uključuju pilot aktivnosti, događanja za podizanje svijesti javnosti i uspostavu prekogranične jadranske mreže dionika. Smanjenjem bacanja hrane, projekt FOODPRINT nastoji zaštititi okoliš, očuvati resurse i poboljšati ekonomske i ekološke rezultate.


Javna ustanova Razvojna agencija Ličko-senjske županije – LIRA vodeći je partner projekta FOODPRINT te je time predvodnik aktivnosti pripreme i provedbe projekta. Svojim sudjelovanjem u prekograničnim projektima LIRA nastoji proširiti suradnju i povezati se sa dionicima kako bi se zajednički uhvatili u koštac sa istim izazovima i prenijeli znanje i dobre prakse van granica naše županije.


Strateški osmišljeno partnerstvo uključuje dionike iz Hrvatske i Italije, a projektno partnerstvo uz LIRA-u čine Javna ustanova Regionalna razvojna agencija Karlovačke županije, Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, Sveučilište u Rijeci – Ekonomski fakultet, Venecijanski Klaster, ECAMRICERT S.R.L., Sveučilište Foggia, Nacionalna konfederacija obrtničkog sektora i malih i srednjih poduzeća Abruzzo, dok su pridruženi partneri na projektu Vijeće Europe – Ured u Veneciji i Trgovačko- ugostiteljska škola iz Karlovca.


Prekogranična suradnja ključna je za postizanje ciljeva FOODPRINT-a, prepoznajući da je problem nepotrebnog bacanja hrane složeno pitanje koje nadilazi nacionalne granice.Suradnički pristup osigurava povećanu razmjenu znanja, učinkovito korištenje resursa, promjenu načina razmišljanja, veću vidljivost i inovacije, što donosi dobrobit projektnim partnerima i široj zajednici u programskom području.



Projekt vrijedan €2.277.999 sufinanciran je sredstvima Europske unije u iznosu od 80 posto iz INTERREG Programa prekogranične suradnje Italija – Hrvatska 2021. –


2027. Prepoznajući hitnu potrebu za prekograničnom suradnjom, ovaj projekt ima sveobuhvatan pristup sprječavanju i smanjenju nepotrebnog bacanja hrane, s fokusom na borbu protiv onečišćenja okoliša. Projekt je pripremljen u sklopu provedbe projekta „PriLika za razvoj“, a sufinanciran je sredstvima tehničke pomoći kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Cilj projekta je potaknuti veću iskorištenost sredstava EU fondova u Ličko-senjskoj županiji putem jačanja kapaciteta regionalnog koordinatora Javne ustanove Razvojne agencije Ličko-senjske županije – LIRA-e, koja kontinuiranom podrškom javnopravnim tijelima u pripremi i provedbi projekata djeluje na jačanje kapaciteta (potencijalnih) prijavitelja u pripremi i provedbi projekata.