Župa sv. Nikole Tavelića

Predstavljanje Zajednice Cenacolo: Bivši ovisnici ispričali svoje životne priče kako bi iskustvom pomogli drugima

Valentina Botica

Snimila: Ana Krizanec

Snimila: Ana Krizanec

Župnik crkve sv. Nikole Tavelića, Siniša Pucić, istaknuo je važnost djelovanja Zajednice Cenacolo u suočavanju s izazovima ovisnosti među mladima



Župna crkva sv. Nikole Tavelića na riječkom Krnjevu ugostila je predstavljanje Zajednice Cenacolo, uz svjedočanstva njezinih mladih članova. Nakon jutarnjih misa u 8 i 10:30 sati, mladi koji su se uz vjeru oslobodili ovisnosti, ispričali su svoje životne priče u nadi da će njihova iskustva pomoći onima kojima je potrebno.


Zajednicu Cenacolo osnovala je 1983. godine u Saluzzu časna sestra Elvira Petrozzi. Njezin cilj bio je pružiti pomoć mladima u izlječenju od ovisnosti kroz zajednički život, rad i molitvu u bratovštinama, odnosno kućama zajednice.





Župnik crkve sv. Nikole Tavelića, Siniša Pucić, istaknuo je važnost djelovanja Zajednice Cenacolo u suočavanju s izazovima ovisnosti među mladima. “Zajednica Cenacolo već nekoliko desetljeća prkosi smrti i ovisnostima koje pogađaju mnoge mlade. Njihov pristup životu pruža novi početak, potiče razgovore i molitvu kako bi mladi shvatili da postoji sasvim drugačiji način života od onoga koji poznaju.”


Kako objašnjava župnik, poznaje mnogo ljudi, njegovih vlastitih prijatelja, koji su prošli kroz zajednicu, a sada su ispunjeni i sretni ljudi koji imaju lijep život, ciljeve, obitelj. Iz tog je razloga htio da mladi članovi dođu u njegovu župu i posvjedoče tko su i kroz što su prošli, posebno imajući na umu zabrinute roditelje koji ne znaju kako da pomognu svojoj djeci. “Zajednica za njih postaje novi početak u život,” dodao je župnik Pucić.



Jedno od svjedočanstava koje su okupljeni mogli čuti nakon mise, dolazi od 29-godišnjaka Patrika, koji je istaknuo svoj put prema vjeri i ozdravljenju unutar zajednice, nakon – kako ga on opisuje – oholog, nezahvalnog načina života koji ga je doveo čak i do zatvora. Jana, druga članica zajednice, dijeli svoje iskustvo kroz koje upoznajemo njezinu osobnost koja je težila prihvaćanju i tražila ljubav, a zajednica joj je pomogla u procesu samopronalaženja i prihvaćanja vlastitog identiteta kroz molitvu.


Trenutno, ova katolička laička zajednica djeluje u 71 bratovštini u 20 država svijeta, a najviše u Italiji i Hrvatskoj.