Ivan Štajduhar

Predavanje Sveučilišta za 3. dob o umjetnoj inteligenciji izazvalo veliki interes Riječana

Sanja Gašpert

Foto Grad Rijeka

Foto Grad Rijeka

Ivan Štajduhar održao je kratko predavanje naslovljeno "Inteligentni agenti"



U sklopu programa Sveučilišta za 3. dob, na Filozofskom fakultetu u Rijeci kratko besplatno predavanje “Inteligentni agenti” održao je prof. dr. sc. Ivan Štajduhar, a tema je izazvala veliki interes građana.


U digitalno doba, polje umjetne inteligencije otvara nove mogućnosti u različitim područjima, dok s druge strane povlači i mnoga etička pitanja.


Njezin razvoj može se već osjetiti i u svakodnevnom životu, stoga ne iznenađuje da tema izaziva i velik interes javnosti. Na predavanju prof. Štajduhara sudjelovalo je osamdesetak polaznika i polaznica Sveučilišta za treću dob.




– Grana umjetne inteligencije bavi se konceptom stvaranja strojeva koji misle i djeluju kao ljudska bića u racionalnom smislu. Napustivši ideju oponašanja ljudskog mozga, upotrebljive primjene umjetne inteligencije u stvarnom svijetu pojavile su se tek kad se njena definicija ograničila na racionalno djelovanje.


Recentni napredak strojnog učenja dodatno je unaprijedio naše spoznaje o izgradnji inteligentnih agenata. Razvijene su potpuno samoučeće tehnike za razvoj inteligentnih agenata, koji nadmašuju čak i najbolje igrače na svijetu.


Mogu li se ti nalazi prevesti iz svijeta igara u stvarni svijet i iskoristiti za dobrobit čovječanstva, i koliko smo blizu postizanju umjetne opće inteligencije, neka su od pitanja otvorena na predavanju, istaknuto je.


Sveučilište za treću dob Sveučilišta u Rijeci redovno održava program za starije od 55 godina s minimalno završenim srednjoškolskim obrazovanjem i obuhvaća kratka predavanja, cikluse predavanja, konverzacijske susrete i umjetničke radionice.


Projekt je nastao 2009. godine je u suradnji s Gradom Rijekom, s glavnim ciljem podizanja razine individualne i društvene svijesti, podizanja razine opće motivacije i mentalnoga zdravlja te poboljšanja socijalne inkluzije i kvalitete života.


Dosad je Sveučilište u Rijeci realiziralo 50+ programa u trajanju od 20 ili 10 školskih sati iz područja hortikulture, zdravlja, prehrane, fizike, neuroznanosti, osobnih financija, psihologije, emocija, kiparstva, crtanja, slikarstva, grafike, religija, stvaralačkoga pisanja, povijesti grada Rijeke, kulturne baštine grada Rijeke, Primorja i sjevernog Jadrana, povijesti umjetnosti, etike, kulturologije i biotehnologije i drugih.


Do danas je organizirano osamdesetak takvih predavanja, na kojima je ukupno sudjelovalo više od tisuću osoba starijih od 55 godina.