PRESSICA MOŽEMO!

Petković: ‘Nije primjereno da Luka prekrcava metalni otpad u centru Rijeke, zagađenja idu u zrak, a mjerenja nema’

Sanja Gašpert

snimila: Angela Maksimović

snimila: Angela Maksimović

Sve to se obavlja u blizini željezničkog kolodvora, u blizini riječke bolnice, na otvorenom, zagađenja idu u zrak, a nema mjerenja lebdećih čestica. O tome nema javnih informacija, kao niti o stanju mora oko luke, kazao je Petković



RIJEKA – Problematika velikih infrastrukturnih zahvata u sektorima industrije i prometa u Rijeci i okolici koji nisu popraćeni adekvatnom razinom nadzora stanja okoliša bila je tema konferencije za novinare Možemo! Rijeka.


– Uočava se nedostatnost nadzora nad stanjem okoliša u Rijeci i okolici.


U tijeku su veliki radovi, komunalni zahvati, poput kontejnerskog terminala Brajdica, slijedi otvaranje novog terminala na Zagrebačkoj obali, INA priprema novi sustav, HEP razmišlja o ponovnom stavljanju u pogon teromelektrane na Urinju.




Pitamo se jesu li Primorsko-goranska županija i Republika Hrvatska spremni na ove nove okolnosti. Na Županijskoj skupštini PGŽ-a slali smo upite o količini nadzora, tražili povećanje kontrolnih mjesta, ali nas se uvijek pokušavalo primiriti kako se poštivaju minimalni zakonski uvjeti.


Dakle, funkcioniraju reaktivno, a ne proaktivno, posebice se to vidi u nekoliko primjera akutnih stanja u našoj županiji, poput prošlogodišnjeg zagađenja kostrenskih plaža i mora, gdje sanacija još uvijek traje i ne nazire joj se kraj, a, tko zna, možda se još nešto dogodilo o čemu se ne govori.



U Luci se obavlja prekrcaj sekundarnih sirovina s nedovoljno organiziranim postupcima, kasni sanacija jame Sovjak. Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, jedan od najboljih u državi, kao i sama država trebali bi malo više pozornosti usmjeriti prema kontroli, rekla je Morena Lekan.


Pohvalila je pozitivno riješen upit stranke za povećanjem nadzora uzorkovanja mora, navodeći kako bi, također, uzorkovanja trebala biti češća tijekom cijele godine, a ne samo ljeti, posebice u blizini industrijskih postrojenja. Također, dodala je, uzorkovanja bi se trebala obavljati i na druge supstance, a ne samo na fekalne, uz napomenu kako je potrebno više raditi na prevenciji.


Orjen Petković kritizirao je tehnologiju prekrcaja sekundarne sirovine, odnosno metalnog otpada na prostoru luke u centru Rijeke, koja, dodao je, nije primjerena 21. stoljeću.


– Sve to se obavlja u blizini željezničkog kolodvora, u blizini riječke bolnice, na otvorenom, zagađenja idu u zrak, a nema mjerenja lebdećih čestica. O tome nema javnih informacija, kao niti o stanju mora oko luke. Javno se o tome ne govori, odgovornost ne preuzima nitko. Kasni i sanacija jame Sovjak, održane su dvije tribine na kojima nije detaljno navedena tehnologija kojom će se sanacija obavljati, nije se puno govorilo niti o zaštiti okoliša za vrijeme sanacije, nema informacija o nultom stanju na terenu.


Tehnologiju sanacije Sovjaka treba jasnije iznijeti u javnosti, isto tako i izvijestiti o rezultatima ispitivanja zraka, koja bi trebala biti češća. Mi nismo protiv povratka industrije, nismo protiv razvoja, samo tražimo kvalitetnije praćenje i veću kontrolu i nadzor stanja okoliša.


Tražimo nadstandard, podizanje razine kontrole iznad onoga što zakon propisuje, istaknuo je Petković.