Crkveno blago

U Creskom muzeju postavljena izložba “Relikvije i relikvijari otoka Cresa i Lošinja”

Walter Salković

Mislim da s ovim našim prikazivanjem sakralne baštine i svraćanjem pozornosti na nju pružamo šansu tim predmetima da još malo žive – rekla je ravnateljica Creskog muzeja Jelena Dunato



CRES – Nakon liturgijskog ruha 2018. i drvenih kipova svetaca iz 2019. godine, u Creskom muzeju postavljena je još jedna izložba sa sakralnom tematikom, »Relikvije i relikvijari otoka Cresa i Lošinja«.


Autorica Inge Solis je izložbom i pratećim katalogom dala pregled najvažnijih relikvijara koji se nalaze u sakristijama Cresa i Lošinja, nastalih u rasponu od ranog kršćanstva do 20. stoljeća. O njihovoj materijalnoj vrijednosti govori podatak da je Muzej za ovu izložbu morao platiti do sada najveći iznos osiguranja, ali onu materijalnu svakako nadmašuje njihova umjetnička, a za vjernike i religijska vrijednost.


Na otvorenju izložbe održanom ispred palače Arsan u kojoj je smješten Creski muzej govorile su ravnateljica Muzeja Jelena Dunato, autorica Inge Solis te direktorica Turističke zajednice grada Cresa Željka Stašić koja je izložbu proglasila otvorenom. Ravnateljica Jelena Dunato upozorila je da ne postoji netko tko bi se o sakralnoj baštini brinuo sustavno i stručno.




– Ako sami to ne preuzmete, ako nemate stručnost i financije da se o njima brinete, ti predmeti s vremenom propadaju. Stoga bih sve tri izložbe koje smo postavili u našem muzeju iskoristila kao apel da se svrne pogled na sakralnu baštinu, prije svega na crkveno blago koje je izuzetno vrijedno i nestat će ukoliko ga ne doživljavamo kao svoje i ne zaštitimo. Mislim da s ovim našim prikazivanjem sakralne baštine i svraćanjem pozornosti na nju pružamo šansu tim predmetima da još malo žive – rekla je Jelena Dunato.


Inge Solis objasnila je što su relikvije i relikvijari te naglasila da su oni vrlo značajni za povijest i to ne samo za crkvenu povijest već povijest općenito jer su se nad relikvijama gradile crkve, nastajali gradovi, ali su zbog njih i započinjali ratovi. Osim toga, kroz povijest je potražnja za njima postajala sve veća i javljaju se zlouporabe, krađe, trgovina relikvijama i problemi s autentičnošću.


Izložba je rezultat velikog terenskog istraživanja kojim je pronađeno više od 140 predmeta. Neki od njih izloženi su pogledima vjernika, ali većina je skrivena jer su često izrađeni od plemenitih metala, a u sebi čuvaju zemne ostatke svetaca. Dio relikvijara i danas se upotrebljava u crkvenim obredima.