Bolji standard

Punat je izradio novi plan za demografski oporavak. Ovo su svi detalji

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Predviđeno je povećanje naknada na novorođenu djecu, novčana pomoć za roditelje djece neupisane u jaslice, sufinanciranje obnove fasada u starim jezgrama Punta i Stare Baške te božićnice za umirovljenike



Načelnik Općine Punat, Daniel Strčić, »pustio« je proteklih dana u postupak savjetovanja s javnošću nekoliko zanimljivih i za pojedine skupine žitelja potencijalno vrlo korisnih prijedloga odluka.


Dobiju li načelnikove zamisli zeleno svjetlo javnosti, a potom i članica i članova predstavničkog tijela Općine Punat, u skorijoj bi budućnosti mnogi Puntari i Starobašćani mogli uživati niz novih prava i beneficija dio kojih se odnosi i na neke u socijalnom smislu posebno »izložene« skupine.


Cjelovite obnove


Prva takva odluka, točnije njezin prijedlog o kojemu se još neko vrijeme može očitovati cjelokupna zainteresirana javnost, odnosi se na buduću Odluku o uvjetima, načinu i kriterijima sufinanciranja obnove fasada u staroj jezgri naselja Punat i Stare Baške za 2023. godinu.




Spomenutom odlukom propisuju se uvjeti, način i kriteriji prema kojima će Općina nepovratnim sredstvima sufinancirati obnove fasada u starim jezgrama tih dvaju mjesta, s ciljem očuvanja i obnove što većeg broja fasadnih ovojnica u njihovim povijesnim središtima.


Općina bi, sukladno prijedlogu, sufinancirala polovinu opravdanih troškova ulaganja, uz njihovo ograničenje na iznos od najviše 400 kuna po četvornom metru.


Obuhvat zgrada u staroj jezgri naselja Punat za koje je moguće zatražiti sufinanciranje određen je urbanističkim planom naselja kao oblikovno vrijedno područje gradskih i seoskih cjelina te zaštitno područje uz posebno vrijedne ili osjetljive gradske i seoske cjeline, dok je po pitanju Stare Baške obuhvat, također urbanističkim planom, definiran kao ruralna cjelina naselja Stara Baška.


Pravo na sufinanciranje moći će tako ostvariti fizičke osobe koje su vlasnici ili suvlasnici objekta koji se nalazi u jezgrama dvaju mjesta, koji su državljani Republike Hrvatske te nemaju nepodmirenih dugovanja prema Općini.


Obnova fasada za koje se traži sufinanciranje morat će se izvoditi cjelovito, na zgradama kao arhitektonskim cjelinama, materijalima koji su isti ili slični izvornima te u bojama tipičnima za naše podneblje, sukladno uvjetima propisanim od Ministarstva kulture i medija odnosno nadležnog Konzervatorskog odjela.


Obnova podrazumijeva sufinanciranje svih potrebnih radova obnove pročelja, osim zahvata obnove na krovu, nabave novih stolarskih i bravarskih elemenata pročelja, sanacije kapilarne ili temeljne vlage te konstruktivne sanacije zgrada.


Obnova u sufinanciranju koje će lokalna uprava sudjelovati s maksimalnim udjelom od 200 kuna po »kvadratu« obuhvaća tako radove i ugradnju sustava toplinske izolacije zidova i fasadnih stijena, uključujući i završni sloj prema vanjskom negrijanom prostoru na zgradama koje nemaju ugrađenu toplinsku izolaciju odnosno onim koje imaju ugrađenu toplinsku izolaciju koja je oštećena ili pak dotrajala.


Pomoć za djecu


Drugo se pak aktualno e-savjetovanje provodi o budućoj Odluci o dodjeli novčane pomoći roditeljima djece koja nisu ostvarila pravo na upis u jaslice Dječjeg vrtića svete Male Terezije na području Općine Punat, zbog popunjenosti kapaciteta.


Tim bi se potezom, doznajemo, osigurala novčana pomoć roditeljima neupisanih mališana u tu jasličku ustanovu, i to u vrijednosti od 1.800 kuna mjesečno po neupisanom djetetu.


To bi pravo, stupi li odluka na snagu u skorijem periodu, a kako načelnik vjeruje da hoće, novčanu pomoć već u narednim mjesecima osiguralo roditeljima neupisanih mališana koji su pravovremeno podnijeli zahtjev za upis djeteta u jaslice, uz uvjet da imaju prijavljeno prebivalište na području Općine Punat najmanje godinu dana prije podnošenja tog »nekonzumiranog« zahtjeva.



Mališana, ili bolje rečeno njihovih roditelja, tiče se i na javno savjetovanje također sad stavljeni prijedlog izmjena i dopuna do sad važeće odluke o ostvarivanju prava na novčanu pomoć za novorođeno dijete.


Prijedlogom izmjena i dopuna planira se povećanje iznosa jednokratne novčane pomoći za novorođeno dijete tako da bi roditelji za prvo novorođeno dijete dobivali 7.000 kuna, za drugo 10.000, a za treće 12.000 kuna. Za četvrto i svako sljedeće dijete ostaje jednaki iznos pomoći u vrijednosti od 15.000 kuna.


Dosadašnji iznosi koji su se u Puntu isplaćivali bili su 5.000 kuna za prvo dijete, 7.000 za drugo, a 10.000 kuna za treće dijete. Za rođenje četvrtog i svakog sljedećeg djeteta isplaćivalo se 15.000 kuna.


Novim se načelnikovim prijedlogom predlaže i uvođenje stalne mjesečne pomoći za treće i svako sljedeće dijete, za razdoblje do navršene treće godine djetetova života, s početkom korištenja prava nakon što dijete napuni 12 mjeseci života.


Iznos stalne mjesečne pomoći iznosio bi 1.000 kuna neto, uz uvjet da oba roditelja i dijete imaju prijavljeno prebivalište na području Općine Punat.


Božićnica za umirovljenike


Prije no što po pitanju svih ovih prijedloga priliku očitovanja dobiju vijećnici i vijećnice Općinskog vijeća Punta, svoja stajališta svi žitelji te otočne općine u postupku e-konzultacija odnosno javnog savjetovanja još nekoliko dana imaju priliku iznijeti i po pitanju prijedloga odluke o ostvarivanju prava na jednokratnu novčanu pomoć – »božićnicu« za umirovljenike s područja te krčke općine.


Umirovljenici s prebivalištem na području Punta i Stare Baške ubuduće bi tako ostvarivali pravo na jednokratnu novčanu pomoć u neto iznosu od 70 eura (odnosno 521,41 kunu, umjesto dosadašnjih 400 kuna). Istim je prijedlogom određeno i da se umirovljenicima, u smislu odluke o »božićnici«, smatraju svi mještani Općine stari 65 i više godina.


– Usvajanjem ovih odluka, zajedno s mjerama subvencioniranja i poticanja razvoja poduzetništva, Općina Punat će za mještane i poduzetnike s područja naše općine izdvojiti dodatnih milijun kuna godišnje.


Posljednji popis stanovništva pokazao je pad broja stanovnika u Općini Punat. Ako želimo taj negativni trend zaustaviti, nužno je provesti trajne i sustavne mjere koje će mještanima život učiniti ugodnijim te im omogućiti životni standard u kojem će biti u mogućnosti stvarati, ali i širiti svoje obitelji, zaključio je načelnik Strčić.


Dobrodošla novost


– Specifičnost odluke o dodjeli novčane pomoći roditeljima djece koja nisu ostvarila pravo na upis u jaslice, koja je novina na otoku Krku, ali i šire, jest da se barem u financijskom smislu izjednačava djecu odnosno roditelje djece koja su upisana u jaslice i onu koja nisu, zbog njihova nedostatnog kapaciteta.


Općina bi tim činom pomogla roditelje neupisanih mališana u njihovoj potrebi da skrb o djetetu realiziraju na neki drugi način, izjavio je načelnik Strčić predstavljajući nam te svoje prijedloge.