Dan oslobođenja

Otočani čuvaju sjećanje na dan pobjede nad fašizmom

Bojan Purić, Walter Salković

Dan oslobođenja Cresa obilježava se 20. travnja kao spomen na taj dan 1945. kad je IX. dalmatinska divizija oslobodila veći dio otoka i naselje Cres, a borbe su se nastavile do 22. travnja kada je oslobođen i sjever otoka



CRES/MALI LOŠINJ – Na otocima Cresu i Lošinju obilježena je jučer 77. obljetnica njihova oslobođenja. Povodom Dana oslobođenja Cresa gradonačelnik Marin Gregorović položio je vijence na spomenike palim borcima u Cresu, Orlecu i Martinšćici. Pridružili su mu se gradski vijećnici i drugi građani, a u Orlecu i Martinšćici još i članovi tamošnjih mjesnih odbora.


Dan oslobođenja Cresa obilježava se 20. travnja kao spomen na taj dan 1945. godine kada se partizanska vojska iskrcala na Cres i oslobodila veći dio otoka uključujući samo naselje Cres, a borbe su se nastavile do 22. travnja kada je oslobođen i sjever otoka.


Krvave borbe


O tim je događanjima uoči Dana oslobođenja dr. Juraj Sepčić održao predavanje u palači Moise. Objasnio je da su borbe od 20. do 22. travnja 1945. u vojnom smislu bile bojevi i dio Riječke bitke, a u političkom smislu imale su za cilj što uspješnije i brže otvaranje puta oslobođenju Istre i Trsta, sve do rijeke Soče.




– Okupatorske snage brojile su oko 650 njemačkih i oko 200 talijanskih fašističkih vojnika, lociranih u Osoru, Cresu i na sjevernom dijelu otoka. Osloboditelji su bili brojniji s oko 4.500 vojnika ustrojenih u elitnoj IX. dalmatinskoj diviziji. Borbe, posebice one ulične u samom gradu Cresu, bile su krvave i poginulo je oko 450 neprijatelja, a osloboditelji su imali oko 30 mrtvih i stotinjak ranjenih, naveo je tom prigodom dr. Sepčić te izrazio stav da bi se kao Dan oslobođenja Cresa trebao obilježavati 22. travnja kad su okupatorske snage konačno protjerane s otoka, a ne 20. travnja kad je oslobođeno mjesto Cres.
Dr. Sepčić, umirovljeni liječnik i pasionirani istraživač creske povijesti, ponovit će predavanje o bitki za Cres u petak, 22. travnja, u 18 sati u Velikoj dvorani Zajednice Talijana Cres.



Spomenik na Velopinu


U povodu Dana oslobođenja Lošinja, na spomenike antifašističkoj borbi i žrtvama fašizma na lošinjskom području doneseni su vijenci u znak sjećanja. Delegacija lošinjskog SDP-a posjetila je spomenik osloboditeljima na Velopinu, a delegacija Gradskog vijeća i Gradske uprave posjetila je taj i spomenike »27 strijeljanih« na Čikatu i spomenike palim borcima u Velom Lošinju i Osoru.


Ratne operacije su na lošinjskom području završene u travnju 1945. godine dolaskom jedinica Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije – prvenstveno IX. dalmatinske divizije, koja je na pohodu iz smjera Dalmacije prema Istri i dalje prema Trstu porazila na otoku prisutne njemačke jedinice i ostatke talijanske vojske, koja se zadržala ovdje nakon talijanske kapitulacije u ljeto 1943. godine. Od tada je, u praksi, Lošinj u kontinuitetu u sastavu Hrvatske (do 1991. i Jugoslavije). Pri renoviranju glavnog gradskog trga u Malom Lošinju, spomenik osloboditeljima uklonjen je i premješten na Velopin.