Konferencija

Baška GNSS: Stručnjaci iz cijelog svijeta na Krku o satelitskim i navigacijskim tehnologijama

Mladen Trinajstić

Već tradicionalna konferencija, koja se u Baški održava po šesnaesti put, u fokusu ima GNSS tehnologiju koja je, ističu organizatori i domaćini skupa, redefinirala način navigacije i putovanja, čineći ga sigurnijim, bržim i efikasnijim



BAŠKA – Nakon proteklih godina prisutnih pandemijskih problema i epidemioloških ograničenja zbog kojih se i dobar dio već uhodanih kongresnih aktivnosti morao »prebaciti« u online obličje, ovog je tjedna iznova na svoje izvorno mjesto održavanja vraćena već tradicionalna Baška GNSS konferencija.


Okupljanje stručnjaka satelitskih i navigacijskih tehnologija iz cijeloga svijeta, a koje je Baška ugošćavala proteklih godina, ondje se sad napokon iznova uživo održava po šesnaesti put, zajedno s trećim izdanjem radionice o pametnim, plavim i zelenim morskim tehnologijama.


Konferencija koju službeno ugošćuje hotel Corinthia Baška Sunny iz Valamar grupe, u fokusu ima GNSS tehnologiju koja je, ističu organizatori i domaćini skupa, redefinirala način navigacije i putovanja, čineći ga sigurnijim, bržim i efikasnijim.


Dijeljenje znanja




– Ovogodišnje izdanje tog umnogome specifičnog, ali i važnog događanja okupilo je stručnjake i istraživače iz cijelog svijeta, dajući im priliku da svojim kolegama podijele svoja znanja i ideje – istaknuo je, predstavljajući nam ovotjednu Baška GNSS konferenciju, dr. sc. David Brčić, prodekan za znanstvenoistraživačku djelatnost Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. U proteklih 15 godina ovaj je događaj bio platforma za razmjenu iskustava, predstavljanje novih otkrića i inovacija te raspravljanje o budućim trendovima u području navigacije i pomorskih tehnologija. A Baška je, kaže nam naš sugovornik, upravo idealna lokacija za ovu konferenciju budući da to otočno mjesto ima snažnu vezu s morem i svim aktivnostima vezanim uz more.


– Ponosni smo što smo dio globalne zajednice koja se zalaže za napredak u satelitskoj navigaciji, kao i novim i pomorskim tehnologijama – nastavlja Brčić, ističući da upotrebom pametnih, plavih i zelenih pomorskih tehnologija na njihovom razvoju angažirana znanstvena zajednica ima priliku stvarati održiviju i odgovorniju budućnost za naš planet.


Konferencija u Baški okuplja vodeće znanstvenike i stručnjake iz područja satelitske navigacije i brojnih srodnih područja morske tehnologije. Ove se godine konferencijski program sastoji od tri segmenta. Prvi se dotiče tehnologija, tehnike i primjene unutar globalnog navigacijskog satelitskog sustava (GNSS), drugi je usmjeren na radionicu pametnih, plavih i zelenih morskih tehnologija (SBGMT), dok se treći segment odnosi na radionicu podvodne robotike, a koja će biti prezentirana u okviru projekta MASK. Organizatori GNSS i SBGMT segmenta predstavnici su Kraljevskog instituta za navigaciju iz Londona, zajedno s nizom domaćih institucija u okviru kojih su i Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, Pomorski odjel Sveučilišta u Zadru te Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.


Pozvani predavači


Logističku i tehničku podršku skupu omogućuju predstavnici Veleučilišta Hrvatsko zagorje iz Krapine. Radionicu podvodne robotike, u okviru projekta MASK, organizirali su Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu i Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci. U okviru konferencije djeluje više od 70 stručnjaka iz cijeloga svijeta, pri čemu je u vidu klasične prezentacije ili postera izloženo tridesetak radova, a posebnu notu cijelom događaju donosi i sedam pozvanih predavača, redom renomiranih i svjetski poznatih znanstvenika i stručnjaka iz područja morskih tehnologija i satelitskih navigacijskih sustava.


Diskusije, ali i druženje

Konferencija će i ove godine prije svega poslužiti svojoj primarnoj svrsi, a to je osim brojnih znanstvenih i stručnih diskusija svakako i ugodno druženje te sklapanje novih kontakata i prijateljstava, ali i učvršćivanje postojećih, ustvrdio je prodekan Brčić. Napomenuo je da upravo po tome Bašku pamte i rado joj se vraćaju brojni sudionici njene GNSS konferencije, događanja kojeg mnogi vrhunski znanstvenici iz cijeloga svijeta kao ono kojem obvezno moraju prisustvovati upisuju u svoje kalendare davno prije njegova početka.