Brežanski zvončari

Veliki i mali u pripremama za Miću zvončarsku smotru: ‘Temperature va minuse, a atmosfera va Bregeh na +50’

Marina Kirigin

U konobi »Pul Mimineh« svi su jučer bili na okupu, i mali i veliki / Snimila Marina KIRIGIN

U konobi »Pul Mimineh« svi su jučer bili na okupu, i mali i veliki / Snimila Marina KIRIGIN

Parićuju se zvončarske monture, u konobama ženskice delaju rožice za klobuk, dogovara se ruta kojom će zvoniti mići zvončari. U domaćinstvima se pripremaju za izradu pusneh slastic – kažu »bit će sega, fritula, kroštula, presnaca, slatkega i slanega«. Mići zvončari već su storili i probu...



 


 


BREGI – Brežani su već danima u petoj brzini. Cijelo mjesto priprema se za Miću zvončarsku smotru. Parićuju se zvončarske monture, u konobama ženskice delaju rožice za klobuk, dogovara se ruta kojom će zvoniti mići zvončari. U domaćinstvima se pripremaju za izradu pusneh slastic – kažu »bit će sega, fritula, kroštula, presnaca, slatkega i slanega«. Brežani i njihovi zvončari smišljaju razne detalje, dodatne sadržaje, kojima žele oplemeniti ovu malu priredbu njihove tradicije i kulture kako bi se pokazali u najljepšem svjetlu, kao pravi domaćini male smotre i vlasnici ključa ovog petog godišnjeg doba.


Pusne rožice




U zagrijanoj konobi »Pul Mimineh« svi su jučer bili na okupu, i mali i veliki. Marljive i vrijedne ruke žena i djevojčica savijale su krep papir i stvarale predivne cvjetove – pusne rožice koje će krasiti klobuk njihovih zvončara. Brežanka Roberta Elioni otkrila je kako tradicija nalaže da muški »parićuju« šparožinu i sami slažu klobuk za koji im žene izrade rožice.


Mići zvončari spremni su za subotnji pohod / Snimila Marina KIRIGIN


– Pusne rožice delaju se od krep karti, reže se latica po latica, saka posebno i frče se na štikadent – tučak. Za saku krabujosnicu rabi storit oko 50 rožic za ča treba okol tri dana dela, objašnjava Brežanka Darja Čemeljić.


Brežani su se za »miću« smotru počeli spremati još u studenom prošle godine. Tada je održan prvi sastanak mještana na kojem su podijeljena zaduženja, dogovoreno je tko će sudjelovati u pripremi smotre, a tko će biti angažiran za vrijeme same priredbe. Sastanci su se nizali, a na jednom od posljednjih dogovoreno je i »ki će peć kolači«.


Snimila Marina KIRIGIN


I pusno ludilo, i Dan općine

 


Pusno ludilo u Matuljima ulazi u samu završnicu. Nakon Miće zvončarske smotre u Bregima zakazane za 11. veljače, na Pusnu subotu 18. veljače, odnosno Dan općine Matulji, održat će se 26. izdanje Zvončarske smotre. Centrom Matulja od 13 sati proći će velik broj zvončarskih grupa, a za zabavu će biti uz Maura Staraja zaduženo još nekoliko bendova i voditeljski dvojac Nina Dukić i Mario Lipovšek Battifiaca. Dan uoči »vele« smotre u Matuljima održat će se svečana sjednica Općinskog vijeća na kojoj će biti uručene godišnje nagrade Općine i proslavljena 30. godišnjica postojanja Općine. Svečano će biti i 16. veljače kada će Zajednica sportskih udruga Općine Matulji proglasiti najuspješnije matuljske sportaše.


U sklopu projekta »Matuljišs«, TZ Općine Matulji najavio je održavanje edukacije o maslinovim uljima Kvarnera i Istre s degustacijskim menijem po cijeni od 78 eura u rukavačkoj Stanciji Kovačić (9. veljače) i Festival pusne hrani u restoranu Kinkela u Bregima istog dana u 19 sati. Na Festivalu će se moći kušati pusne delicije, a predstavit će se i Brežanski zvončari i gosti iz Ilirske Bistrice. Voditeljica programa bit će Iva Pavletić Crnić, a ulaz je slobodan. Matuljska udruga umirovljenika pozvala je u društveni dom Hangar 11. veljače u 18 sati na »Izlaganje pusneh slašćica uz dijalekte Općine Matulji«, kao i u Likovnu poneštricu 15. i 18. veljače na radionicu izrade pusneh rožic. Pusni odbor Matulji proslavit će 60 godina postojanja izložbom u Likovnoj poneštrici »Našeh 60 let«, koja će se moći razgledati od 14. do 18. veljače. Maškarani tanci do kraja pusta nastavit će se i subotama u društvenom domu u Jušićima. Na istom mjestu zakazana je dječja reduta 15. veljače u 18 sati te tradicionalni tanac na Pusni pondejak.


Na konferenciji za novinare organizatori i domaćini pusnih događanja na području Matulja pozvali su na obilježavanje Dana Općine i Zvončarsku smotru, ali i na tradicionalne pohode zvončara po svojim mjestima koji će završiti na pusnu nedeju, pusni pondejak i pust.

– Čera su va ovoj konobe ženske delale pusne rožice, parićevale su se trakice za maji da moremo okrunit celo selo i da celo selo bude va duhe pusta. Si smo va temu. Od jutra ćemo intenzivno započet krunit selo, postavit će se pozornice, šanki, se ćemo storit da subotu budemo parićani, rekla je Čemeljić, a Brežan Igor Surina dodao:


– Temperature su vane va minuse, ali atmosfera va našemu selu je na plus pedeset. Sve gre po plane, svi dišu ko jedan, a u subotu ćemo pokazat rezultat našega zajedništva. Reče se kako je zvončarska tradicija ovde od vavek, ali Brežanski zvončari samostalni su od 50-ega leta, ma i dan danas ne strahuju za budućnost – na ovoj mićoj smotre 25 Brežanskih zvončarića pokazat će kako se čuva tradicija.


Predstavnici Općine Matulji najavili događanja / Foto S. DRECHSLER


I mići spremni


Jedanaestogodišnji Andre Surina spreman je za pohod po selu. Kaže kako je nositi zvonci jako zabavno, ali kako ga je »na početke i tata malo na to natiral«.


– Se je spravno – črni postoli, bele brageše, stomanja na kvadri, crveni facol, koža, zvonci, balta i krabujosnica. Storili smo i probu. Bit će veli spektakl subotu kad partimo z Brezi. Otirat ćemo zli duhi kako i sako leto. Opušteno i veselo zvonit ćemo po sele, aš se tako najboje čuje. Pridite nas videt, poručio je mići Brežanski zvončar.


Snimila Marina KIRIGIN


Mića zvončarska smotra na rasporedu je u subotu (11. veljače) u 12 sati. Mići zvončari obići će Bregi – zvonit će kroz Pošćići, Stanići, Brnčići, Frlići, a svoj đir završiti ispred restorana Kinkela. Na tom putu bit će postavljene tri pozornice, domaćini će ih dočekati okrepom i muzikom. Na licu mjesta moći će se vidjeti kako se izrađuju pusne rožice, moći će se kušati pusna hrana, ali i svjedočiti izradi zvona. Prema riječima Brežanskog zvončara Gordana Pošćića na »mićoj« smotre očekuje se oko 350 malih zvončara iz 15 zvončarskih grupa. Posljednja grupa koja će proći Bregima bit će Frlanski zvončari koji druge godine preuzimaju vlast i ključeve Općine Matulji.


Za saku krabujosnicu rabi storit oko 50 rožic / Snimila Marina KIRIGIN