Play Attention

U opatijskoj školi djeca s teškoćama vježbat će pažnju na posebnim video igrama

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Play Attention se sastoji od BodyWave sučelja (narukvice) koja se postavlja na nogu ili ruku, te od programa koji sadrži zanimljive video-igrice



Kako postići koncentraciju u učenju i u konačnici popraviti školski uspjeh? Marko Ferek, predstavnik Play Attention​-a za Hrvatsku i predsjednik udruge Buđenje, na zanimljivoj je prezentaciji u knjižnici Osnovne škole “Rikard Katalinić Jeretov” u Opatiji upoznao i djecu i odrasle s mogućnostima koje pruža Play Attention – biofeedback sustav učenja koji se koristi u radu s djecom s teškoćama u učenju i razvoju poput ADHD-a, disleksije, diskalkulije, disgrafije i spektra autizma.


Trenutačno je vodeći sustav učenja kroz koji se na neinvazivan način treniraju kognitivne sposobnosti kod djece i osoba s raznim neurorazličitostima.


Kako je pojasnila ravnateljica OŠ “Rikard Katalinić Jeretov” Opatija Milana Međimorec, nakon što je škola aplicirala na natječaj nadležnog Ministarstva, ove su godine dobivena sredstva, oko 4.000 eura, te će se Play Attention koristiti u radu s učenicima u okviru preventivnog projekta Priprema, pozor, Play Attention! koji je financiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja u školskoj godini 2023./2024.




Po njezinim riječima, velik doprinos u realizaciji ove priče dala je školska pedagoginja Tanja Sudiskas i zahvaljujući uloženome trudu i financijskoj pomoći Ministarstva, opatijska se škola od sada može ubrojiti među više od 30 škola i mnogih privatnih centara, udruga, klinika i bolnica koje koriste Play Attention, zapravo vodeću biofeedback tehnologiju u obrazovanju u Hrvatskoj i svjetski “broj jedan” neurokognitivni program za treniranje izvršnih funkcija.


Rezultati su vidljivi


Osim Hrvatske, Play Attention se aktivno koristi i u Sloveniji, Srbiji, BiH, te Makedoniji. Rezultati su vidljivi kod djece koja na ispravan način prolaze kroz tretmane, te su Play Attention tretmani uvršteni kao službena preporuka psihologa nakon što se djetetu potvrdi dijagnoza.



– Kada sam imao 22 godine dijagnosticiran mi je ADHD i zatim sam se toj mojoj dijagnozi odlučio posvetiti i ukazati ne samo na negativne, već i na pozitivne strane koje donosi – rekao je Marko Ferek, osnivač i predsjednik udruge “Buđenje”.


Ferek je inače diplomirao 2003. godine na ACMT (American College of Management and Technology) u Dubrovniku, a godinu dana nakon završetka studija u Zagrebu osnovao udrugu Buđenje.


Kako je objasnio u svojoj biografiji, zbog osobina tijekom školovanja doživio je puno neuspjeha i kritika što ga je dovelo do gubitka samopouzdanja.


Igrom slučaja, u određenom periodu shvatio je da su problemi poput nepažnje, sanjarenja, hiperaktivnosti koje je imao zapravo velika prednost, te je odlučio društvu prikazati te osobine u cijelosti i sve dobro što iz njih proizlazi.


Do danas je održao više od 400 predavanja i radionica na stručnim skupovima, u brojnim osnovnim školama, bolnicama, centrima za odgoj i obrazovanje, kroz koje je obuhvaćeno više od 20.000 roditelja, profesora, logopeda i ostalih stručnih suradnika, te je 2018. godine izglasan za dopredsjednika međunarodne organizacije ADHD Europe, a napisao je i knjigu Hiperaktivni sanjari.



U Opatiji je kroz malo teorije i puno prakse predstavio Play Attention koji je namijenjen za djecu od 6 godina nadalje, a gornja dobna granica ne postoji i mogu ga koristiti i odrasli.


Od čega se sastoji sustav?


– Play Attention se sastoji od BodyWave sučelja (narukvice) koja se postavlja na nogu ili ruku, te od programa koji sadrži zanimljive video-igrice.


BodyWave narukvica šalje podatke o moždanoj aktivnosti u igricu – na taj način vi u potpunosti svojom pažnjom i koncentracijom na zadatak kontrolirate tijek igrice.


Nakon završene igrice program vam daje povratnu informaciju o razini vaše pažnje. Na ovaj način uviđate kako se osjećate kada ste potpuno usmjereni na zadatak te razvijate vještine koje pomažu u koncentraciji i uspješnom učenju.


Uvježbavanjem održavanja pažnje u zadacima koji nisu stimulativni ili koji sadrže razne ometajuće podražaje vi također uvježbavate kako smanjiti vrijeme pisanja zadaće, više se usmjeriti na školske satove, lakše pratiti upute, te ignorirati podražaje iz okoline – objasnio je Ferek po čijim riječima je potrebno u prosjeku 40 tretmana da bi se vidjeli rezultati.


Play Attention se treba koristiti minimalno dva puta tjedno u trajanju od po 30 minuta i kao i za sve u životu je potrebno strpljenje, no već između 15. i 20. tretmana su vidjivi prvi rezultati.


Osim teoretskog dijela, opatijskoj publici je prezentiran i dio igrica i to na najbolji način – svoju su koncentraciju kroz posebno osmišljene igrice imala priliku testirati i djeca i odrasli.