Sretan rođendan

‘Dječak koji je zadnji napustio Auschwitz’: Oleg Mandić danas slavi 90. rođendan

Aleksandra Kućel Ilić

Čovjeku koji je cijeli život posvetio promociji antifašističkih vrijednosti, svečanost je priredio opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin



OPATIJA – Oleg Mandić, poznat i kao »dječak koji je zadnji napustio zloglasni logor Auschwitz«, danas, 5. travnja, malo poslije 14 sati slavi svoj 90. rođendan.


U sretnom braku sa svojom Duškom punih 50 godina, ulazak u deseto životno desetljeće ovaj vitalni i osebujni Opatijac proslavit će u krugu najdražih osoba, a jučer je uglednom sugrađaninu u čast, čovjeku koji je cijeli život posvetio promociji antifašističkih vrijednosti, svečanost uz tortu i šampanjac priredio opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin. Slavljenik je stigao na feštu u pratnji supruge Duške, a uz medije i djelatnike gradske uprave, čestitati su mu došli i njegov dugogodišnji suradnik Neven Šantić te predsjednik UABA Grada Opatije Bruno Starčić, kao i tajnica ove udruge Suzana Ivaničić. Ulogu moderatora preuzeo je opatijski gradonačelnik koji je od dobro raspoloženog Mandića želio saznati neke manje poznate detalje iz povijesti Opatije i Voloskoga, budući da je, u vrijeme dok je sa svojom obitelji živio u Voloskom, u obližnjoj Villi Mandić, imao priliku svjedočiti »nekoj drukčijoj Opatiji«, onoj koju nije mučila betonizacija i uništavanje stabala i zelenih površina…


– Ulazim u stotku, konačno to sada mogu i službeno reći. Vrijeme je za neke promjene i tako sam pred mjesec dana odlučio da prestajem voziti automobil i premda sam se cijeli život borio protiv mobitela i javljao sam se samo na fiksnu telefonsku liniju, morao sam popustiti i nabaviti mobitel. I sad ga imam, ali ne znam broj. To je za mene novost, ali i potreba, jer bez mobitela ne bih mogao pozvati taksi – ispričao je o aktualnom trenutku Oleg Mandić. Prisjetio se da u vrijeme njegova djetinjstva u Villi Mandić u Voloskom gradskim ulicama više nisu vozili tramvaji, ali se zato u kavani Principe Umberto u Opatiji (današnji hotel Milenij) moglo pojesti izvrsne kolače. Bila je to i kavana u kojoj se igrao bridž, igra koju Mandić obožava i punih 50 godina u njoj uživa.




– Život mi je obilježilo to što je obitelj Mandić bila avangardna i oduvijek se opirala fašizmu – primijetio je slavljenik. O »zajedničkih 50« posvjedočila je Duška, Olegova supruga uz koju je uspio realizirati još jednu zajedničku strast – proputovali su 96 zemalja svijeta, a neke od destinacija posjetili i više puta.


– Živjeti s njim vam je prava ludnica. Uvijek neki šou, uvijek nam netko dolazi u posjet. Ne mogu kod kuće biti čak niti u trenirci, jer nikad ne znam tko bi mogao navratiti. On je u isto vrijeme i šašav i dobar, te ga pokušavam rihtati koliko je to moguće, onoliko koliko se da. Zna biti oštar, on je čovjek kratkog fitilja, ali ja sve te situacije nastojim izgladiti i tako već nekih zadnjih 40 godina stalno vadim vruće kestene iz peći za njega. Proputovali smo zajedno cijeli svijet, otkrivali neka rijetko dostupna mjesta, no sada smo morali zbog godina malo usporiti.


Međutim, Oleg i dalje putuje u pratnji Nevena Šantića, te najčešće djeci i omladini, ali i odraslima, prenosi svoje životne istine i bori se za očuvanje antifašističkih vrijednosti – ispričala je Duška Mandić.


Novinar Neven Šantić, koji se prije 14 godina uključio u ekipu koja u Opatiji organizira Dane antifašizma, zadnjih je šest godina »desna ruka« Mandiću na putovanjima tijekom kojih promoviraju grad iz kojega dolazi i mladima šalju poruku mira, tolerancije, nenasilja i univerzalnih ljudskih vrijednosti.