14. izdanje

Dani antifašizma u Opatiji od 1. do 3. ožujka na temu “Rješavanje sukoba”

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel-Ilić

Foto Aleksandra Kućel-Ilić

Koliko u današnjem svijetu medijacija uspijeva i kakvi su joj rezultati polazna su pitanja zbog kojih je tema rješavanja sukoba izabrana za središnju temu ovogodišnjeg DAF-a



Tema ovogodišnjih, 14. po redu Dana antifašizma u Opatiji (DAF) koji će se održati od 1. do 3. ožujka je “Rješavanje sukoba”. DAF zajednički tradicionalno organiziraju UABA Opatija i Gimnazija Eugena Kumičića Opatija uz podršku Grada Opatije i Primorsko-goranske županije.


Najjednostavnija definicija medijacije glasi da je to rješavanje sukoba koje se temelji na dijalogu, međusobnom uvažavanju, te razumijevanju stajališta i interesa suprotstavljenih strana.


Koliko u današnjem svijetu medijacija uspijeva i kakvi su joj rezultati polazna su pitanja zbog kojih je tema rješavanja sukoba izabrana za središnju temu ovogodišnjeg DAF-a – a program su danas na press konferenciji najavili organizatori i sudionici programa i to Oleg Mandić, Bruno Starčić, Suzana Ivaničić, Vesna Teršelič, Boris Barbarić, Sara Meszaros, Jelena Androić i Fernando Kirigin.




Oleg Mandić se kao jedan od utemeljitelja prisjetio svih tema koje su se našle u okvirima manifestacije i izrazio veliko zadovoljstvo i ponos zbog toga što su i svi dosadašnji ravnatelji GEK-a, baš kao i političari koji su se našli na čelu Grada Opatije – podržali Dane antifašizma, manifestaciju namijenjenu svim građanima, ali učenicima najviše, kako bi na pristupačan način i od kvalitetnih predavača i mentora, saznali univerzalnu poruku mira i tolerancije među ljudima koju tradicionalno opatijsko događanje šalje.


Foto Aleksandra Kućel-Ilić


 


Prema najavljenom programu, prvog dana, 1. ožujka, u Vili Antonio s početkom u 17 sati bit će prikazan dokumentarac poljskog redatelja Pawela Lozinskog “Ti nemaš pojma koliko te volim”.


U filmu je fokus na psihoterapiji majke i kćeri koje su u sukobu, a terapeut, koji je dakle medijator, ima izuzetno važnu ulogu u pokretanju radnje.


Zapravo, film na školski način prikazuje kako izgleda medijacija između strana u konfliktu. Nakon filma slijedi rasprava o filmu u kojoj će sudjelovati Antonela Petković i moderatorica Jelena Androić.


Drugog dana, Dana za mlade (koji će se održati 27. veljače, jer su u tom terminu bile slobodne medijatorice), od 15 do 19 sati u prostorijama Kulturnog doma Zora i Centra za inovacije u turizmu Hubbazia bit će organizirane radionice namijenjene učenicima opatijskih srednjih škola.


Foto Aleksandra Kućel-Ilić


Radionica pod nazivom “Nenasilno rješavanje sukoba u školi” uključuje upoznavanje pojave sukoba, unaprjeđivanje komunikacijskih vještina i vježbe medijacije, a provode ih medijatorice Suzana Fugaj i Dušanka Pribičević Gelb iz Hrvatske udruge za medijaciju (HUM). Moderatorice radionice su Ivana Černeha i Sara Meszaros.


U četvrtak, 2. ožujka, s početkom u 17 sati u Vili Antonio organizirano je i savjetovanje o kvalitetnoj zaštiti i prezentaciji antifašističke baštine u organizaciji Documente – Centra za suočavanje s prošlošću, UABA Opatije, SABA PGŽ – a i Apoteke – Prostor za suvremenu umjetnost. Moderatori će biti Vesna Teršelič i Neven Šantić.


Trećeg i posljednjeg dana manifestacije, 3. ožujka, u 17 sati u Vili Antonio održat će se tribina pod nazivom “Rješavanje sukoba” (Mogu li se pravni, društveni i politički sukobi mirno razriješiti?).


Prije početka tribine učenici opatijskih srednjih škola predstavit će rezultate radionica o vršnjačkoj medijaciji. Gosti tribine su odvjetnik i medijator Dalibor Čajkovski i izvanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu Krešimir Petković koji će propitati koliko je rješavanje sukoba mirnim putem danas korisno i učinkovito, što bi trebalo napraviti da to postane važna, ako ne i obavezna metoda za određene vrste konflikata te tko su ključni akteri koji na to utječu, a modertor tribine će biti Neven Šantić.