NETRANSPARENTNOST GRADA RIJEKE

Odluke iza zatvorenih vrata. Filipović odlučio isključiti javnost sa svojih kolegija, oporba osuđuje potez

Damir Cupać

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Filipović je najavio da će, umjesto Kolegija, sazivati konferencije za novinare. Dosad nije sazvao nijednu



RIJEKA – Gradonačelnik Marko Filipović u malo više od dvije godine mandata održavao je Kolegije gradonačelnika, odnosno sjednice gradske vlade, baš kada je morao i očito je da ga je to nerviralo i da mu je išlo na živce. Vjerojatno je na ovogodišnjem godišnjem odmoru razmišljao kako da se riješi nepotrebne gnjavaže pa je donio odluku da će se odluke gradske vlade donositi bez prisustva javnosti, odnosno medija, a što je godinama bila uobičajena praksa. Najavio je da će nakon sjednica Kolegija sazivati konferencije za medije kako bi se osvrnuo na odluke, ali nakon već dvije održane sjednice Kolegija nije sazvao ni jednu. S tim da o svojoj odluci nije obavijestio one koje je protjerao sa sjednica gradske vlade.


Riječ je o praksi koja nikako nije u skladu sa standardima koji bi trebali važiti u najtransparentnijem gradu, kako si vole tepati u riječkoj gradskoj vlasti predvođenoj gradonačelnikom Markom Filipovićem i njegovim zamjenicima Sandrom Krpan i Goranom Palčevskim. Gradski vijećnici koje smo zamolili za komentar gradonačelnikove odluke, ogorčeni su takvim postupkom jer je on u suprotnosti sa svim pravilima dobre prakse u jednoj demokratskoj sredini.


Rijeka tone


Predsjednik riječkoga HDZ-a Josip Ostrogović ocjenjuje da je riječki gradonačelnik Marko Filipović teško vidljiv, neuhvatljiv, neprimjetan, nedostižan, dalek, sjena, usporen.




– Posvećen je, prije svega, njegovanju svog stila ugodnog života. I zato ne želi da mu bilo što sa strane, a to je i komunikacija s novinarima, ili njihovo praćenje kolegija gradonačelnika, dovodi u pitanje dnevnu rutinu koju ne želi mijenjati. Život bez pritiska i stresa, izbjegavanje ne samo neugodnih, već i sasvim normalnih novinarskih pitanja, neizlaganje javnosti – to je model njegovog obnašanja funkcije. Kao i nedonošenje konkretnih odluka te nepreuzimanje odgovornosti. On, na žalost Rijeke, Riječanki i Riječana, upravlja ovakvom logikom – ako ništa ne radim, ne mogu ni pogriješiti. Upravo nerad je najveća greška. Najgora oduka je kad se ne donese odluka. Naravno da to Rijeku vuče dolje, nazad, niže, u krivom smjeru, suprotno kojem je vidi HDZ: razigranu, svježu, ambicioznu, s visokomotiviranom vlašću koja se neće skrivati od novinara, nego će od njih, kao partnera u interesu javnosti, tražiti i očekivati da korektno, s kritikom i preispitivanjem, i u skladu s vlastitim promišljanjem, prate našu politiku kojom ćemo Rijeku, kad preuzmemo odgovornost za upravljanje gradom, izvući iz gliba i pokrenuti u pravom smjeru, izjavio je Ostrogović.


On je dodao da je Filipovićeva nemogućnost suočavanja s medijima potvrda njegovih strahova od postavljanja pitanja.



Politički ljenjivac


– Podcjenjivanje je to medija kao transmisije prema javnosti, ali i same javnosti, koju Filipović izbjegava, od koje bježi i koja mu nije suradnik, nego netko tko ga opterećuje jer bi joj morao objašnjavati što radi, a to mu objašnjavanje, za koje nema prave argumente, može narušiti sklad života koji se, i u okviru radnog dana, odvija na finim mjestima, restoranima, događajima koji nemaju veze s interesima Rijeke. Dok premijer Andrej Plenković gorljivo brani poteze Vlade, najotvorenije komunicira prema građanima nudeći objašnjenja i otvarajući perspektive, riječki gradonačelnik Marko Filipović kao stari, isluženi, potrošeni dizelaš, bez snage u svom motoru, zagađivaču okoline zbog čega u cijeloj Europi izlazi iz upotrebe, broji svoje zadnje mjesece na vlasti, uvjeren je Ostrogović.


On dodaje da je gradonačelnik Filipović politički ljenjivac koji se kao najsporiji sisavac na planetu, čak i u slučaju ugroženosti, kreće brzinom od 0,27 kilometara na sat.


– Dnevno spava od 12 do 18 sati. Prespava dan, kao što je Filipović odspavao svoj mandat. Lijeni politički ljenivac, zbog kojeg pate građani, jer servisne službe, komunalna društva koja ih opslužuju i cijeli sustav ne funkcioniraju. On se boji tog razotkrivanja koje će pokazati svu nesposobnost njegovog vođenja Rijeke. Zato su mu novinari neprijatelji i zato ih udaljava. Uvodi cenzuru i javnost uskraćuje za informacije i odgovore. Priča ide svome kraju, navodi Ostrogović.


Gradski vijećnik Akcije mladih Vedran Vivoda podsjeća da su gradonačelniku Marku Filipoviću puna usta transparentnosti rada njega i gradske uprave.


– A onda ovakve odluke. Gradonačelniče, gdje je tu transparentnost? Nadam se da je gradonačelnik svjestan da njegovi sugrađani imaju pravo na pristup informacijama javnog sektora, a posebice novinari čija je i dužnost objavljivati informacije bitne za život građana. Osim toga, novinari u obavljanju svoje funkcije u pogledu pristupa informacijama javnog sektora imaju dodatno regulirani, poseban pravni položaj. Taj posebni položaj svoje utemeljenje, ali i svoja ograničenja, ima u ustavnim, konvencijskim i zakonskim odredbama. Ovakva praksa, u maniri najvećih autokrata, samo donosi sumnju u rad gradonačelnika i njegovih suradnika. Gradonačelniku savjetujem da manje sluša PR stručnjake i prestane se baviti svojim egom i time što će novinari objaviti o gradonačelniku. Ovaj Grad ima puno većih problema od gradonačelnikova ega. Tu su raspadnuti javni gradski prijevoz, štrajk u Čistoći, manjak mjesta u vrtićima, loše marende u školama, čistoća grada itd. Gradonačelniče, počnite slušati građane, preporučio je Vivoda.


Snimila: Ana Krizanec


 


Dan bez stresa


Nezavisna gradska vijećnica Iva Rinčić ocijenila je da je potez gradonačelnika Filipovića potpuno očekivan i logičan.


– Grad Rijeka je u tolikim problemima da gradonačelnik nije ni mogao drugo nego postupiti poput službe za odnose s javnošću, a ne čelnika grada: ono što ide pred medije i građane tek treba filtrirati i osmisliti fraze koje zvuče bolje od istine. Djeca neupisana u vrtiće, izgubljenih 20.000 stanovnika u zadnjih deset godina, kulturno dobro koje propada u centru grada, Teatro Fenice, ili ono za koje se nitko ne javlja na koncesiju – »Galeb«, štrajk radnika Čistoće i požar u reciklažnom dvorištu, tržnice pred kolapsom, nove cijene vode, projekti koji traju godinama – što od toga bi trebala čuti javnost? Ono što građani žele čuti su priuštivi stanovi, dostupan prijevoz, dobro plaćena radna mjesta, subvencije za održive izvore energije, potpore mladim roditeljima i razvoj poduzetništva – tih tema ionako nema na kolegijima Marka Filipovića. Gradonačelniku bi stoga bilo najbolje da do kraja mandata otkaže i sve konferencije za medije, osim protokola drugo ni nema smisla. Stoga gradonačelniku i dalje želimo radni dan bez stresa i transparentnosti, a mi ostali koji želimo bolje Rijeci, nastavljamo javno iznositi svoje stavove i prijedloge, poručila je Rinčić.


Foto Marko Gracin


Zelič: Gradonačelnik ima problem s komunikacijom
na svim razinama


Gradski vijećnik političke platforme Možemo! Rijeka Nebojša Zelič uvjeren je da je ovakva praksa u suprotnosti s onim što je grad Rijeka uvijek volio isticati, a to je status najtransparentnijeg grada u državi.


– Ova je praksa nekomuniciranja s novinarima i micanja novinara iz rasprave na Kolegiju ispod bilo kojeg standarda transparentnosti, a kamoli najvišeg. Gradonačelnik ima problema s komunikacijom na svim razinama, i s potencijalnim političkim partnerima oko važnih odluka u Gradskom vijeću i sa zaposlenicima gradske uprave što se moglo dobro vidjeti u slučaju nedavne reorganizacije. Osim prakse da se novinare i novinarke izvještava o već donesenim odlukama trebalo bi na konferencijama komunicirati i potencijalne odluke da se na vrijeme može povesti javna rasprava o bitnim stvarima. Na primjer, u slučaju prodaje Zapadne Žabice svi su već bili dovedeni pred gotov čin bez ikakve rasprave o toj odluci. Naravno, teško je to odlučivati jer se više niti o već donesenim odlukama ne komunicira s medijima, a onda i s građankama i građanima. Konferencije za medije gradonačelnik bi trebao imati redovito na tjednoj bazi sa svim pitanjima koja novinarke i novinari mogu postaviti. Naravno, sada me se može optužiti za pristranost, ali praksa redovnih tjednih presica s iscrpljivanjem svih novinarskih pitanja koju je uveo Tomašević sigurno je nešto što bi i Rijeci dobro došlo, izjavio je Zelič.



Mičić Badurina: Gradska uprava mora se otvarati prema javnosti


Predsjednica riječkog ogranka i gradska vijećnica PGS-a Tea Mičić Badurina naglašava da su joj teško shvatljivi ovakvi potezi gradonačelnika.


– Dosad smo već ukazivali na nedovoljnu komunikaciju, kako unutar samih gradskih struktura, tako i prema javnosti. Vrlo često u javnom prostoru bitne stvari ostaju nedorečene i neartikulirane jer izostane pravovremena reakcija gradske uprave po raznim aktualnim političkim temama pa se tako stavovi oporbe ili kvazi oporbe uzimaju kao jedine ispravne, a građani ostaju poluinformirani. Sužavanje medijskog prostora tome dodatno ide u prilog i za nas u PGS-u je takav stil neprihvatljiv i neodrživ. Muk iz gradske uprave je nešto što ne može biti u interesu prvog čovjeka Grada, pogotovo ako razmišlja o drugom mandatu. Smatram da bi se gradska uprava trebala, što je više moguće, na sve načine i svim komunikacijskim kanalima otvarati prema javnosti, pri čemu se prema novinarima i medijima treba odnositi suradnički. U protivnom, ovakvom »igrom skrivača« ostavlja se dojam zatvorenosti i netransparentnosti, a od toga zaista nitko ne može imati nikakve koristi.