SPOMEN OBILJEŽJE

Odana počast žrtvama Holokausta kod riječkog Kamena spoticanja: ‘Upozorenje na ideologije zbog kojih su stradali milijuni’

Orjana Antešić

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec



RIJEKA – Riječko obilježavanje međunarodnog Dana sjećanja na žrtve Holokausta jučer je nastavljeno prigodnim komemorativnim skupom u Stračevićevoj ulici, ispred kućnog broja 5 gdje je u pločnik uzidan Kamen spoticanja kao spomen obilježje na riječku obitelj Lipschitz koja je stradala u Holokaustu.


Bilo je to 2013. godine, čime je Rijeka postala prvi grad u Hrvatskoj koji se pridružio međunarodnom projektu Kamen spoticanja kojeg su 1996. godine diljem Europe pokrenuli njemački umjetnik Günter Demnig i berlinsko Novo udruženje za slikarsku umjetnost, u sklopu kojeg se na pločnike ispred kuća stradalih Židova u 2. svjetskom ratu postavljaju ovakva spomen obilježja. U Rijeci je do danas postavljeno petnaest Kamena spoticanja u spomen na Riječane koji su stradali u holokaustu. Uz Starčevićevu, spomen na nevine žrtve nacističkog i fašističkog režima postavljene su još u ulicama Moše Albaharija, Slaviše Vajnera Čiče, Blaža Polića i u Zagrebačkoj ulici.





Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Vojko Obersnel ponovno je ukazao na značaj Dana sjećanja i sprječavanja zločina protiv čovječnosti, koji se u najvećem dijelu Europe se obilježava 27. siječnja, dan kada je 1945. Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj.


– Osim spomena na nevine žrtve, Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta važan je podsjetnik i upozorenje na ideologije koje su dovele do stradavanja milijuna ljudi, ali koje nisu zauvijek zamrle. Svjedoci smo da svako toliko postoje pojedinci ili grupacije koje žele negirati ono što se događalo kroz povijest i obilježavanje ovog dana prigoda je da još jednom poručimo da se s time nikada nećemo pomiriti, kao i da je sloboda najveća ljudska vrijednost i da svatko ima pravo na život bez obzira na svoju nacionalnu ili rasnu pripadnost, vjeroispovijest ili bilo što drugo, istaknuo je Obersnel.


Prigodnim riječima kraj prvog riječkog i hrvatskog Kamena spoticanja obradio se i riječki gradonačelnik Marko Filipović koji je istaknuo da je važno otvoreno razgovarati o aktualnim problemima i opasnostima u društvu jer se na taj način podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.