DAN OSLOBOĐENJA RIJEKE

Obilježen 3. svibnja: Zagovaranje ideje slobodnog svijeta velika je vizija osloboditelja Rijeke

Filip Brnelić

Snimio Mateo Levak

Snimio Mateo Levak

Rijeka je slobodan grad, ovaj grad ne može živjeti drukčije nego da u njemu žive slobodni ljudi, a u borbi za slobodu Rijeke od nacista i fašista stradali su brojni hrabri rodoljubi i partizani, njih čak 2800, kazao je predsjednik riječke antifašističke udruge Vojko Obersnel.



 


RIJEKA – U Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja održana je svečanost povodom dana oslobođenja Rijeke u Drugom svjetskom ratu. Obljetnica u spomen na događaje prije 78 godina, kada je nakon velikih borbi i razaranja Narodnooslobodilačka vojska Rijeku oslobodila od nacističkih okupatora, okupila je predstavnike lokalnih i regionalnih vlasti, antifašističkih udruga, predstavnike riječkih institucija i brojne druge uzvanike koji su se prisjetili ključnog trenutka u povijesti grada te odali počast zaslužnim partizanskim borcima.


U ime Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke, predsjednik udruge Vojko Obersnel svim je Riječankama i Riječanima čestitao dan oslobođenja grada, navevši kako je 3. maj uvijek datum u kojem se s ponosom i poštovanjem u srcima sjećamo hrabrosti heroja koji su oslobađali ovaj grad.





– Rijeka je slobodan grad, ovaj grad ne može živjeti drukčije nego da u njemu žive slobodni ljudi i to je činjenica koju mnogi percipiramo kao nešto što je uvijek bilo tako. No u borbi za slobodu Rijeke od nacista i fašista stradali su brojni rodoljubi i partizani, a pitanje je kako bi bez te borbe nakon rata Rijeka i Hrvatska izgledale i pitanje je kako bi na pregovorima sa zapadnim saveznicima bile postavljene granice Jugoslavije, kazao je Obersnel. Osvrnuvši se na lekcije koje jesmo ili nismo naučili iz povijesti, čelnik riječke antifašističke udruge istaknuo je kako umjesto odobravanja i ponosa, slavljenje antifašističke prošlosti nažalost nailazi na niz prijetnji, prijepora i uvreda, dok se antifašistički spomenici, riječke fasade i zidovi šaraju ustaškim simbolima i kukastim križevima.



– I danas postoji fašizam koji se očituje u svakoj, pa i najmanjoj želji da ugrožava tuđe slobode i pravo na samoodređenje, podcjenjivanju drugog i drugačijeg, u bodljikavim žicama na granicama europskih država, na suprotstavljanju dolasku migranata, na diskriminaciji prema manjinskim skupinama, vjerskim, rodnim ili nacionalnim. Zato se antifašizam, tolerancija, prihvaćanje mira, brisanje granica, povjerenje i solidarnost među ljudima i međusobno suosjećanje u temelju razlikuju od fašizma. Ne postoji niti jedan način da se antifašizam i fašizam izjednače, osim u totalnom ludilu, kazao je Vojko Obersnel, dodajući kako su zagovaranje ideje slobodnog svijeta i slobodnog života naša dužnost, velika vizija za koju su poginuli borci NOV-a, pa tako i osloboditelji Rijeke među kojima je 2800 njih izgubilo živote.


Trećemajskoj svečanosti sudjelovao je i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović koji je izdvojio kako današnje generacije trebaju slaviti i boriti se za slobodu i demokraciju koji su donijeli osloboditelji Rijeke i pobrinuti se da se njihova žrtva i hrabrost ne zaborave.


– Kada gledamo govor mržnje, netrpeljivost i netoleranciju, kada se suočavamo s pojavama nacističkih i fašističkih uzvika, bojim se da je odgovor na pitanje jesmo li učinili dovoljno da bi očuvali tu slobodu negativan. Naša je zadaća boriti se protiv svakog oblika diskriminacije i svakog oblika mržnje. Rijeka se ponosi svojom multikulturalnošću i otvorenošću prema svim ljudima i to su vrijednosti utkane u identitet našeg grada i izborene oslobađanjem od fašizma, ovom je prilikom kazao Filipović.


U sklopu svečanog programa nastupila je vokalna skupina Lira pod ravnanjem maestra Frana Frlete te je održano predavanje Rajka Samueli-Kačića, umirovljenog časnika Oružanih snaga Republike Hrvatske i člana Hrvatskog časničkog zbora, o vojnim aspektima i važnosti bitke za Rijeku i Riječko-tršćanske operacije.