Tradicija

Sprogod mesopusta u Novom: Bil je, ni ga, opet će prit! Zel ga j’ vrag za celo leto dan!

Marko Dobrecović

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Šli su va dim



Tradicionalnim čitanjem žitka, sprogodom i spaljivanjem Lipog i Radosnog te malog Tunelka završeno je mesopusno razdoblje u Novom Vinodolskom.



Mesopust se smatra najcjenjenijim pučkim običajem Novog Vinodolskog, u kojemu sudjeluje velik broj žitelja.


Foto galerija: Sprogod mesopusta u Novom Foto: Marko Gracin




Tako je bilo i ovoga puta.



Sprogod mesopusta poznat je novljanski običaj koji je i danas bio glavni događaj po cestama i ulicama diljem cijelog grada. Sve je počelo u rano popodne, kada su se sudionici sprogoda počeli okupljati na mjesnoj placi, a potom je sprogodna povorka u pratnji mesopusne muzike počela tri puta obilaziti grad.


Foto Marko Gracin


Picimorti su na svojim ramenima nosili mesopuste Lipog i Radosnog te malog mesopusta Tunelka, a dok je muzika udarala svečanu zogu, na kraju povorke pridružili su im se brojni drugi mještani.



Dan je odmicao, sumrak se pretvarao u večer, ožalošćena povorka skladnim je korakomstigla na puntu uz ušće Suhe Ričine, a tempo istovjetne glazbene dionice ubrzavao kako se povorka približavala morskoj uvali.


 


Nakon što su mesopusti skinuti s drvene stube okićene bršljanom, njihova je slama položena na kameno postolje, nakon čega je kratkim posmrtnim govorom – Pogrebcem, ispraćen s ovoga svijeta.


 


Spaljen uz more ispod ceste, na mjestu na kojemu sprogod tradicionalno završava, dim koji je potekao iz vatre vjetrom je odnesen prema moru.


 


Ovogodišnji žitak (život) mesopusta po 12. je put opisao Miljenko Žanić, mesopuste je tek pokušao obraniti odvjetnik Ronald Žanić, a presudio mu je auditor Danko Blažević.


 


Sprogod mesopusta i ove je godine okupio velik broj žitelja koji su u prikladnim nošnjama došli pozdraviti mjesni običaj i nastaviti višestoljetnu tradiciju koja je 2011. godine proglašena nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske.