GASTRONOMSKA MANIFESTACIJA

Restorani crikveničke rivijere nude promotivne menije. Ovo je mjesec kad plavu ribu nije potrebno frigati doma

Robert Šimonović

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Promotivni meniji plave ribe, u sklopu manifestacije Mjesec plave ribe, nude se po cijeni od 150 kuna za tri slijeda, a u hotelu Esplanade i restoranu Burin može se probati i specijalne menije po cijeni od 240 kuna za pet slijedova



CRIKVENICA – Odakle se čisti riba? Dal’ od glave ili repa? U suštini stvar je ista, na kraju je samo bitno – neka riba bude čista! Pjevali su tako osamdesetih godina momci iz splitske grupe Prava Kotka, a kad već spominjemo ribu, mnogima problem kod ribe predstavlja upravo – čišćenje.


Iz tog razloga velik je broj onih koji ribu vole pojesti »vani«, u nekom od ribljih restorana, konoba ili drugih objekata, a idealna prilika za zdravim i ukusnim obrokom nudi se do kraja ovog mjeseca u brojnim ugostiteljskim objektima diljem crikveničke rivijere, i to u sklopu manifestacije Mjesec plave ribe. Promotivni meniji plave ribe nude se po cijeni od 150 kuna za tri slijeda, dok je u hotelu Esplanade i restoranu Burin moguće probati i specijalne menije po cijeni od 240 kuna za pet slijedova. A što se sve nudi od plave ribe, provjerili smo u restoranu crikveničkog boutique hotela Esplanade, crikveničkom restoranu Burin i konobi Karoca, kao i selačkoj konobi Ulika.


Uvijek u pokretu


Za početak, između ostalog, saznajemo zbog čega je uopće poželjno jesti plavu ribu te kako prepoznati kad je naša »plavuša« friška. Odgovor nam daje Tomislav Car, šef kuhinje restorana boutique hotela Esplanade.




– Plava riba je nepravedno zapostavljena namirnica, a radi se o jedinoj namirnici koja nas vraća u djetinjstvo i koja je kroz godine ostala poprilično ista. Usudio bih se reći da gotovo nijedna namirnica nije ostala toliko identična kao plava riba, pogotovo ako je usporedimo s piletinom, svinjetinom, pa čak i voćem, povrćem… Čak ni druge ribe koje često konzumiramo nisu toliko zdrave koliko je to plava riba. Za razliku od bijele, plava riba nema riblji mjehur, što znači da se ona uvijek kreće, i po danu, i po noći. Samim time njezino je meso izrazito zdravo, kao i zato što se ona hrani isključivo manjom živom ribom. Dakle, plava riba neće pojesti bilo što. Rezultat svega navedenog je to da plava riba obiluje omega-3 masnim kiselinama, zbog čega konzumacija plave ribe izrazito povoljno dijeluje na naše zdravlje, govori Tomislav Car te nam pojašnjava kako prepoznati frišku plavu ribu.


– Plava riba, primjerice, inćun, mora biti tvrd, nipošto mlohav. Friški inćun je sjajan, bistrih očiju, crvenih škrgi, nabraja šef kuhinje hotela Esplanade te napominje kako je, osim svježine, važna i kvaliteta pripreme, a jedna od temeljnih karakteristika leži u kratkoj termičkoj obradi plave ribe.


Direktorica hotela Esplanade Alin Harambašić otkrila nam je da jela od plave ribe dodatno promoviraju »fine dining« filozofiju hotela i ponudu jela koja je isključivo »a la carte«.


– Svakako je zanimljivo spomenuti da ćemo 24. rujna našim posjetiteljima ponuditi »ljubavnu priču« u kojoj ćemo plavu ribu sljubiti s vinima Kvarnera. Meni za tu priliku bit će onaj od pet slijedova, u kojem je moguće kušati sirove inćune u emulziji agruma i maslinovog ulja, primorsku bistru juhu, file skuše s crvenom lećom i zelenim pestom, zatim jadransku tunu, blitvu mascarpone, kremu od celera, gremolatu od limete i tortu Frankopan, govori Alin Harambašić.


Lokalna namirnica


U Mjesecu plave ribe oko pet godina sudjeluje i selačka konoba Ulika. Kako nam govori Zoran Tonković, vlasnik te ujedno glavni kuhar konobe Ulika, manifestacija koja se ove godine održava jubilarni – 10. put, pokazala se odličnom, premda Ulika u svojoj ponudi svakodnevno nudi brojna druga jela i marende po povoljnim cijenama.


– Plavu ribu nastojimo što češće uvrstiti i u svakodnevne menije jer nije naročito skupa, a vrlo je zdrava namirnica. Nabavljamo je ponajviše od lokalnih ribara i upravo je zato ona vrlo interesantna našim gostima. Kada tome pridodamo i vina lokalne Vinarije Pavlomir, uspjeh ne može izostati, govori nam Zoran Tonković.


U promotivnim menijima čiji je glavni sastojak »plavuša«, Ulika za predjelo nudi marinadu od srdela na palenti i rukoli, za glavno jelo tuna steak u mediteranskom bilju s prokulicama i domaćim njokima na prezli, dok je za desert moguće kušati poširanu krušku u vinu s orasima i gorgonzolom. Što reći nego – mljac!


A finu »papicu« pripremio nam je i Mario Kamenar, mladi talentirani kuhar crikveničkog restorana Burin koji, kako kaže, obožava kemijati te isprobavati nove stvari u kuhinji. Kulinarsko iskustvo iskalio je radeći na raznim kruzerima i brojnim drugim restoranima, a posebno ga interesira »street food«.


– Za hladno predjelo nudimo savor od plavice na salatu. Plavica se zapeče, prodinsta na crvenoj kapuli, podlije octom i u konačnici marinira oko dva dana, što joj daje poseban »šmek«. Za glavno jelo pripremamo gratinirane filete škombra u krusti od sourdough kruha, prekrivene fermentiranim povrćem. Celer prečen u soli poslužuje se kao prilog, a sve to upotpunjeno je pikantnom salsom od rajčice te zelenim uljem od divljeg bilja, kaže nam Mario Kamenar, dok nas ljubazna konobarica Dajana Komadina »kraljevski« uslužuje. Njihov specijalni meni od pet slijedova moguće je isprobati 30. rujna.


Najopasnija plavuša


Kao šećer na kraju tu je konoba Karoca, u kojoj nas ugošćuje vlasnica Danijela Maričić Mijolović, glavni kuhar Neven Malnar i njegov pomoćnik Leon Mudražija te konobarica Rosana Rukavina. Vlasnica konobe Karoca izrazila je zadovoljstvo suradnjom s TZG-om Crikvenice te istaknula kako je projekt dobro prihvaćen među gostima Karoce.


– Ljudi dolaze, pitaju za menije od plave ribe. Prvenstveno su to domaći ljudi, a dolaze čak i gosti iz Rijeke i Zagreba i traže upravo naše »plavuše«, kaže nam Danijela, dok mi nastavljamo uživati u rupicama (srdele) s krumpirom na žaru, tostiranim pinjolima i cherry rajčicama te maneštri od kelja, bobića i krumpira, posluženoj uz najopasniju od svih »plavuša« – sabljarku.


Restorani s »plavušama«


Tijekom mjeseca posvećenog vladarici tradicionalne gastronomije crikveničko-vinodolskog kraja, svoje nepce možete počastiti u odabranim restoranima i konobama, u sklopu kojih su vrijedni ugostitelji za vas pripremili najkreativnije menije čiji je glavni sastojak »plavuša«. Odabrani ugostiteljski objekti u Crikvenici su restoran Burin, konobe Karoca i Trabakul, restorani hotela Crikvenica, Esplanade i Stypia, u Jadranovu konoba Feral, a u Selcu restoran Kantunić te konobe Ulika i Riva.