Kroz sliku i rimu

Predstavljena slikovnica o Vinodolskom zakonu. Dokument ogromne povijesne važnosti približen klincima

Robert Šimonović

Sandra Ristić, Sonja Šišić, Barbara Kalanj Butković, Ana Božić Blažević, Zoltan Djeke i Tomislav Cvitković na predstavljanju slikovnice / Foto: M. LEVAK

Sandra Ristić, Sonja Šišić, Barbara Kalanj Butković, Ana Božić Blažević, Zoltan Djeke i Tomislav Cvitković na predstavljanju slikovnice / Foto: M. LEVAK

Autorica Ana Božić Blažević je pokušala najvažnije odrednice zakona prikazati što plastičnije i prihvatljivije dječjoj dobi, što nije bio nimalo lak zadatak



NOVI VINODOLSKI – U novljanskoj Gradskoj vijećnici, gdje je davne 1288. godine donesen čuveni Vinodolski zakon, održana je prezentacija slikovnice »Vinodolski zakon kroz sliku i rimu«, autorice Ane Božić Blažević, profesorice i knjižničarke u novljanskoj Osnovnoj školi Ivana Mažuranića.


Slikovnica je nastala u okviru istoimenog programa sufinanciranog sredstvima Grada Novog Vinodolskog te Primorsko-goranske županije temeljem Javnog poziva za sufinanciranje manifestacija u cilju održivog razvoja Kulturno-turističke rute Putovima Frankopana.


Program predstavljanja započeo je igrokazom »Simboli zakona« u izvedbi učenika OŠ Ivana Mažuranića, a koji je također napisala Ana Božić Blažević i pripremila ga u suradnji s kolegicom i učiteljicom razredne nastave Marinom Levar i njenim razredom, ujedno i sekcijom Malog kola pri Katedri Čakavskog sabora Novljansko kolo.




Prostor povijesne vijećnice tako je poprimio oblik »dasaka koje život znače«, a novljanski klinci i klinceze kroz igrokaz, glumu, narodnu nošnju i Novljansko kolo okupljene su vratili u davno 13. stoljeće i vrijeme donošenja Vinodolskog zakona, približivši publici bogatu i slavnu prošlost Novoga Grada.



Važne teme


Predstavljanje slikovnice vodila je ravnateljica Narodne čitaonice i knjižnice Novi Vinodolski Barbara Kalanj Butković, koja je istaknula da ova slikovnica dotiče dokument koji ima veliku važnost ne samo za Novi Vinodolski, već i za cijelu Hrvatsku.


Također, ravnateljica je naglasila da se mora priznati da je pravni izraz Zakona štur i suhoparan, ali je zahvaljujući Aninom pristupu oživio na posve drugačiji, živopisniji, zanimljiviji i privlačan način.


– Ana je pokušala najvažnije odrednice zakona prikazati što plastičnije i prihvatljivije dječjoj dobi, što nije bio nimalo lak zadatak, s obzirom na stručan sadržaj i jezik koji se koristio prije 735 godina. Radi se o odredbama običajnog i kaznenog prava. Na simpatičan i duhovit način Ana nam predstavlja odredbe koje se odnose na krađu, razbojstvo, čak i ubojstvo, gubitak časti. Progovara i o važnim današnjim temama, a to su ženska prava, uloga svjedoka. Dotaknula se prava i obveza popova, ali i običnih seljaka. Sve je to zasladila medom i pčelarstvom koje se također spominje prvi put u Vinodolskom zakonu – rekla je Barbara Kalanj Butković. Ravnateljica Narodne čitaonice i knjižnice vrlo je emotivno predstavila samu autoricu, dotaknuvši sva srca u prepunoj Gradskoj vijećnici.


– Ana u punom i pravom smislu živi knjižnicu. Mislim da je Ani dan nezamisliv bez knjige. One su za nju izvor njezinih životnih sokova, nadahnuća. Ana po svoje knjige dolazi redovito kao po kakvu hranu ili lijek jer one za Anu to i jesu u pravom smislu riječi. Samo je bilo pitanje vremena kada će to nakupljeno bogatstvo činjenica, misli, osjećaja, opisa, atmosfera koje skrivaju knjige, a koje su se vremenom taložile u Ani, izaći na površinu – kazala je Barbara Kalanj Butković.



U uvodnom dijelu večeri pročelnica Upravnog odjela za razvoj i gospodarstvo Sandra Ristić ispričala je kako je tekao put od Anine inicijative do realizacije programa i nastanka slikovnice.


– S obzirom na to da je Vinodolski zakon neiscrpno vrelo podataka o životu ljudi i dostignutom stupnju društvenog razvoja na području Vinodola i Hrvatske krajem trinaestog stoljeća, a njegov sadržaj teško je razumjeti iz izvornog dokumenta, Grad Novi Vinodolski s oduševljenjem je prihvatio ovu inicijativu.


Osnovna misao bila je najznačajniji pravni tekst o srednjovjekovnom životu na vinodolskom posjedu Frankopana predstaviti na slikovit, jednostavan, razumljiv način, a uz izradu slikovnice osmislile smo program koji je obuhvatio pripremu igrokaza, pričaonice za djecu, školske radionice, izložbu te književnu večer – istaknula je Sandra Ristić.


Nulta kategorija


Program se uglavnom održava tijekom Mjeseca hrvatske knjige i završava 16. studenoga književnom večeri »Ana i Fran Krsto Frankopan«. Slikovnica će biti dostupna u Narodnoj čitaonici i knjižnici i u školskoj knjižnici OŠ Ivana Mažuranića te će se darovati knjižnicama diljem Primorsko-goranske županije kao dio Zavičajne zbirke. Svoj primjerak svi zainteresirani mogu nabaviti u Narodnom muzeju i galeriji Novi Vinodolski.


Ilustracije su izradili Dina Krajačić Çetinyürür i Zoltan Djeke, a grafičko oblikovanje cijele slikovnice potpisuje Zoltan Djeke.


U kratkom obraćanju i Zoltan i Ana istaknuli su zadovoljstvo sudjelovanjem na ovom projektu te su se zahvalili na suradnji i podršci.


– Srce mi je veliko kao kuća jer mi je to prvi uradak koji sam napravila, a riječ je o nečemu što se u meni dugo godina »kuhalo«. Zahvaljujem mojim najvećim kritičarima, Loli koja je sudjelovala u igrokazu, kao i suprugu. Oduševljena sam konačnim izgledom slikovnice. Nadam se da će vam se svidjeti, a meni bi najveći dar bila upravo pozitivna povratna informacija čitatelja, kao i njihovo shvaćanje ogromne vrijednosti spomenika nulte kategorije, našeg Vinodolskog zakona – izjavila je Ana Božić Blažević.


Predstavljanju slikovnice nazočili su gradonačelnik Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković i pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Primorsko-goranske županije Sonja Šišić.