USUSRET CIHT-u

Početkom studenog u Selcu veliki skup domaćih i stranih stručnjaka s područja zdravstvenog turizma

Franjo Deranja

U Selcu će se 4. i 5. studenoga okupiti ugledni domaći i inozemni stručnjaci s područja medicine i zdravstvenog turizma, komercijalnog turizma i marketinga te će dati svoj doprinos sagledavanju stanja i mogućnosti razvoja zdravstvenog turizma na Kvarneru



CRIKVENICA/SELCE – Rivijera Crikvenica, ovaj put ponovo Selce i hotel Katarina, bit će deveti put domaćini Međunarodne konferencije što će se u organizaciji Klastera zdravstvenog turizma, Thalassotherapije, Terma Selce i TZG-a održati pod nazivom Crikvenica International Health Tourism Conference (CIHT).


U Selcu će se 4. i 5. studenoga okupiti ugledni domaći i inozemni stručnjaci s područja medicine i zdravstvenog turizma, komercijalnog turizma i marketinga. Osim sveobuhvatnog pregleda i pogleda na aktualno stanje i ocjenu trenutka u turističkoj djelatnosti te o mogućnostima razvoja zdravstvenog turizma, sudionici konferencije dat će svoj doprinos, kroz iskustva iz svojih zemalja, sagledavanju stanja i rezime o mogućnostima razvoja zdravstvenog turizma na Kvarneru.


Crikvenica je – treba i to reći – bila domaćinom ovakvog skupa o hotelijerstvu i zdravstvenom turizmu i danas daleke 1988. godine, prije pune 33 godine, i to u povodu 100. obljetnice organiziranog turizma u Crikvenici, čijim se početkom smatra 1888. godina i gradnja prvog drvenog kupališta, čime je počela afirmacija na području lječilišnog turizma. Bila je oporavilište za rahitičnu djecu i klimatsko-lječilišno zimovalište, ali i stjecište onodobne aristokracije ovog dijela Europe. Hoteli Klotilda, Therapia, Miramare, Crikvenica, Esplanade – stvaraju neprocjenjiv kapital, iskustvo i renome turističke Crikvenice. Bolnica Primorka, pa Specijalna bolnica za liječenje i rehabilitaciju Thalassotherapia učvršćuju međunarodnu afirmaciju i reputaciju Crikvenice kao lječilišno-turističkog središta. I buduće razvojne etape temeljit će se na tim stečevinama, na tradiciji lječilišnog turizma, iz čega je proizišao i komercijalni turizam, današnje hotelijersko-turističko gospodarstvo.


Ugledni gosti




Domaćinstvo CIHT-a samo je logičan nastavak novovjeke afirmacije Crikvenice kao nekadašnjeg pionira u ovom dijelu Europe u afirmaciji zdravstvenog, odnosno lječilišnog turizma komplementarno povezanog s hotelijersko-turističkim gospodarstvom na širem kvarnerskom podneblju. Skora Međunarodna konferencija u četiri će tematske cjeline razmotriti kompleksan potencijal što ga ima zdravstveni turizam te njegov napredak na području Rivijere Crikvenica, crikveničko-vinodolskog kraja, ali i čitavoga Kvarnera. Teme će biti: zdravstveni turizam iz američke perspektive, konkurentnost turističke destinacije kroz raznolikost turističke ponude, facilitacija zdravstvenog turizma i novi trendovi u zdravstvenom turizmu. Sudjelovanje na skupu potvrdili su, među ostalima, i Steven Pavletic, predsjednik Udruge hrvatsko-američkih profesionalaca (ACAP), medicinski onkolog u Nacionalnom institutu za rak, zatim Jan de Jong, suosnivač više inozemnih i hrvatskih konzultantskih tvrtki te Jean-Guy Gabriac, utemeljitelj manifestacije World Wellness Weekend.


Hibridni model


Bit će ovo i nova potvrda spoznajama kako je Crikvenica sa svojom mediteranskom klimom idealno podneblje za razvoj zdravstvenog turizma, a ljekovite značajke te geografske pozicije potaknule su osnivanje već do danas poznatih vrhunskih zdravstvenih ustanova (Thalassotherapia Crikvenica, Terme Selce).


Prošlogodišnju konferenciju, održanu u virtualnom obliku, pratili su sudionici iz 35 zemalja, a ovogodišnja će se organizirati u tzv. hibridnom modelu kako bi se omogućio pristup što većem broju sudionika i poštovale epidemiološke mjere.


Direktorica TZG-a Crikvenice ističe kako je ovaj međunarodni skup iznimno značajan za učvršćivanje stečene afirmacije i za daljnji razvoj Crikvenice kao turističko-lječilišne destinacije svjetskoga glasa.


Značenje ovogodišnjeg skupa prepoznali su mnogi domaći i inozemni društveni i stručni čimbenici, a generalni pokrovitelj ovogodišnje 9. Međunarodne CIHT konferencije je Jadran – galenski laboratorij, globalno afirmirana farmaceutska tvrtka, a konferenciju podupire Ministarstvo turizma i sporta.


Kako je 1988. izlobiran prvi CIHT


Prvi međunarodni susret CIHT-a, i to u slobodnoj Hrvatskoj, održan je 2013. godine u Thalassotherapiji, i to u povodu 125. obljetnice turizma u Crikvenici. Međutim, prva konferencija CIHT-a uopće za ove prostore održana je 1988. godine, u povodu 100. obljetnice crikveničkoga turizma. O tome govori i evocira prilike u bivšoj državi Milan Frković koji je u to vrijeme, potkraj 80-ih godina prošlog stoljeća, bio istaknuti sindikalni dužnosnik na ondašnjoj saveznoj razini. Bio je tada u Beogradu, u Saveznom odboru Sindikata radnika u ugostiteljstvu i turizmu.


– Tada se lako moglo dogoditi da taj skup bude organiziran i održan u nekoj drugoj ondašnjoj republici, primjerice u Crnoj Gori, koja je također već tada bila afirmirano turističko područje, ali sam sa svojim suradnicima koji su nam bili skloni i iz objektivnih razloga dali mi potporu, uspio dovesti tadašnju konferenciju u Crikvenicu. Održana je sredinom listopada 1988. godine u hotelu Omorika. Objavljena je edicija pod naslovom – a to je bio i formalni temeljni povod za čitavu moju inicijativu i akciju – “100 godina organiziranog i zdravstvenog turizma – Crikvenica 1888.-1988.”. Poznati specijalisti, ravnatelj Thalassotherapije dr. sc. Ivan Brozičević i primarijus dr. Stanko Jurdana imali su na tom skupu temu o klimatskim i meteorološkim značajkama Crikvenice – prisjeća se Frković.


Jasnije pozicioniranje


– Zdravstvena dimenzija, a pogotovo dugogodišnja tradicija turističko-lječilišne Crikvenice, mogla bi se i trebala više (is)koristiti u promidžbi i jasnijem pozicioniranju našega grada i ovoga kraja u međunarodnim relacijama i u punijoj afirmaciji ove destinacije, rivijere Crikvenica. To će uvijek podržati i svaka turističko-zdravstvena instanca na županijskoj razini, pa i resorno ministarstvo, Ministarstvo turizma i sporta, kaže dr. Ivan Brozičević iz Poliklinike Terme Selce.