AZ, BUKY

Mladi Novljani izrađivali božićne čestitke s glagoljskim slovima i učili o povijesti svog grada

Robert Šimonović

Cilj ovog projekta je edukacija djece o bogatom glagoljaškom nasljeđu te promidžba Novog Vinodolskog kao grada izuzetno bogate kulturne tradicije i pismenosti – rekla je ravnateljica Narodne čitaonice i knjižnice Barbara Kalanj Butković



NOVI VINODOLSKI – Čarolija Božića zavladala je Novim Vinodolskim. Ove godine Novljani uživaju u novom i drukčijem Adventu, u sklopu kojeg je ovog tjedna osnovcima, ali i onim najmlađima, vrata otvorila i Narodna čitaonica i knjižnica Novi Vinodolski. Vedri glasovi djece ispunjavali su Čitaonicu, ali nije izostala ni radost stvaranja.


Svoju kreativnost, ideje i dječju zaigranost u radove su pretočili učenici 6.b razreda Osnovne škole Ivana Mažuranića. Tema božićnih ukrasa bila su glagoljska slova koja u Novom žive jako dugo, svjedočeći o bogatoj i znamenitoj prošlosti Novljana koja se ogleda u važnim kulturnim spomenicima, poput slavnog Vinodolskog zakona, Prvog i Drugog novljanskog brevijara, Misala… Radionica za djecu »Az, buky« donijela je izradu božićnih čestitki s motivima glagoljskih slova, u sklopu koje su najmlađi Novljani s knjižničarkom Bojanom Bugarin na svoj način doživjeli ova »čudna slova«.


Advent i povijest


– Jako sam sretna što smo ove godine uspjeli Novi predstaviti u jednom novom, adventskom ruhu, koji Novome jako lijepo pristaje i daje poseban šarm. Sadržaja je mnogo, naročito onoga za djecu, jer kada vidite odaziv na takva događanja, osmijeh djece i radost što imaju priliku družiti se sa svojim prijateljima i biti kreativni, onda znate da ste na dobrom putu jer to je ono pravo i iskreno. Sigurno je jedna od posebnih vrijednosti ove radionice to što spaja našu povijest, glagoljicu s Novim Adventom, i kroz to djeca, osim što su kreativna, uče ponešto i o povijesti svoga grada. Upravo tako je došlo i do naziva Advent kod Mažuranića. Trg na kojem će biti organizirani koncerti, gastroponuda i još mnogo toga, kroz njegov naziv, povezali smo s osobom po kojoj je Novi poznat, s našim banom pučaninom. Uvijek je vrijeme za naglasiti te činjenice i tako još dublje u percepciji ljudi istaknuti Novi kao važan povijesni grad koje svakom posjetitelju može ponuditi jako puno – kazala je direktorica TZG-a Novog Vinodolskog Tena Peričić.




A da je Novi Vinodolski u povijesti bio značajno glagoljaško središte u kojem se njegovala pismenost, a posebno glagoljica, potvrdila je i ravnateljica novljanske Narodne čitaonice i knjižnice Barbara Kalanj Butković. Kako kaže, u Čitaonici već osam godina djeluje Mala glagoljska akademija – tiskarska radionica za najmlađe.


– Cilj ovog projekta je, u prvom redu, edukacija djece i mladih o bogatom glagoljaškom nasljeđu, glagoljskom pismu te promidžba Novog Vinodolskog kao grada izuzetno bogate kulturne tradicije i pismenosti, upućivanje na gradske i susjedne spomenike kulture, kao i kreativno izražavanje djece i mladih. Rezultat tog umjetničkog izražavanja su njihovi originalni radovi – dodaje ravnateljica Čitaonice Kalanj Butković.


Tehnika grafike


Mala glagoljska akademija zamišljena je kao višednevna edukativna radionica koja se oslanja na navedenu bogatu glagoljašku tradiciju. Radionice se sastoje u edukaciji o starom pismu – glagoljici, tehnologiji izrade papira te tiskanju glagoljskih slova i vodenih žigova, ručnom šivanju, tj. uvezivanju knjiga. Ovo je za djecu jedinstvena prilika da se upoznaju i s grafikom, posebnom slikarskom tehnikom. Sve ono što se izradi djeca prvo izlože u novljanskoj Čitaonici, a potom se od njihovih radova napravi prigodna izložba. Predavanja o glagoljici, kao i učenje glagoljskog pisma, povjereno je profesorima hrvatskog jezika i povijesti te samim kustosima muzeja. Edukatorica o slikarskoj tehnici grafike je akademska grafičarka Dajana Radoš. Sudionici, a samim tim i izvođači, su polaznici radionica – zainteresirana djeca od 5. do 8. razreda. Drugi dio edukacije sastoji se od posjeta i razgledavanja drugog glagoljaškog centra u zavičaju (Krk, Senj, Vinodol).