Gradsko vijeće

Crikvenica izmijenila urbanističke planove: “U prostoru se dogodilo nešto što se nije smjelo dogoditi”

Robert Šimonović

Hotel Omorika Crikvenica

Hotel Omorika Crikvenica

Radi se o trima vanjskim bazenima hotela Omorika koji su prethodno izgrađeni bez važeće građevinske dozvole, rekao je Branko Kleković (PGS)



Na ovotjednoj, 18. sjednici Gradskog vijeća Crikvenice, crikvenički vijećnici bili su iznenađujuće složni te su od 11 točaka dnevnoga reda jednoglasno usvojili čak njih 10.


Među zanimljivijim točkama koje su jednoglasno usvojene bile su one vezane uz prijedlog Plana lokacija za postavljanje ugostiteljskih terasa 2023.-2024. godine, prijedlog programa mjera poticanja razvoja poduzetništva na području Grada Crikvenice za 2023. godinu, kao i točke o donošenju VIII. Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Crikvenice, I. Izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja Omorika i II. Izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja Dramalj – centar.


Šalje li se ovime kriva poruka?


Kako je pojasnio vijećnik Branko Kleković (PGS), izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja Grada Crikvenice te izmjenama i dopunama dvaju UPU-a pristupilo se jer “se u prostoru dogodilo nešto što se nije smjelo dogoditi”, a radi se o trima vanjskim bazenima hotela Omorika koji su prethodno izgrađeni bez važeće građevinske dozvole.




Kleković je napomenuo kako se na ovaj način vijećnike stavlja u neugodnu poziciju, kao i da se ovim postupkom šalje kriva poruka za sve eventualnu prekršitelje zakonskih procedura u budućnosti.


Ipak, vijećnici su se složili da bi nedonošenje spomenutih prostornoplanskih izmjena i dopuna donijelo više štete nego koristi poslovanju hotelskog poduzeća Jadran, a samim time i crikveničkom turizmu.


Mjesni izbori 21. svibnja


Jedina točka koja nije jednoglasno izglasana, već je usvojena s devet glasova “za” vijećnika iz redova koalicije SDP-a i PGS-a i vijećnika iz redova tzv. Trećeg bloka, a sa šest suzdržanih glasova vijećnika iz redova koalicije HDZ-a, odnosi se na prijedlog odluke o raspisivanju izbora za članove vijeća mjesnih odbora VMO Dramalj, VMO Crikvenica i VMO Selce.


Usvajanjem ove odluke odlučeno je da će se izborima za članove navedenih vijeća mjesnih odbora pristupiti 21. svibnja, a ne 28. svibnja, što je bio prvotni prijedlog odluke, prije usvajanja amandmana Kluba članova Vijeća SDP-a i PGS-a.


Isti klub predložio je i amandman kojim se zahtjeva raspisivanje izbora za VMO Jadranovo. Međutim, izbori za VMO Jadranovo održani su prošle godine, što bi značilo da bi se usvajanjem takvog amandmana morao prekinuti važeći četverogodišnji mandat sadašnjih, legitimno izabranih članova.


Iz tog razloga predlagatelji su povukli vlastiti amandman, ali su se svi vijećnici složili da bi trebalo izjednačiti termine održavanja izbora za sva vijeća mjesnih odbora na području grada.


Zamjenica crikveničkog gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović rekla je da rješenje problema vidi u tome da Gradsko vijeće usvoji zaključak u kojem će izraziti volju da se izbori za članove VMO-a Jadranovo ne održe odmah po isteku četverogodišnjeg mandata sadašnjih članova, a što bi bilo 2026. godine, već da se istima produži mandat za nekoliko mjeseci, odnosno onoliko koliko će biti potrebno da se omogući izjednačavanje termina raspisivanja izbora za sva vijeća.


Nezadovoljstvo sportskih klubova


Što se tiče vijećničkih pitanja, zanimljivo pitanje postavio je vijećnik Viktor Jurić (SDP), koji je ukazao na to da je nedavno donesena odluka o sufinanciranju javnih potreba u sportu, ali i da su određeni sportski klubovi iskazali nezadovoljstvo preraspodjelom ovih sredstava i visinom istih.


Postoji li mogućnost povećanja tih sredstava u kompletu, pitao je Jurić.


Zamjenica crikveničkog gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović odgovorila je kako ukupan iznos tih sredstava Grad ne može samostalno povećati, s obzirom na to da Vijeće donosi proračun, a samim time je uključeno i u odluku o iznosu koji se izdvaja za sufinanciranje javnih potreba u sportu.


– Dobili smo prigovore od nekoliko sportskih klubova, a njihova je teza bila da se nikada u povijesti nije manje izdvajalo za sport.


Kada gledamo sredstva koja se izdvajaju za redovnu djelatnost sportskih klubova po godinama, u 2019. godini izdvojili smo 3.364.000 kuna, da bi ta ista sredstva u ovoj godini narasla na 3.826.000 kuna.


Dakle, u posljednje četiri godine povećali smo taj iznos za oko pola milijuna kuna.


Sredstva za redovnu djelatnost sportskih klubova odnose se na iznos koji se direktno dodjeljuje klubovima, a iznos koji dodjeljujemo za održavanje dvorana i drugih sportskih objekata, organizaciju manifestacija, besplatne liječničke preglede za svu natjecateljsku djecu do 21. godine i slično, odnosi se na dodatna sredstva koja izdvajamo za sport.


U ovoj godini ukupno smo za sport izdvojili 4.989.000 kuna. Nadalje, prošle godine su nezavisna i vanjska poduzeća radila analize proračuna na razini cijele Hrvatske, a prema kojima su zaključile da je Grad Crikvenica u samom vrhu hrvatskih gradova po izdvajanjima za sport po glavi stanovnika. Dakle, teza da se nikada nije manje izdvajalo za sport apsolutno ne stoji, rekla je Matošić Gašparović.