NOVI UGOVOR

Nema više besplatno: Grad će najamninu zgrade Akademije Sveučilištu naplaćivati čak 64.000 eura godišnje

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Sve do ovog rujna Sveučilište je zgradu koristilo bez plaćanja najamnine, jer se zakupnina u iznosu od 1,86 eura po četvornom metru kompenzirala sa sredstvima koje je Sveučilište uložilo u rekonstrukciju



RIJEKA – U idućih deset godina Sveučilište u Rijeci uplatit će Gradu Rijeci 640 tisuća eura, a razlog te uplate novi je ugovorni odnos između Sveučilišta i Grada kojim Sveučilište svaki mjesec za najam prostora Akademije primijenjenih umjetnosti mora Gradu plaćati nemalih 5.336 eura zakupa. Taj će se iznos još uvećati za pripadajući PDV, a ugovorni odnos Sveučilišta i Grada vezano za zgradu Akademije promijenio se ovog rujna čime je Sveučilište dobilo novi trošak koji do sada nije postojao.


Povijest tog odnosa seže još u doba preuzimanja područja vojarne Trsat, odnosno u 2003. godinu kada su Ministarstvo obrane i Grad Rijeka sklopili ugovor o prijenosu u vlasništvo Grada nekretnina u vlasništvu države u svrhu izgradnje bolnice KBC-a Rijeka i Sveučilišnog kampusa na Trsatu. Tada je Grad dao suglasnost na građevinsku dozvolu temeljem koje je Sveučilište u Rijeci kao investitor izvršilo rekonstrukciju i prenamjenu zgrade vojarne u građevinu Akademije, koja je u vlasništvo Grada došla upravo pod uvjetom da ju koristi Sveučilište.





Sve do ovog rujna Sveučilište je tu zgradu koristilo bez plaćanja najamnine, jer se zakupnina u iznosu od 1,86 eura po četvornom metru kompenzirala s onim sredstvima koje je Sveučilište uložilo u rekonstrukciju zgrade. Iako je taj ugovor sklopljen na 20 godina, Sveučilište je ove godine zatražilo njegov raskid, jer su utrošena sva uložena sredstva u rekonstrukciju. Tom prilikom traženo je i umanjenje cijene zakupnine, što je Gradsko vijeće i odobrilo. Utvrđena je nova cijena zakupa od 0,77 eura po četvornom metru, a iako se radi o cijeni koja zvuči simbolično, to baš i nije tako, jer površina zgrade Akademije je 6.930 četvornih metara, što za Sveučilište, kao instituciju od javnog značenja koja nema komercijalnu djelatnost, predstavlja izdatak od 64 tisuće eura godišnje.


Kompletna adaptacija


Navodeći kako je Sveučilište u rekonstrukciju Akademije investiralo gotovo tri milijuna eura, rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Snježana Prijić Samaržija ističe da je Grad Rijeka dobio od države vojni kompleks na Trsatu u vlasništvo uz uvjet izgradnje Kampusa Sveučilišta u Rijeci.


– Sveučilište u Rijeci je, s ciljem funkcionalnog osposobljavanja zgrade za upotrebu, 2007. godine investiralo u kompletnu adaptaciju zgrade današnje Akademije primijenjenih umjetnosti iznos od 2.820.107 eura. Ukupni iznos ulaganja Sveučilišta u gradsku imovinu priznat je i kompenziran s ugovorenim iznosom mjesečnog najma, a kako je ugovor istekao 6. rujna ove godine, sklopljen je novi ugovor s Gradom Rijeka na period od 10 godina. Mjesečna najamnina je niža od najamnine koja je na mjesečnoj razini kompenzirala investiciju u prethodnom razdoblju. Time je Grad Rijeka izašao u susret Akademiji i Sveučilištu. Prema novom ugovoru, prostor sadašnje Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, Grad kao poslovni prostor iznajmljuje uz mjesečnu najamninu od 5.336 eura uvećano za pripadajući PDV. Nakon prve faze pregovora i imajući u vidu izvrsnu dugogodišnju suradnju Grada i Sveučilišta, vjerujem da postoji prostor za daljnje pregovore s Gradom Rijekom u smjeru utvrđivanja simbolične naknade nalik nekim drugim primjerima odnosa prema Sveučilištu od strane regionalne uprave. Također, postoji i mogućnost da Grad Rijeka prihod od najma uloži namjenski u djelatnost naših umjetnika i znanstvenika na Akademiji primijenjene umjetnosti s ciljem razvoja strateških ciljeva u kulturi i obrazovanju, navodi rektorica.


Nisu komercijalni, ali…


Iako u Gradu priznaju da Sveučilište nema komercijalnu djelatnost, mišljenja su da ima gospodarsku te da su u obvezi jednakoobrazno postupati prema svim subjektima koji obavljaju jednaku djelatnost, odnosno primjenjivati ista pravila vezana uz nemogućnost promjene ugovorene cijene za vrijeme trajanja ugovornog odnosa.


– Visoko obrazovanje nije prvenstveno komercijalna djelatnost, ali jest gospodarska djelatnost koja je kao takva i predviđena Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti. Djelatnost visokog obrazovanja obavljaju ustanove u sustavu visokog obrazovanja sukladno Zakonu o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti. Podsjećamo, Grad i Sveučilište su 10. travnja 2007. sklopili ugovor o zakupu temeljem kojeg je Sveučilište u Rijeci koristilo poslovni prostor na adresi Slavka Krautzeka 83 za obavljanje djelatnosti Akademije primijenjenih umjetnosti, ukupne površine 6.930 četvornih metara po cijeni od 1,87 eura po četvornom metru, što mjesečno iznosi 12.959,10 eura bez PDV-a. Ugovor je sklopljen na određeno vrijeme od 20 godina počevši od 10. travnja 2007. do 10. travnja 2027. godine. Dana 4. svibnja 2007. Poglavarstvo Grada Rijeke donijelo je zaključak kojim je odobrilo Sveučilištu povrat sredstava uloženih u uređenje ovog poslovnog prostora u iznosu od 2.820.107 eura na način da se ona prebiju sa ugovorenom mjesečnom zakupninom za prostor, do konačne isplate. Kompenzacija je okončana u rujnu 2023. godine, objašnjavaju u Upravnom odjelu za gradsku imovinu.


Sporazumni raskid


Dodaju i da je Gradsko vijeće na sjednici u srpnju ove godine donijelo odluku da će se ugovor o zakupu sporazumno raskinuti i to prema zahtjevu Sveučilišta prije isteka ugovornog roka, odnosno da će se ugovor raskinuti istovremeno s istekom roka povrata uloženih sredstava te da će se sklopiti novi ugovor o zakupu na vrijeme od 10 godina s cijenom zakupa u iznosu od 0,77 eura.


– Navedena cijena predstavlja početnu cijenu zakupnine prema Pravilniku o utvrđivanju djelatnosti i zakupnine. To mjesečno iznosi ukupno 5.336,10 eura s PDV-om. Iz navedenog je vidljivo da je Grad raspolagao poslovnim prostorom na adresi Slavka Krautzeka na način da je donošenjem odluke od strane Gradskog vijeća već omogućio umanjenje ugovorene cijene s 1,87 na 0,77 eura po četvornom metru, zaključuju u Upravnom odjelu.


Dekan se nada da će Grad imati sluha


I dekan Akademije, prof. art. Hrvoje Urumović, dijeli mišljenje da prepreke za povoljniji ugovorni odnos ne postoje te podsjeća da se ne radi samo o obrazovnoj, već i o umjetničkoj ustanovi.


– Kao čelnik institucije smatram da jedina umjetnička sastavnica Sveučilišta treba imati drugačiji tretman i da bolja varijanta od ove postoji. Riječ je o dugoročnom desetogodišnjem razdoblju, ali vjerujem da će biti sluha i da će se to riješiti u kraćem periodu, jer zgrada u kojoj je smještena Akademija dana je Gradu u vlasništvo s određenom namjenom, a to je za potrebe Sveučilišta i Kampusa. U ovom slučaju onaj tko može mijenjati odluku je Grad Rijeka, a pravne prepreke za promjenu odluke ne postoje, zaključuje dekan.