MOŽEMO ZA GRADONAČELNIKA

Nebojša Zelič: “Građanima Rijeke mora se omogućiti susret s vodom Rječine”

Damir Cupać

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

Linija od Rječine do mora ključna je za čistoću zraka i upijanje viška oborinskih voda, snižavanje rastuće temperature, očuvanje bioraznolikosti kao i za utjecaj na zdravlje stanovnika, upozorio je Zelič.



RIJEKA – Kandidat riječke grupe Možemo za gradonačelnika Rijeke Nebojša Zelič u povodu Svjetskog dana voda čija je ovogodišnja tema vrednovanje vode upozorio je da je pristup Rječini, iako po njoj grad nosi naziv, ograničen i neuređen te da je Mrtvi kanal godinama zanemaren.


– Građani Rijeke u svom se gradu teško mogu susresti s vodom. Moguće je bez velikih ulaganja aktivirati postojeći prostor i njegove kvalitete. Može se urediti šetnica od Continentala prema kanjonu Rječine te južno, centrom grada, prema Delti i moru.


Postupno treba ozeleniti Deltu, a ne godinama čekati konačan projekt uređenja i rješavanja kompliciranih imovinsko-pravnih odnosa. Može se urediti stepenasti pristup Rječini, neophodno je očistiti Mrtvi kanal jer to nije napravljeno 20 godina. Trebalo bi izgraditi pješački most od HNK Ivana pl. Zajca do Exportdrva i na taj način produžiti Verdijevu ulicu i spojiti dva važna kulturna i javna prostora, izjavio je Zelič. On je dodao da odnos grada i vode nije vezan samo za prostor odmora i rekreacije, već taj odnos može pomoći u borbi protiv klimatskih promjena.




– Linija od Rječine do mora ključna je za čistoću zraka i upijanje viška oborinskih voda, snižavanje rastuće temperature, očuvanje bioraznolikosti kao i za utjecaj na zdravlje stanovnika, upozorio je Zelič.


Član Inicijativog odbora riječke grupe Možemo Orjen Petković podsjetio je na brojne podzemne vodotoke, a o kojima građani, ali i riječka gradska uprava, malo znaju.


– Čista voda izlijeva se u more i ni na koji način nije valorizirana ni iskorištena. Za zalijevanje zelenih površina koristi se vodovodna voda tretirana klorom čija je cijena veća od 14 kuna po kubiku. Osim što je skupo, to je i nepotrebno. Za održavanje zelenih površina može se koristiti voda podzemnih vodotoka koja je lako dostupna u velikom dijelu grada. Ulice našega grada su prljave, a što se pravda cijenom klorirane vode koja se koristi za pranje. I za tu svrhu se može koristiti voda riječkih potoka, kazao je Petković. On je upozorio i na nebrigu o stanju vodoopskrbne mreže zbog čega dolazi do ogromnih gubitaka vode u cjevovodima.


– Takva nebriga utječe na budžete riječkih kućanstava zbog kontinuiranih poskupljenja vode, stvaraju se gubici pitke vode koja je sve važniji resurs diljem svijeta, a ugrožava se sigurnost jer se postupno uništavaju temelji građevina i prometnica, zaključio je Petković.