TRADICIJA

Mnogi Ličani se pitaju gdje su nestala natjecanja konjske vlake?

Marin Smolčić



Unatrag 10-15 godina tijekom ljetnih mjeseci svjedočili smo brojnim natjecanjima u povlačenju trupaca, konskoj vlaki, šlajsu ili kako se sve nazivala radna sinergija i uhodanost čovjeka i konja. Umjesto u stvarnim uvjetima diljem ličkih šuma podalje od očiju javnosti, ova natjecanja u potezanju trupaca događala su se na brižljivo pripremljenim terenima, uz sudačke ekipe, mjerenje vremena i uz pomnu pažnju da netko ne bi fizički maltretirao konje.


Pri tome smo svjedočili doista atraktivnim nadmetanjima kada je sprega goniča i konja često bila ona presudna, tražena „jota“ i donosila pobjedu. Natjecanja su se događala kod Otočca, Krivog Puta, Rudopolja kod Vrhovina, Donjih Pazarišta i Gospića. Na tim poligonima su se susretali brojni uzgajivači i vlasnici konja, a među publikom viđali smo mnoge poklonike ovih drevnih vještina.





Jedno od najboljih natjecanja konjske vlake priredio je 2022. godine Tomica Dundović iz Gospića na Stočnoj tržnici Gospić. Po mnogim organizacijskim detaljima bila je to priredba za uzor i pamćenje. Prošle godine smo kontaktirali Tomicu, ali nam je pomalo šturo zahvalio na zanimanju i rekao kako se te 2023. godine u Gospiću neće organizirati ovakva priredba.


Konjske vlake:“Kome to treba“?


Udruge uzgajivača konja već su početkom ove godine počele stvarati planove aktivnosti za sljedeću sezonu. Tako je i sa Udrugom uzgajivača konja „Dorat“ čiji je predsjednik upravo Tomica Dundović.


-Drago mi je kada ljubitelji konjske vlake kao odličan primjer u organizacijskom smislu i danas spominju tu priredbu iz 2022. godine. Utrošili smo tada mnoštvo truda, vremena, vlastitog novca, uz rijetke sponzore da bita vlaka bila na potrebnoj razini. Ja sam se tada zahvalio na povjerenju jer većina takvih događaja na kraju ostane na jednom čovjeku ili dvoje ljudi.



Odnedavno sam u pravoj mirovini jer je sin preuzeo automehaničarsku radnju pa ja svaki slobodan trenutak provodim sa svojim konjima. Uvijek sam obožavao te plemenite i pametne životinje. Od kada znam za sebe. Sada držim četiri pastuha i 20 kobila i ne znam što je to stres. Kada se čovjek makne od izvora nevolja, on ubrzo postaje netko sasvim drugi. Nema žurbe, sikiracije, smanjuju se životni problemi, smireniji je…


Lani smo opet nastojali organizirati konjsku vlaku u Gospiću. Osim Ličko-senjske županije malo nam je tko pomogao. Navodno nije bilo novaca, nije bilo interesa javnosti i sve se svodilo na priče „kome to treba“. Nama su u Gospić te 2022. godine dolazili brojni uzgajivači konja iz Dalmacije i primorja. Jednako tako i posjetitelji. Okupilo se mnoštvo ljudi i svi odreda bili su zadovoljni viđenim. Kao čovjeka najviše me smetaju kritičari koji ovakve događaje podcjenjuju, posprdno i uvredljivo ih zovu „ciganskim dernekom“ ili „konjušarkom feštom“. Kome pametnom trebaju takve uvrede i omalovažavanja? Ako želiš nekoga omalovažavati po pitanju držanja konja naprije mu uđi u štalu, pogledaj jesu li mu konji čisti, nahranjeni i kakav odnos vlasnik ima s tim divnim životinjama. Ako je sve u redu, pitam se na temelju čega ćeš po pitanju držanja konja nekoga kritizirati?!?


Mi smo od samih početaka naših natjecanja strogo zabranili upotrebu biča i takve nesavjesne vlasnike odmah diskvlificirali. S vremenom su ovakve stavove prihvatili svi organizatori konjskih vlaka diljem Like. Većina vlasnika voli svoje konje i za njih je bič strani pojam. Pitam se kakvog smisla ima mlatiti konje kada će oni uz zapovijed goniča izvući zadnji atom snage u povlačenju trupaca, uvjeren je Tomica Dundović iz Gospića.


Najveći dio svojih umirovljeničkih dana ovaj ratni vojni invalid provodi s konjima. Mazi ih i pazi, tetoši i oslovljava imenima pa bi netko po tome odnosu pomislio da je Tomica u društvu ljudi.