Snježa Tomljanović

U Senju intenzivno mijenjaju dosadašnje “baje” za polupodzemne spremnike. Direktorica Komunalca: ‘Na 90 posto smo plana’

Dorotea Prpić

Radimo i na postavljanju novih spremnika na javnim površinama za otpad koji se reciklira – govori direktorica Snježa Tomljanović



SENJ – Do sada smo realizirali 90 posto aktualnog Plana gospodarenja otpadom na području grada Senja. Trenutno radimo na uklanjanju većine dosadašnjih spremnika za mješoviti komunalni otpad, tzv. baja, s javnih površina i postavljanju polupodzemnih spremnika s otpadomjerom. Ti spremnici će se koristiti putem elektronskog ključa koji očitava otvaranje spremnika i u tijeku je podjela ključeva korisnicima i to najprije korisnicima iz centra grada, zatim iz Aleja, iz naselja Mundarićevac i iz centra Svetog Jurja. Radimo i na postavljanju novih spremnika na javnim površinama za otpad koji se reciklira. Za korisnike u obiteljskim kućama podijeljene su kante od 120 litara za odvajanje otpada: zelene za mješoviti komunalni otpad, plave za karton i papir i žuti za plastiku, staklo, tetrapak i te posude odvoze se »od vrata do vrata« prema utvrđenom rasporedu odvoza – kaže direktorica GKD-a Komunalac Senj Snježa Tomljanović o aktualnim mjerama koje se na senjskom području poduzimaju oko pravilnog zbrinjavanja otpada.


Dodaje i da su do sada postavljeni polupodzemni spremnici u centru grada i u dijelu naselja Mundarićevac i kreću u upotrebu u travnju, a to je prva faza stavljanja u upotrebu polupodzemnih spremnika. Druga faza u naselju Mundarićevac, u kojem je i najveći broj višestambenih zgrada, kreće u lipnju. Sve javne površine na kojima su postavljeni ovi novi polupodzemni spremnici imat će kamere radi nadzora nelegalnog odlaganja otpada.


Pomoć države


Direktorica ističe i da su u nabavi opreme imali i veliku pomoć države. U posljednje tri godine preko Fonda za zaštitu okoliša nabavljeno je komunalne opreme u vrijednosti od 535.000 eura na način da je Fond financirao 60 posto nabavljene opreme, a ostalo Grad Senj i Komunalac.




Za naselja u Podgorju, do kojih se zbog uskih i problematičnih cesta ne može pristupiti vozilom, planiraju se postaviti nadzemni spremnici zapremnine 4 kubna metra, koji će se prema potrebi u sezoni količinski pojačavati, a i ti spremnici će imati otpadomjere da se zna koliko tko odlaže otpada u njih.


– Za ove spremnike smo aplicirali na poziv Fonda za zaštitu okoliša i dobili sufinanciranje u iznosu od 60 posto, odnosno 90.000 eura. Također smo preko Fonda aplicirali i za sredstva za nabavu ključeva za spremnike u iznosu od 100.000 eura – ističe direktorica. Dodaje i da je Fond za zaštitu okoliša u visini od 60 posto sufinancirao i nabavku kompaktora vrijednog oko pola milijuna eura za odlagalište otpada u Sv. Jurju. Razliku sredstava u ovoj investiciji financira Grad Senj, a isporuka kompaktora koji će zbijati otpad na odlagalištu Sveti Juraj očekuje se tijekom travnja.


Nabavka vozila


Grad Senj je nabavio i aparat za otkup ambalaže vrijedan 100.000 eura koji je također sa 60 posto sufinancirao Fond za zaštitu okoliša, njegova isporuka uslijedit će isto tijekom travnja, a bit će postavljen na lokaciji reciklažnog dvorišta.


– Zbog zastarjelog voznog parka išlo se i u nabavku vozila, u što je uloženo 1.730.000 eura i to dio preko Fonda za zaštitu okoliša, a ostalo su financirali Grad Senj i Komunalac. Tako smo u 2023. godini na leasing nabavili kamion s dizalicom za pražnjenje polupodzemnih i nadzemnih spremnika te za redovno pražnjenje spremnika od 120 i 1.100 litara, vrijedan 400.000 eura, a rate leasinga u jednakim dijelovima financiraju Grad Senj i Komunalac. Uz to, u 2022. godini nabavili smo dva nova kamiona, s tim da je jedan financiran preko sredstava Kohezijskog fonda za programsko razdoblje 2014. – 2020. u iznosu od 200.000 eura prihvatljivih troškova, odnosno 80 posto, a ostalo je financirao Grad Senj. Radi se o kamionu s dvije komore za reciklabilni otpad. Također smo na leasing nabavili i kamion za miješani komunalni otpad vrijedan 330.000 eura, a financiran je s učešćem Grada Senja, s tim da rate otplaćuju Grad Senj i Komunalac – navodi direktorica Snježa Tomljanović.


Reciklažno dvorište


A temeljem iskustava s terena čini se da dio građana još uvijek nije prihvatio neophodan novi način odlaganja, odnosno zbrinjavanja otpada ili im treba više vremena da ga prihvate.


– Iskustva s terena nam govore da je još potrebno dosta edukacije i informiranja građana jer mještani komunalni otpad i dalje odlažu izvan spremnika na javnu površinu, ali i glomazni otpad, bez obzira na to što svaki korisnik ima godišnje pravo besplatno zbrinuti kontejner zapremnine 5 kubnih metara glomaznog otpada, a ta je mjera uvedena upravo da se spriječi bacanje otpada na ulicu ili u prirodu. Za razliku od toga, građani su dosta dobro prihvatili naše reciklažno dvorište. To pokazuje rast količine otpada koji se u njemu zbrinjava. Primjerice u 2022. godini u reciklažnom dvorištu zbrinuto je 76.187 kg otpada, a u 2023. godini 176.777 kg, što je konkretan pokazatelj da građani koriste naše reciklažno dvorište. Uz to, imamo i organizirani odvoz otpada za reciklažu za obiteljske kuće s kantama – kaže direktorica.


Na reciklažnom dvorištu u Senju, koje se nalazi na adresi Kaetana Knežića bb, svi korisnici/vlasnici nekretnina s područja grada Senja mogu potpuno besplatno predati 48 vrsta otpada, među ostalim građevinski otpad do 1 kubnog metra godišnje, što je količina jedne jednoosovinske prikolice, kao i neograničenu količinu glomaznog otpada, uz uvjet sa se prije predaje rastavi, te elektronički i elektronski otpad, kao i plastiku, staklo, papir, metal, tekstil…


– I dalje se intenzivno radi na osvješćivanju građana oko pravilnog zbrinjavanja otpada. U pripremi je i izrada novih letaka, kao i slikovnica za najmlađe, vrtićarce i školarce te razne druge edukativne promotivne brošure o održivom razvoju u kojem veliku ulogu ima i pravilno zbrinjavanje otpada – najavljuje direktorica Snježa Tomljanović.