Konjički klub Ana

Počeo novi ciklus terapijskog i sportskog jahanja u Senju: ‘Imali smo čak i djece starosti dvije godine’

Dorotea Prpić

Mala jahačica i trener Zlatko Kavur / D. PRPIĆ

Mala jahačica i trener Zlatko Kavur / D. PRPIĆ

Jahače trenira poznati stručnjak u radu s konjima Zlatko Kavur, trener dresurnog i preponskog jahanja i voditelj jahanja za osobe s invaliditetom te predsjednik Konjičkog saveza osoba s invaliditetom



SENJ – U organizaciji Konjičkog kluba Ana iz Senja počeo je treći ciklus terapijskog i sportskog jahanja i trajat će do polovine studenoga, a odvija se na terenu kluba na zapadnom ulazu u Senj.


– Tečajeve održavamo četvrtkom i petkom od 14.30 do 18 sati te subotom u jutarnjim satima, ovisno o broju korisnika. Ako se pojavi veći broj korisnika, dodat ćemo i ostale dane u tjednu jer kandidati se primaju kontinuirano pa tko želi može doći u senjski konjički klub svakodnevno od 15 sati, vidjeti kako sve izgleda, kako se radi i onda se uključiti u program – kaže predsjednik Konjičkog kluba Ana Jure Turina.


Stručan trener


A buduće jahače trenira poznati stručnjak u radu s ovim plemenitim životinjama Zlatko Kavur, trener dresurnog i preponskog jahanja i voditelj jahanja za osobe s invaliditetom. Trener Kavur je i predsjednik Konjičkog saveza osoba s invaliditetom, a Savez je bila i poveznica za suradnju sa senjskim Konjičkim klubom Ana. Preko Saveza krenuli su i u razgovore s Ministarstvom zdravstva kako bi osobama s invaliditetom omogućili besplatne terapije i dobili pozitivan odgovor o financiranju, a nema sumnje da je Ministarstvo kod svoje odluke vrednovalo dosadašnje rezultate senjske Škole jahanja.




Kod samog početka jahanja djeci se omogućuje da upoznaju konja, a djeca konje posebno obožavaju, i to one velike. Onda slijedi i sjesti na konja i malo »šetati«… I, kako kaže trener Kavur, tu svaki strah nestaje.


– Dnevno možemo primiti do deset polaznika u početku, a u kasnijoj fazi, kada polaznici ovladaju vještinama, kada povećaju kondiciju, onda i jašu duže pa broj polaznika pada jer se sa svakim polaznikom duže radi – kaže trener Kavur.


Do sada je kroz senjsku Školu jahanja prošlo 32 djece, a što se tiče starosne dobi, bilo je tu čak djece starosti dvije godine, a jahati zajednički dolaze i četiri obitelji.


Najviši standardi


Ima i osoba u srednjim godinama, a kako u klubu ističu, radi se i trenira po najvišim standardima koje danas u svijetu postoje. Novi ciklus Škole jahanja danas pohađa 22 polaznika.


Što se tiče opreme za jahanje, polaznici trebaju doći prikladno odjeveni – donji pamučni dio trenirke ili traperice, košulja ili majica s dugim rukavima, a kasnije jakna te na nogama tenisice, dok će kacigu dobiti u klubu.


– Lijepo je jahati i družiti se s ovim divnim životinjama. Zato pozivamo djecu, osnovnoškolce, srednjoškolce, ali i odrasle da se uključe u Školu jahanja – pozivaju iz senjskog Konjičkog kluba Ana.