Peto izdanje

Ovog vikenda Senj je živio u znaku meda, evo što se sve nudilo

Dorotea Prpić

Foto Dorotea Prpić

Foto Dorotea Prpić

živa muzika i puno posjetitelja koji su degustirali i kupovali pčelinje proizvode po promotivnim cijenama, slika je slatkog turističko-gastronomskog vikenda u Senju



Protekli vikend Senj je živio u znaku meda. Održani su 5.Dani meda koje su na senjskom Pavlinskom trgu upriličili Turistička zajednica Senj i lokalna Udruga pčelara Drača i na kojima su pčelari iz Senja i okolice predstavili svoje pčelinje proizvode.


Razne vrste meda od kadulje, vriska, smilja, drače, medun, livadski med, cvjetni prah, vosak, matična mliječ, propolis, medenjaci, ljekovito bilje i pripravci poput krema i melema u kojima se među ostalim koristi i pčelinji vosak, edukacije kako med nastaje, živa muzika i puno posjetitelja koji su degustirali i kupovali pčelinje proizvode po promotivnim cijenama…..slika je proteklog slatkog turističko-gastronomskog vikenda u Senju


Udruga Drača osnovana davne 1966,g., a glavni ciljevi su joj kontinuirani rad s članstvom, uključivanje novih članova, popularizacija pčelarstva među građanima, posebno mlađima, organiziranje radionica, predavanja, seminara, uključivanje u pčelarske škole, pomoć pčelarima pri uzgoju pčela i liječenju bolesti pčela……..




Foto Dorotea Prpić


“Manifestacija Dani meda otpočela je pred sedam godina kada je Udruga pčelara Drača obilježavala 50.-tu obljetnicu postojanja i jedna je od najstarijih pčelarskih udruga u Hrvatskoj.


Povodom proslave pola stoljeća djelovanja naše Udruge najavili smo da će Dani meda postati tradicionalna manifestacija i eto danas bilježimo njeno peto izdanje, jer ju u protekle dvije korona godine nismo organizirali. Prigoda je ovo i za edukaciju i za druženje i pčelara i posjetitelja.


Svjetske nagrade za med koje dobivaju pčelari iz Senja i okolice dokaz su iznimne kvalitete meda koji proizvodimo, ovo tim više jer naš med nastaje u oazi očuvane prirode u netaknutoj prirodi bogatoj ljekovitim medonosnim biljem”, kaže predsjednik Udruge Drača i član Upravnog odbora Hrvatskog pčelarskog saveza Sanjin Žarković koji je i sam uspješan pčelar.


Foto Dorotea Prpić


Ističe i kako im je cilj da priredba postane tradicionalna, među ostalim kako bi dali doprinos društvenom životu grada i promovirali pčelarstvo, u čemu ih Grad Senj podržava i koji je i ovogodišnje Dane meda pomogao sa 10 tisuća kuna.


“Uz to, Grad nam je za slijedeće Dane meda najavio i osiguranje prigodnih štandova koji danas nedostaju, nakon čega bi mogli organizirati i Dane meda sa većem brojem pčelara i to ne samo sa senjskog područja nego i iz Ličko-senjske županije, ali i šire, gdje bi nam pčelari predstavili med karakterističan za njihov kraj, poput meda od kestena, bagrema i slično”, pojašnjava Žarković planove Udruge.


“Danas senjska udruga okuplja 68 pčelara, s tim da su njih 15 samo članovi Udruge, a drugi su članovi i Udruge i HPS-a, a ima i desetak pčelara koji nisu članovi ni jednog ni drugog, ali im pomažemo na način da ih upišemo u evidenciju pčelara i pčelinjaka kako ne bi plaćali kazne, te kako bi u konačnici koristili nacionalne pčelarske potpore. Otvoreni smo za članstvo svih koji se žele priključiti našoj Udruzi”, kaže Žarković i pojašnjava koje su vrste meda na senjskom području.


“Najčešće vrste meda na ovom našem području su kadulja, vrisak i lička livada koja podrazumijeva više vrsta meda. To su službeni nazivi na nivou RH, pa uz naziv Lička livada naši pčelari dodaju i naziv cvjetni med jer, uz dužno poštovanje, nije isti med livade kod nas i primjerice u Slavoniji.


Foto Dorotea Prpić


Sve više se proizvodi i propolis, cvjetni prah, matična mliječ, ali i med sa različitim dodacima, primjerice bademima i orasima čime je znatno proširena paleta proizvoda od meda”, pojašnjava predsjednik Žaković.


Vođena spoznajom o brojnim nagradama koje senjski pčelari dobivaju za kvalitetu meda Turistička zajednica grada Senja izdala je i brošure o medu kako bi svi koji posjećuju ovaj kraj bili upoznati sa blagodatima meda i mednih proizvoda ovdašnjih pčelara, a na terenu su označene i medne točke na kojima posjetitelji mogu kušati i kupiti med i proizvode od meda.


Za sve one kojima brošura nije dostupna medne točke sa pripadajućim koordinatama mogu pronaći na internetskim stranicama Turističke zajednice grada Senj.


A velika posjećenost sajma i njegova uspješnost, brojne nagrade i priznanja koje za kvalitetu meda osvajaju medari sa senjskog područja više su nego dovoljni da i med postane dio turističke prepoznatljivosti Senja i okolice.