Senjsko muzejsko društvo

Održana izborna skupština i predstavljeni novi brojevi Senjskog zbornika

Dorotea Prpić



SENJ Senjsko muzejsko društvo održalo je  izbornu skupštinu, a tom prilikom je  predstavljeno i pet novih brojeva znanstvenog časopisa „Senjski zbornik“.  Društvo je  udruga građana osnovana  radi obnove i zaštite senjske kulturno-povijesne baštine,  djeluje već pune 74 godine i okuplja građane Senja, Senjane u svitu, prijatelje Senja i ostale zainteresirane za promicanje kulturno-povijesne i spomeničke i prirodne baštine Grada Senja.


Kako je predstavljajući svoje izvješće o radu  rekao predsjednik SMD-a  i glavni urednik znanstvenog časopisa Senjski zbornik prof. dr. sc. Miroslav Glavičić u prethodnom mandatnom razdoblju nastavilo se je raditi na aktivnom poticanju  i proučavanju starije i novije prošlosti Grada Senja, čuvanju kulture i tradicije  i izdavanju poznatog znanstvenog časopisa Senjski zbornik .


 „Ovo je i prilika da se javno zahvalim svim djelatnicima Gradskog muzeja Senj, a posebno poimenice ravnateljici Muzeja i tajnici SMD-a Blaženki Ljubović, te Melaniji Prpić koja obavlja sve administrativne poslove društva,  kao i  Ani Vukelić Biondić koja već nekoliko godina uspješno vodi i koordinira sve poslove na pripremi i tisku Senjskih zbornika i Branki Šolić za uredno vođenje financijskih poslova društva. Zahvaljujem i glavnom administratoru Facebook stranice našeg  društva Milanu Baniću čijim je zalaganjem rad društva postao vidljiv  i  našim članovima i široj kulturnoj javnosti“, rekao je prof. Glavičić i istaknuo da SMD posebnu pozornost   pridaje i izdavačkoj djelatnosti, odnosno  kontinuiranom   izdavanju znanstvenog časopisa Senjski  zbornik čije nove brojeve uspijevaju objavljivati godinu za godinu.




  „To kontinuirano godišnje izdavanje Zbornika držim pravim podvigom, za mnoge bi to bila nemoguća misija.  To međutim  nadilazi   naše mogućnosti, u prvom redu financijske, što međutim nadoknađujemo požrtvovnim i volonterskim radom i na to smo ponosni. Senjski zbornik je naš glavni cilj, a o velikom interesu za naš Zbornik  i citiranje  njegovih članaka potvrđuje i statistika portala Hrčak , što pokazuje da smo zadržali znanstvenu izvrsnost. U Zbornik su uvedene i novine, u uredništvo su uključena tri nova člana, razrađena je politika otvorenog pristupa,  a Senjski zbornik smo uključili  u još dvije referentne međunarodne citatne baze“, istaknuo je predsjednik Glavičić, ali i dodao da je sudbina daljnjeg tiskanja Senjskog zbornika neizvjesna. 


„I kako sada stvari stoje može se dogoditi da će jubilarni,50.-ti broj Zbornika  biti i posljednji tiskani Zbornik. SMD više nema sredstava za tisak i prisiljeni smo mijenjati medij i Zbornik objavljivati u digitalnom obliku ili čekati neko vrijeme da se sakupe novci za tisak , ali tada će se izgubiti njegovo godišnje izdavanje. Razlog tome je što je  Ministarstvo znanosti i obrazovanja ukinulo  dosadašnje natječaje za financiranje znanstvenih časopisa i  uvelo izravni način financiranja i to samo znanstvenih institucija, a upravo je ta potpora  od ranih osamdesetih godina prošlog stoljeća bila ključna  za tisak Zbornika. Financiranje Zbornika nije prošlo ni na natječaju Ministarstva kulture jer je već u startu odbačen kao znanstveni časopis pa nam je sugerirano  da se javimo   Ministarstvu znanosti na natječaj koji više ne postoji.  I zato će slijedeći brojevi Zbornika izlaziti  u elektroničkom obliku, a njegovo tiskano  izdanje ovisiti će o   raspoloživim sredstvima.“ pojasnio je predsjednik Glavičić i dodao da je u 2021. SMD  reaktiviralo svoje javno djelovanje i organiziralo nekoliko manifestacija, poput obilježavanje obljetnice tiska Senjskog glagoljskog misala.  


 „Ova sada već tradicionalna manifestacija nastavit će se i dalje u suradnji sa Crkvom u Senju , a u  Zagrebu samo u suradnji sa Hrvatskim institutom za povijest   i pod pokroviteljstvom Grada Senja održali znanstveni kolokvij povodom o 150.obljetnici izdvajanja Senja iz vojne krajine. Uz to, nastojimo da se senjsko  groblje Svetog Vida trajno zaštiti jer je vidljiva nebriga posebno o starom dijelu groblja, a voljeli bismo da nas gradska vlast  više uključi   u  aktivnosti kada je u pitanju obnova spomeničke baštine Senja“, zaključio je svoje izvješće prof. Glavičić.


U nastavku skupštine dosadašnje vodstvo SMD-a  je izabrano na novi mandat, nakon čega je izvršna urednica Senjskog zbornika Ana Vukelić Biondić govorila na temu zastupljenosti Senjskog zbornika u eminentnim znanstvenim bazama podataka.  Novih pet tiskanih brojeva Senjskog zbornika, brojeve od 46 do 50 predstavili su ravnatelj Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar iz Zagreba prof.dr.sc. Željko Holjevac i dr.sc. Ivan Brlić iz  Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar-podružnica Gospić, a obojica promotora su i članovi uredništva Senjskog zbornika.