PRVI TRENING

Konjički klub Ana iz Senja počinje s ciklusom terapijskog jahanja

Dorotea Prpić

Ovaj ciklus škole jahanja te terapijskog jahanja za djecu s poteškoćama u razvoju, kao i za osobe s invaliditetom, trajat će do 15. prosinca. Škola jahanja provodit će se tri godine, do 2025. godine



SENJ – U organizaciji Konjičkog kluba Ana iz Senja danas počinje prvi ciklus škole jahanja te terapijskog jahanja za djecu s poteškoćama u razvoju, kao i za osobe s invaliditetom. Ovaj ciklus škole trajat će do 15. prosinca, a provodit će se radnim danima, od ponedjeljka do petka, od 13 do 17 sati te subotom od 9 do13 sati. Škola jahanja provodit će se tri godine u jesenskom i proljetnom turnusu, do studenoga 2025. godine, financira ga Ministarstvo zdravstva, a kako pojašnjava predsjednik Kluba Jure Turina, pri upisu je potrebno jednokratno uplatiti 150 kuna za pokriće police osiguranja te za nabavu opreme, odnosno kacige i prsluka.


Trener škole jahanja je Zlatko Kavur, trener dresurnog i preponskog jahanja i voditelj jahanja za osobe s invaliditetom, koji kaže da polaznici škole mogu naučiti, isprobati i vidjeti što jahanje za njih znači.


– Praktički nema dobne granice, djeca već kad mogu sjediti, ako su primijećene neke poteškoće u razvoju, mogu se priključiti terapijskom jahanju, naravno na prijedlog svog liječnika. Jahanjem djeca osnažuju svoj organizam, odnosno mišiće koji su suženog kapaciteta – kaže trener Zlatko Kavur, a dodaje i da će se kroz školu jahanja osposobljavati i jahače sportaše.




– Osposobljavat ćemo i jahače koji nemaju invaliditet, da budu sportaši, odnosno polože osnovne stvari i da steknu dozvolu za jahanje. Iz toga proizlaze sportski programi. Tko je zainteresiran za sport, može ići dalje. Osoba koja stekne dozvolu može uzeti konja u najam, budući da je upoznat sa svim pravilima jahanja, ponašanja u prirodi i prostoru – pojasnio je trener Kavur.


Polaznici će na prvom satu dobiti sve potrebne informacije o opremi i načinu rada.


– Na prvi trening najvažnije je doći u udobnim hlačama koje nisu šuškave ili skliske, u poluvisokim cipelama ili tenisicama, najobičnijoj jakni, a za ostalo ćemo se mi pobrinuti, za zaštitnu odjeću i zaštitne kacige. I svakako treba imati dobru volju, a do svih drugih informacija doći će tijekom rada – rekao je Kavur.