HVALEVRIJEDAN POTEZ

Bračni par Lokmer darovao senjskoj župi novi evanđelistar

Dorotea Prpić

Foto D. Prpić

Foto D. Prpić

Evanđelistar je djelo uglednog hrvatskog kipara i grafičara Hrvoja Ljubića, autora mnogih ostvarenja sakralnoga karaktera u metalu



SENJ – Senjska župa dobila je novi evanđelistar, liturgijsku knjigu Zapadne Crkve s vrijednim umjetničkim oklopom. Dar je to bračnog para Filke i Jurja Lokmer, a na prigodnoj svečanosti u senjskoj katedrali evanđelistar su predali biskupu mons. Zdenku Križiću.


Evanđelistar je djelo uglednog hrvatskog kipara i grafičara Hrvoja Ljubića, autora mnogih ostvarenja sakralnoga karaktera u metalu od kojih je najznačajniji sarkofag bl. Alojzija Stepinca u katedrali u Zagrebu, tiskan je u izdanju Kršćanske sadašnjosti iz Zagreba, a oklop Evanđelistara je kipar Ljubić u suradnji s umjetničkim majstorom Borisom Pokosom iskovao u srebru finoće 999/1000.


Počasni građani Senja


– Darovanje ovoga evanđelistara je nastalo iz naše čvrste vjere da je gospodin Isus Krist prisutan kao Riječ Božja u našoj Crkvi, ali i na temelju naše dugogodišnje povezanosti sa senjskom Crkvom što je utjecalo i na naš životni put. Kao što to neki od vas znaju, tu svoju povezanost smo iskazali kroz niz aktivnosti na očuvanju i prezentaciji bogate i izuzetno vrijedne senjske crkvene, sakralne baštine. Inspiraciju za likovno rješenje oklopa evanđelistara našli smo u senjskoj umjetničkoj sakralnoj baštini, tradiciji uporabe glagoljice i staroslavenskoga jezika u bogoslužju, kazao je između ostalog Juraj Lokmer koji je za angažman na vrednovanju i promociji senjske kulturne i crkvene baštine od Grada Senja nedavno dobio i javno priznanje počasnog građanina Grada Senja, a isto priznanje dobila je i njegova supruga Filka.


Dragulji kršćanskog života




Obično se na ovakve korice postavlja drago ili poludrago kamenje, odnosno njihova industrijska imitacija, ali Lokmeri su se odlučili za drugačiji pristup.


– Mi smo kao najdragocjeniji ukras ovoga evanđelistara odabrali kamenčiće iz mozaika nedavno otkrivenog pred katedralom, a koji svjedoči o prvoj kršćanskoj bogomolji u Senju s kraja 5. ili početka 6. stoljeća. To su dragulji našega kršćanskog života koji u Senju neprekidno traje od kasne antike do danas, kazao je Lokmer.


Dodaje kako žele da ovaj evanđelistar bude na spasenje duša svih onih koje će iz njega slušati i čuti Riječ Božju.


– Ovo je jedna vrijedna knjiga, a njena vrijednost je upravo evanđelje, jer evanđelje je radosna vijest, to je Isus. Hvala obitelji Lokmer na ovom daru koji će biti prisutan u ovoj Katedrali u svim svečanostima, rekao je, zahvaljujući na daru biskup Križić.


Posebnosti senjskog evanđelistara


Evanđelistar je liturgijska knjiga koja sadrži odlomak četiriju evanđelja raspoređenih za čitanje u pojedine dane crkvene godine. Kao posebna knjiga javlja se krajem VII. stoljeća, a u XIII. stoljeću uklapa se u misal. Evanđelistari su redovito bili bogato urešeni, iznutra iluminacijama i izvana reljefima na koricama. Tako je i ovaj, dar obitelji Lokmer iznimno bogato ukrašen. Na prvoj korici senjskog evanđelistara je suvremena interpretacija Presvetoga Trojstva s reljefa iz 1491. godine iz senjske katedrale, a u središtu likovnog rješenja zadnje korice evanđelistara je lik Blažene Djevice Marije, Bogorodice koja u svojim rukama drži Dijete Isusa, za što je kao uzor poslužila mramorna skulptura iz sredine 18. stoljeća, sad na trijumfalnom luku svetišta senjske katedrale. Na hrptu evanđelistara na sredini je urezan lik sv. Jurja, zaštitnika stare senjske biskupije i grada Senja i glagoljicom ispisan naziv grada Senja, kako su ga pisali srednjovjekovni glagoljaši, a na dnu zadnje korice su sitnim slovima urezana imena darovatelja.


Autorica svečane darovnice umetnute u evanđelistar je poznata ugledna minijaturistica, zaljubljenica u glagoljsku duhovnu baštinu, slikarica Vjera Reiser iz Zagreba.