PRIJATELJ MLADIH

Kako će mladi Riječani živjeti 2030.? U javnom savjetovanju program koji bi trebao definirati idealnu sliku života

Ingrid Šestan Kučić

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Program se bavi i stambenim zbrinjavanjem mladih kroz uspostavu liste stanova za mlade koja će utvrditi potrebe stambenog zbrinjavanja osoba mlađih od 30 godina



RIJEKA – U kontekstu prvih rezultata popisa stanovništva 2021., koji pokazuju da je broj stanovnika u Rijeci u samo 10 godina smanjen za 20.000, Grad Rijeka usmjerio je dodatne resurse u poboljšanje statusa mladih i ispunjenje određenih uvjeta kako bi što veći broj mladih život gradio upravo u Rijeci te je otvoreno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o nacrtu prijedloga Programa za mlade za razdoblje od 2023. do 2030. godine. Tema kojom se bavi savjetovanje tiče se prvenstveno mladih osoba u dobi od 15 do 30 godina, a uz samo savjetovanje izrađena je i posebna anketa za mlade kojoj je cilj provjeriti koliko su mladi upoznati s postojećim projektima i aktivnostima koje su im namijenjene i koliko korisnima smatraju aktivnosti planirane kroz Program za mlade.


Srednjoročni ciljevi


Program definira 15 srednjoročnih ciljeva, koji se odnose na razdoblje do 2026. godine, kao i 80 mjera i pokazatelja učinaka mjera, a neki od iskoraka Programa su Fond za mlade, koji je uspostavljen u cilju zadovoljavanja financijskih pretpostavki za provedbu Programa, zatim uvođenje zdravstvenog odgoja i obrazovanja u zainteresirane osnovne škole Grada Rijeke, uspostavljanje online savjetovališta za zapošljavanje koji će osigurati podršku pri traženju posla ili izrade životopisa. Program se bavi i stambenim zbrinjavanjem mladih kroz uspostavu liste stanova za mlade koja će utvrditi potrebe stambenog zbrinjavanja osoba mlađih od 30 godina. Predviđa i osnivanje Odjela za mlade pri Gradskoj knjižnici Rijeka, kao prostora koji će mladi slobodno koristiti za formalna i neformalna druženja i prakse te za koji će zajedno s Gradskom knjižnicom kreirati sadržaje, kao i portal za mlade, odnosno preoblikovanje portala MojaRijeka u Portal za mlade čime će se pridonijeti informiranosti i participaciji mladih oko kulturnih i drugih sadržaja i kreiranju istih. Također se predviđa i da se Dom mladih otvori mladima, odnosno da se stave na raspolaganje i upravljanje prostorije u toj ustanovi za mlade u određenim terminima. U planu je osnivanje AmbasadorRI mladih, a riječ je o koordinacijskom timu Grada Rijeke zaduženom za koordinaciju rada sustava zagovaranja te sporazum o suradnji i uključivanju mladih s Filozofskim fakultetom Rijeka u studentsku praksu sa snažnim mentorskim programom.


Bolji status mladih


Novi nacrt Programa za mlade Grada Rijeke usklađen je s postojećim nacrtom Nacionalnog programa za mlade za razdoblje od 2022. do 2024. godine te je kompatibilan s Europskom poveljom o radu s mladima na lokalnoj razini i Europskom strategijom za mlade, kao i s Programom za mlade PGŽ-a 2021. – 2024., u čijoj je pripremi Grad Rijeka sudjelovao. Također, novi se Program naslanja na dosadašnji Program za mlade, kao i Plan razvoja grada Rijeke 2021. – 2027., koji je usmjeren i prema mladima, kao značajnoj društvenoj skupini u Rijeci. Riječ je o krovnom sektorskom dokumentu koji se odnosi na dugoročno razdoblje od osam godina, uz planiranu reviziju dokumenta na polovini provedbenog razdoblja, točnije 2026. godine.




U proces pripreme Programa bio je uključen veliki broj relevantnih dionika, od djelatnika Grada i predstavnika Primorsko-goranske županije, članova Savjeta mladih Grada Rijeke, različitih javnih institucija, civilnog i privatnog sektora, zainteresiranih građana, roditelja i, naravno, samih mladih kao ključnih dionika, a svi su imali zadatak definirati idealnu sliku života mladih kojoj će ovaj strateški dokument pridonijeti. Svrha Programa je unaprjeđenje statusa mladih u Rijeci, između ostaloga, uspostavom kontinuiranog dijaloga s mladima te nastavak mjerljivog praćenja provedbe politika za mlade u Rijeci.