Delnički vijećnik

Ivica Knežević: Zbog jednog čovjeka dolazi u pitanje dostojno obilježavanje 245 godina Gorskog kotara

Marinko Krmpotić

Ivica Knežević / Foto Marinko Krmpotić

Ivica Knežević / Foto Marinko Krmpotić

Načelnik Ravne Gore Mišel Šćuka ne pristaje na službeno proglašavanje 7. studenog kao Dana Gorskog kotara, rekao je Ivica Knežević



Puno bih bio sretniji da je ovo obraćanje javnosti vezano uz najavu službenog obilježavanja 7. studenog kao Dana Gorskog kotara, ali to nažalost nije moguće zbog opstrukcije jednog jedinog goranskog načelnika koji svom općinskom vijeću nije ni podnio moj prijedlog na raspravu, dok su sve ostale goranske općine i gradovi, njih osam, prihvatile taj prijedlog.


Nažalost, zbog odbijanja načelnika Ravne Gore Mišela Šćuke i nepristanka te općine na službeno proglašavanje 7. studenog kao Dana Gorskog kotara, u pitanje dolazi daljnja realizacija te ideje kojom bismo na dostojan način ove jeseni obilježili 245 godina od trenutka kad je Marija Terezija imenovala nazivom Gorski kotar područje u kojem živimo – rekao je na današnjoj tiskovnoj konferenciji Ivica Knežević, član Gradskog vijeća Delnica i bivši gradonačelnik Delnica koji je podsjetio kako je upravo on, tada kao običan građanin, organizirao 7. studenoga 2008. godine svečanu akademiju na kojoj je u punoj sportskoj dvorani u Delnicama prvi puta obilježen dan kada je carica Marija Terezija 1778. godine svojim reskriptom proglasila Processus montanus ili Gorski kotar, a akademiji je nazočio i tadašnji predsjednik RH, Stjepan Mesić.


Tu je proslavu organiziralo Društvo Gorana iz Zagreba koje je potom nastavilo s promocijom Gorskog kotara kako u samom Zagrebu manifestacijom Gorski kotar u Metropoli, tako i izvan Zagreba: Osijek, Zadar, Karlovac, ali i izvan Hrvatske: Bruxelles i Sopron u Mađarskoj – podsjetio je Knežević.


Obratio se svima




– Smatrajući taj datum izuzetno važnim obratio sam se svim tadašnjim ravnateljima osnovnih i srednjih škola u Gorskom kotaru da se svakog 7. 11. ukrade od nastave 5 minuta i djeci ispriča priča o postanku Gorskog kotara s naglaskom da je to njegov rođendan.


Na žalost, to nikada nije saživjelo, no vrijednost i važnost te činjenice je prepoznala prof. Jasminka Lisac iz Srednje škole Delnice koja je s gospođom Indirom Rački Joskić, ravnateljicom Gradske knjižnice Janet Majnarich iz Delnica, pokrenula projekt Processus montanus kao znak sjećanja i posebnog poštovanja datuma nastanka Gorskog kotara.


S obzirom da sam i to smatrao, iako vrlo vrijednim i važnim, nedovoljnjim, 10. lipnja 2022. sam prema svim načelnicima i gradonačelnicima Gorskog kotara pokrenuo inicijativu da se 7. studeni proglasi Danom Gorskog kotara.


Proglašenje 7. studenog kao Dana Gorskog kotara bio bi izraz trajne zahvale i najviši izraz poštovanja prema povijesnoj činjenici proglašenja Gorskog kotara kao temelja našeg identiteta, tim više što su zbog povijesno-administrativnih razloga nestali i Primorski i Kupski kotar, a Gorski kotar još uvijek živi na ponos svih prošlih, sadašnjih, a nadam se i budućih naraštaja!



Inicijativa je razmatrana na Koordinaciji goranskih čelnika 4. srpnja 2022. godine u Skradu te je donesen zaključak da se prijedlog podržava.


Sukladno tome, sve lokalne samouprave Gorskog kotara su na svojim gradskim, odnosno općinskim vijećima do konca protekle godine jednoglasno donijele zaključak da se 7. studeni, u čast 7. studenog 1778., proglašava Danom Gorskog kotara.


To do danas jedino nije učinila Općina Ravna Gora, a razlog za to je, kako navodi njen načelnik, da tu odluku neće staviti na vijeće tako dugo dok postoji nejedinstvo goranskih čelnika!


Osobno se s načelnikom Šćukom nisam čuo, a ovo pojašnjenje došlo je do mene nakon što sam pokušao saznati što se zbiva od predsjednika Općinskog vijeća Ravne Gore Ivana Janeša, saborske zastupnice Majde Burić i tajnika županijskog HDZ-a.


Osim Janeša od nikoga drugog nisam dobio odgovor pa sam prisiljen obratiti se javnoti i u to sam ime napisao Otvoreno pismo čelnom čovjeku Ravne Gore – rekao je Knežević, a mi prenosimo dio tog pisma u kojem se Knežević direktno obraća načelniku Šćuki i piše.


Pismo Šćuki


“Poštovani načelniče Šćuka, ako imate imalo istinskog goranskog ponosa i poštovanja prema kraju kojeg predstavljate, kao i imalo onog toliko puta isticanog goranskog domoljublja, da li vam je imalo neugodno što stojite na čelu jedne važne goranske lokalne samouprave a svojim činom vrijeđate i negirate ono temeljno, goransko.


Odakle vam pravo da svoje, samo vama znane frustracije, sujetu i taštinu izdižete nad jednim tako visokim i važnim ciljem i usuđujete se koristiti Gorskom kotarom kao taocem u liječenju vaših frustracija, sujete i taštine. Gorski kotar je kroz daleku, ali i bližu prošlost, doživio svašta i unatoč svemu preživio.


Jedan od najtežih udaraca zadala mu je SDP-ova politika oduzimanjem ogromnog iznosa sredstava po osnovi brdsko-planinskog statusa, a sada se pridružujete i vi te svojim nezamislivim i neobjašnjivim stavom javno potvrđujete još jedno prokletsvo, a izdati svoj kraj, mišljenja sam, jedno je od najvećih prokletstava. Vaš čin samo potvrđuje da i sam Goranin može biti veći neprijatelj Gorskom kotaru od mnogih drugih neprijatelja!


Da li će se nakon ovog otvorenog pisma išta promijeniti, ne znam, no važno je da javnost, posebno ona goranska i ravnogorska, zna da je gospodin Mišel Šćuka, načelnik Općine Ravna Gora, izabran sa liste HDZ-a, taj čovjek koji je izravno odgovoran što Gorski kotar još uvijek nema svoj dan posebnog poštovanja i još veće važnosti, vrijednosti i pijeteta!


Pa kako onda očekivati da nas poštuju drugi kada sami ne poštujemo svoje svetinje!?” – piše u otvorenom pismu Ivica Knežević koji je posebno naglasio kako ovim istupom ne proziva HDZ, već loše kadrove te stranke koji čine loše poteze i za svoj kraj i za Gorski kotar.


Šćuka: Neka mi se Knežević javi


Zamoljen da komentira ove optužbe načelnik Mišel Šćuka rekao je kako je jedini problem u tome što mu se Ivica Knežević nije obratio direktno, već samo šalje dopise.


– Poručujem mu da se javi, porazgovarat ćemo i problema neće biti, odnosno stavit ćemo njegov prijedlog na sjednicu Općinskog vijeća Ravne Gore.


Točno je da želim više goranskog jedinstva, više razgovora, dogovora i suradnje, a ne slanja zahtjeva i odluka bez dogovora – rekao je Šćuka.