KAPITALAC NA SUDU

Hoteli Novi punih su devet godina već u predstečajnoj nagodbi. Kako je to uopće moguće?

Orjana Antešić

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

Samo u protekle dvije godine na Trgovačkom sudu u Rijeci pet puta su odgađana ročišta za sklapanje predstečajne nagodbe. Zadnje u nizu trebalo se održati početkom ovog mjeseca, ali opet - ćorak.



RIJEKA – Više od devet godina traje postupak predstečajne nagodbe nad tvrtkom Hoteli Novi, uz koju se vezuje bivši Novi Resort, a danas Wyndham Grand Resort kraj Novog Vinodolskog. Za to vrijeme, ovaj kompleks hotela s pet zvjezdica i apartmanskih vila, koji se prostire na više od 150.000 četvornih metara duž same obale, u većem ili manjem obimu uredno radi i posluje, dok za tristotinjak vjerovnika još uvijek nema pouzdanih naznaka kako i kada će ovaj predmet koji se vodi na Trgovačkom sudu u Rijeci završiti. Predstečaj Hotela Novi d.o.o svojevrsni je raritet u sudskoj praksi jer je riječ o postupku koji se vodi još prema starom zakonu o financijskom restrukturiranju i predstečajnoj nagodbi iz mandata Slavka Linića. Dostupne informacije upućuju da se vodi još nekoliko predstečajnih predmeta iz tog razdoblja koji nisu stavljeni ad acta, no izvjesno je da su Hoteli Novi d.o.o »kapitalac« među njima, s obzirom na iznos predstečajne nagodbe koji se penje na čak 3,29 milijardi kuna.


Ogromni ulozi


Slovo zakona propisuje da sve dok traje postupak predstečajne nagodbe dužnik, u ovom slučaju Hoteli Novi d.o.o, obavlja samo plaćanja nužna za redovito poslovanje, a sve dok Trgovački sud ne donese rješenje o predstečajnoj nagodbi, provedba ovrhe na novčanim sredstvima dužnika nije dopuštena. Pored malih vjerovnika kojima su prema otplatnom planu iz plana financijskog restrukturiranja izglasanim pred Nagodbenim vijećem Fine u proljeće 2015. godine, već trebala biti isplaćena njihova potraživanja, onih 40 posto koji su predviđeni za namirenje, ova pat-pozicija i nemogućnost ovršne naplate dospjelih računa, u najmanju ruku, obeshrabrujuća je i za sve one dobavljače koji su se tijekom proteklih godina susreli s problemom nepodmirenih i dospjelih potraživanja od Hotela Novi d.o.o.


Predstečajni postupak Hotela Novi d.o.o nepregledan je i zamršen splet pravnih borbi i akrobacija kojima se od proljeća 2013. godine, kada je formalno otvoren postupak predstečajne nagodbe za ovu tvrtku, svih ovih godina punio ovaj spis i otezao postupak. Ne čudi, jer su ogromni ulozi u igri – pored onih 15 hektara na kojima su izgrađeni objekti i sadržaji ovog turističkog resorta, Hoteli Novi d.o.o vode se kao vlasnik još gotovo 150.000 četvornih metara neizgrađenog zemljišta. Riječ je, dakle, o kompleksu koji se prostire na gotovo 300.000 četvornih metara uz samo more na atraktivnoj crikveničko-vinodolskoj rivijeri.




Zanimljivo je da u prijedlogu financijskog restrukturiranja od nevjerojatne 3,3 milijarde kuna Hotela Novi d.o.o, koji je prihvaćen pred Nagodbenim vijećem Fine u svibnju 2014. godine, oko 2,1 milijardu kuna čine tražbine koje su prijavili Gordan Širola i Bruno Orešar, bilo preko tvrtki koje se s njima mogu dovesti u vezu, bilo oni kao fizičke osobe. Pridodaju li se ovom dvojcu najeksponiranijih vlasnika projekta novljanskog resorta i druge tvrtke i fizičke osobe koje se s resortom u Novom Vinodolskom mogu dovesti u bližu ili dalju korelaciju, iznos tražbina koji je de facto odlučio o planu predstečajne nagodbe Hotela Novi d.o.o prema slobodnoj procjeni penje se i na više od 2,9 milijardi kuna. Taj ogroman iznos raspodijeljen je (tek) među desetak vjerovnika.



Premda se Hoteli Novi d.o.o. u zemljišnim knjigama i dalje vode kao vlasnici, cijeli taj turistički kompleks od gotovo 30 hektara opterećen je založnim pravom. Hipoteke bivše Hypo banke i njezinih pravnih slijednika ugovorima o ustupu potraživanja danas su u rukama B2 Portfolia, koji se vodi kao glavni založni vjerovnik nad cijelim područjem resorta u Novom Vinodolskom. Stalne promjene su i u vlasničkoj strukuri Hotela Novi d.o.o. Nekadašnje tvrtke-suosnivači, kao što je Lir, Bijela kuća i Sky Consulting, završile su u stečaju, dok se prije nekoliko godina kao suosnivač upisala tvrtka Hoteli Novi Zagreb, sa sjedištem u Luksemburgu.


Prekid(i) postupka


Samo u protekle dvije godine na Trgovačkom sudu u Rijeci pet puta su odgađana ročišta za sklapanje predstečajne nagodbe. Zadnje u nizu trebalo se održati početkom ovog mjeseca, ali opet – pokazalo se – ćorak. Razlog – nova žalba koju su iz Hotela Novi d.o.o uložili na Visoki trgovački sud protiv rješenja kojim im je u srpnju ove godine odbijen prijedlog za prekid postupka. Riječki Trgovački sud nije uvažio njihove argumente kojima su se, između ostalog, pozivali na jednu raniju odluku VTS-a, ocjenjujući da je taj prijedlog za prekid postupka samo još jedan manevar usmjeren na odugovlačenje postupka. Kako će i kada ova megazavrzlama oko predstečajne nagodbe Hotela Novi d.o.o na koncu završiti, teško je prognozirati. Riječki Sud prvi je put obustavio postupak još u siječnju 2015. godine zbog upravne tužbe i sve je bilo u mirovanju do kraja 2019. godine, kada je Upravni sud u Rijeci izvijestio da je upravni spor koji su protiv rješenja Ministarstva financija bili pokrenuli vjerovnici Heta Asset Resolution AG Klagenfurt, Hypo Alpe Adria Bank d.d. Zagreb i Hypo Leasing – Kroatien d.o.o. Zagreb, pravomoćno obustavljen. Vrijedi dodati i da je riječki Trgovački sud prije dvije godine odbio prijedlog za sklapanje predstečajne nagodbe Hotela Novi d.o.o, uz obrazloženje da ne sadrži sve zakonom propisane elemente, a pozvao se i na činjenicu da je rok za dobrovoljno ispunjenje obveza iz predstečajne u međuvremenu većim dijelom istekao jer da preostaje jedino zadnja, sedma rata koja je dospijevala 31. kolovoza 2021. godine. Sve dospijeva na VTS, koji ekspresno ukida rješenje i »odbijenicu« riječkog suda i sve vraća na ponovni postupak. I otad do danas nema novog prvostupanjskog pravorijeka.


Orešarovi i Opco Novi


Prema javno dostupnim podacima, Hoteli Novi d.o.o u lanjskoj su godini evidentirali blizu 14 milijuna kuna prihoda i gubitak od dvjestotinjak tisuća kuna. U zadnjih pet godina, prema podacima na Poslovna.hr, na području ex novljanskog kampa Zagori najviše se inkasiralo 2018. godine – 52 milijuna kuna, ali i uz prikazani gubitak od 32 milijuna kuna. Najpozamašniju stavku u godišnjim računima dobiti i gubitka Hotela Novi d.o.o redovito čini dug prema dobavljačima koji je sa 158 milijuna kuna povećao na 174 milijuna kuna.


Na službenoj stranici Wyndham Grand Resorta, kao tvrtka operator navodi se Opco Novi. Riječ je o firmi koju je 2019. godine osnovala Zvonimira Orešar, koja je i danas njezina direktorica. Podaci s Poslovna.hr upućuju da je te iste godine kad je osnovana, tvrtka Opco Novi odmah »junački« krenula – prema prikazanim satima rada imali su 91 zaposlenog, prihode od 27,5 milijuna kuna i evidentirani gubitak od 15,5 milijuna. Pretprošlu godinu, s pedeset zaposlenih, zaključili su s 9,6 milijuna i gubitkom od 5,1 milijuna kuna dok su lani, s prosječno šezdesetak zaposlenih, prikazali blizu 26 milijuna kuna prihoda i dobit od oko 240.000 kuna. Firma u svojoj bilanci nema značajnije materijalne imovine, a dug prema dobavljačima na kraju svake godine bio je desetak milijuna kuna, od 12 milijuna 2019. do gotovo 20 milijuna kuna, koliko je evidentirano 2021. U ljeto ove godine, Zvonimira Orešar izlazi iz vlasništva tvrtke, ulaze Hoteli Novi d.o.o, a povećava se i temeljni kapital tvrtke s 20.000 na 17,4 milijuna kuna.


Okončan stečaj jednog od suvlasnika


Uz Hotele Novi d.o.o., tvrtku osnovanu 2004. godine u čijem je vlasništvu bio Resort Novi Vinodolski, Orešar i Širola bili su vlasnici i istoimene tvrtke Hoteli Novi d.d., osnovane 1985. godine, koja je zbog lošeg poslovanja 2011. godine završila u stečaju, a u čijem se vlasništvu nalazilo nekoliko vinodolskih hotela i kamp u Povilama. Nakon jedanaest godina, koncem srpnja ove godine na Trgovačkom sudu u Rijeci doneseno je rješenje o zatvaranju stečajnog postupka jer je prodana sva unovčiva imovina. Ostalo je još nekoliko nekretnina oko kojih se još uvijek vode sudski postupci. Ukupne utvrđene tražbine u stečaju Hotela Novi d.d. iznosile su 153 milijuna kuna, a od prodaje imovine namirilo se 70 milijuna kuna. Glavnina tih sredstava otišla je za namirenje hipotekarnih vjerovnika – 64,5 milijuna kuna, dok su ostali vjerovnici namireni s 5,2 milijuna kuna. Radničkih tražbina u ovom stečaju, kao vjerovnika prvog višeg isplatnog reda, nije bilo. Osim nekoliko nekretnina, kod kojih se vode postupci zbog utvrđivanja granice pomorskog dobra i uređivanja odnosa s državom zbog naknade za izvlaštenu imovinu u stečajnom postupku, otvorenim je ostalo pitanje i udjela koji Hoteli Novi d.d. imaju u Hotelima Novi d.o.o. U pitanju je 26 posto udjela u temeljnom kapitalu, procijenjene nominalne vrijednosti 108 milijuna kuna, a koje se također ne mogu unovčiti sve dok traje postupak predstečajne nagodbe. U stečajnom postupku Hotela Novi d.d. napravljena je i procjena vrijednosti tog udjela u Hotelima Novi d.o.o. Angažirana revizorska tvrtka prije tri godine statistčko-knjigovodstvenom metodom utvrdila je da neto imovina Hotela Novi d.o.o vrijedi 50,3 milijuna kuna, ali uz ogradu kako podaci o dugu s osnove kredita u bilanci društva ne sadržavaju kamate u visini od oko 770 milijuna kuna, što predstavlja potencijalnu obvezu prema B2 Portfolio.