VIŠESTOLJETNA TRADICIJA

Zima uzmiče pred pesnikima: U Crnom Lugu njeguju vrijedni maškarani običaj

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Od ranog jutra obilaze sva kućanstva ovoga kraja, pri čemu ih u svakoj kući domaćin počasti, a svi zajedno otplešu ples kojim tjeraju zimu



Višestoljetna tradicija tjeranja zime i pozdrava proljeću i danas je zaživjela u Crnom Lugu zahvaljujući ljubavi i poštovanju mještana tog goranskog naselja prema prošlosti.


Naime, dok u najvećem dijelu Gorskog kotara (čast izuzecima) mesopusna tradicija blijedi i sve je manje primjetna, Crnolužani se ne daju te iako ih je sve manje, svoje mlade drže čvrsto vezane uz običaje i navade koje su davno osmislili i život im dali njihovi preci.


Oni to čine kroz pesnike, maškaranu skupinu uvijek sastavljenu od mladih domaćih ljudi. Već stoljećima sredinom veljače pesniki se okupljaju u Crnom Lugu odjeveni u posebnu odjeću nadograđenu atraktivnim masakama te od ranog jutra obilaze sva kućanstva ovoga kraja, pri čemu ih u svakoj kući domaćin počasti, a svi zajedno otplešu ples kojim tjeraju zimu.




Taj je običaj, govori nam Petar Hrg, direktor TZ-a Gorski kotar, inače Crnolužanin te i sam dugogodišnji pesnik, stekao odlukom Ministarstva kulture status nematerijalne kulturne baštine ovog dijela Gorskog kotara.


Način života


– Pesniki su ne samo posebnost našeg kraja, već i cijele Primorsko-goranske županije. S obzirom na način odijevanja, maske, zvona i ponašanje, struka tvrdi kako je najvjerojatnije riječ o utjecajima alpske tradicije.


Za sam Crni Lug ovo ne samo da je tradicija, već i svojevrstan način života pa pripreme za završnicu njihova pohoda traju danima. Zanimljivo je da su nekada pesniki bili oženjeni muškarci, a danas su to uglavnom neoženjeni, rekao je Hrg.



Ove godine u pohode je krenulo njih šest – Goran Malnar, Željko Malnar, Zvonimir Mrle, Matej Mrle, Josip Štimac i Mateo Štimac te svirač Renato Mikuličić.


Zvonir Mrle petu je godinu pesnik, a prva mu je bila, sjeća se, ona u doba korone, kad su vladali posebni uvjeti.


– No, i tad smo, neposredno pred lockdown, održali tradiciju, a malo mi je žao što nisam krenuo dvije godine ranije, 2018. godine, kad je bilo jako puno snijega jer to je zaista poseban osjećaj i sve izgleda drukčije.


Svatko od nas u Crnom Lugu itekako zna što su pesniki i svaki dječak od djetinjstva mašta o tome kad će i sam postati pesnik i ići u obilazak mjesta, rekao je Mrle.


“Napet” dan


Slično govori i iskusni Željko Malnar koji je već jedanaest godina pesnik.


– Moja generacija, a i sve ranije, odgajane su kao pesniki i nama to jako puno znači, pogotovo kad si mlad. Na jedan način ulazak u društvo pesnika znači da postaješ odrastao.


Ja se itekako jako dobro sjećam svoje prve godine, a nadam se da ću biti dio ovih druženja još godinama jer mi je želja da u tome sudjelujem i dalje ravna onoj prije 11 godina, rekao je Malnar.



Na ranojutarnjem druženju u kafiću “Lug” u središtu Crnog Luga bili su i neki od roditelja pesnika. Željka i Tomislav Mrle rekli su nam kako se za sam dan obilaska potrebno dići sat-dva ranije kako bi se sve pripremilo, a sama priprema šešira, odjeće i svega ostalog traje i nekoliko dana ranije.


– Cijelo mjesto veliku pažnju posvećuje ovoj tradiciji i svi se mi priremamo danima, a posebno je “napeto” tog dana obilaska, rekli su nam Željka i Tomislav koji su iz središta Crnog Luga prema Malom Selu ispratili dva sina.


Smiljanina kuća


Već po tradiciji prva kuća koju su pesniki u Malom Selu posjetili bila je ona Smiljane Brnelić koja nam je rekla kako pesnike uvijek s radošću dočeka.


– Ma znate šta, dok bude njih, bit će i nas i mjesta. Ovo je divna tradicija koju pamtim od kad sam bila djevojčica i uvijek ću ih rado dočekati, posebno sad kad nas je tako malo, rekla je Smiljana, a njen susjed Nedjeljko Matić, nekada i sam pesnik, rado ih je dočekao i počastio i, kaže, činit će to i ubuduće jer je to prava tradicija koju treba čuvati.



Nakon obilaska njihovih kuća pesniki su krenuli i u pogon Drvne industrije Gorski kotar gdje su ih dočekali svi radnici, a njihov šef Dario Kovač rekao nam je da tih 10-15 minuta kratke stanke neće nedostajati.


– Naravno da želimo dati doprinos održavanju ove lijepe tradicije našeg zavičaja. I sam sam bio pesnik i onda nas je bilo puno više. Žao mi je što broj ljudi pada i što je pesnika sve manje i uvijek ću osobno dati doprinos čuvanju ovih običaja, rekao je Kovač.


Pozdrav gradonačelnice


Pesniki su i ovog puta na obilazak krenuli u 7 sati ujutro, a među onima koji su ih u te rane jutarnje sati ispratili bila je i delnička gradonačelnica Katarina Mihelčić.



– To je jedina od strane Ministarstva kulture RH zaštićena nematerijalna baština na području Grada Delnica i naravno da nam je dužnost i obveza to čuvati.


Lijepo je što još uvijek ima mladih dečki koji su spremni održati ovu tradiciju jer to što rade i nije tako jednostavno i lako. Nadam se da će se dobro zabaviti, a sigurna sam da će otjerati zimu i dovesti proljeće, rekla je gradonačelica Katarina Mihelčić.


Glazbena potpora


Svirač Renato Mikuličić već petnaestak godina prati pesnike i, kaže, ni ne pomišlja odustati, iako nije iz Crnog Luga, već iz Mrzle Vodice.



– Otkad sam krenuo, zaljubio sam se u običaj i s velikim zadovoljstvom dolazim svake godine i pratim dečke cijeli dan svirajući harmoniku.


Naravno, najviše su to valceri i polke, a zna biti i fizički prilično zahtjevno jer se krećemo cijeli dan, rekao nam je Mikuličić, dodavši da mu od vremenskih (ne)prilika smeta samo kiša koja mu može namočiti harmoniku.