Gradsko vijeće

U Sović lazu grade kazetu za azbestni otpad. Delnički vijećnici: “Suprostavit ćemo se tome!”

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Većina vijećnika drži da kazeta predstavlja ne samo zdravstvenu opasnost za stanovništvo cijelog ovog područja, već može nanijeti veliku štetu i razvoju turizma



U planovima delničkog “Komunalca” za narednu godinu su i radovi na izgradnji kazete za azbestni otpad u Sović lazu, odlagalištu otpada nedaleko od Delnica.


Za taj je posao već osigurana i građevinska dozvola i to se, naravno, nimalo ne sviđa članovima Gradskog vijeća Delnica koji su – na inicijativu nezavisnog vijećnika Ivice Kneževića – na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Delnica razmatrali načine na koje će se suprostaviti tom činu koji, uvjerena je, dojam je, većina njih, predstavlja ne samo zdravstvenu opasnost za stanovništvo cijelog ovog područja, već može nanijeti veliku štetu i razvoju turizma i to ni slučajno ne samo u Delnicama, već na cijelom goranskom području koje će, kako je naglasio Knežević, svo biti u znaku crnog propelera u žutom krugu, dakle oznake koja upozorava na potencijalnu opasnost od po zdravlje opasnog otpada.


Plan još od 2010.-ih


Prvi se put namjera gradnje te “kazete” javila još početkom prethodnog desetljeća, a upravo zahvaljujući aktivnostima i medijskom pritisku kojeg je 2011. godine tada kao običan građanin, podigao Ivica Knežević, zaustavljena je gradnja kazete za azbestni otpad.




No, interes raznih struktura za gradnjom tog za zdravlje potencijalno opasnog objekta nije jenjavao pa se “ispod žita” učinilo puno toga – izgradnja je ušla u državni Prostorni plan, a izdana je i građevinska dozvola.



Sve, dakle, vodi prema tome da će Gorani, htjeli to oni ili ne, uskoro “na dar” dobiju lijepu malu kazeticu za azbestni otad. Vijećnik Knežević smatra da se to nikako ne smije dogoditi pa je tražio da delničko Vijeće donese odluku po kojoj predstavnik Delnica ima pravo sudjelovati u izradi planova rada “Komunalca” te se i na taj način usprotiviti toj ideji.


Gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić rekla je kako ona osobno ne želi izgradnju te kazete, ali je problem u tome što se izgradnja tog objekta već nalazi u prostornom planu višeg ranga od gradskog, a uz to Grad Delnice u Skupštini “Komunalca” ima tek jedan od sedam glasova i lako se može dogoditi da bude nadglasan.


Vijećnik Knežević odgovorio joj je kako je svijestan tih ograničenja, ali prostorno-planska doumentacija nije “sveto pismo” i moguće ju je mijenjati, a kad je riječ o glasovanju ostalih članova Skupštine, rekao je, njih treba senzibilizirati i jasnim ih argumentima uvjeriti u neospornu činjenicu da izgradnja kazete za azbestni otpad štetu donosi svim Goranima, posebno s turističkog aspekta.


Knežević: Svi Gorani moraju biti jedinstveni


Vijećnik Knežević u izjavi danoj za Novi list po završetku sjednice ističe kako svi Gorani moraju biti jedinstveni u borbi za zaštitu zdravog okoliša i prirode, a prostora za borbu i djelovanje ima.


– Ta kazeta je sada u takvom stanju da ne može dobiti uporabnu dozvolu. Potreban je značajan građevinski zahvat opremanja da bi ona mogla biti u funkciji. Uz to to je i značajan financijski izdatak koji mora biti planiran u poslovno-planskim aktivnostima za 2024. godinu.


Sve to nam pak ostavlja vremena da kroz brojne aktivnosti, pa i promjene prostorno-planske dokumentacije, reagiramo. Naravno da će zagovornici, ponajprije oni koji kreću od najprizemnijih materijalnih interesa, inzistirati na tezi o apsolutnoj neštetnosti postojanja takvog objekta.



No, daleko je to od istine jer, primjerice, i nova izrađena geomorfološka studija potvrđuje ono što je već ranije utvrđeno, a to je da se Sović laz nalazi na vodozaštitnom području gdje se takvi objekti ne smiju graditi.


Naime, klasičnim provjerama vezanim uz puštanje boje u vodotoke uz tu lokaciju dokazano je da je ta boja podzemnim tokovima došla do Belice, Kupice i Kupe, a to su vodotoci koji služe za opskrbu vodom za piće cijelog ovog kraja! Dakle, i nova su ispitivanja potvrdila da je riječ o itekako vodopropusnom području kraškog terena. To znači da dijelovi tog opasnog otpada mogu završiti u Kupi, Kupici, Belici.


“Krajnje je licemjerno je ovo tvrditi!”


Taj nimalo nebitan i upozoravajući podatak uopće nije sporan, ali se te činjenice nastoje zaobići i zanemariti kako bi se na ovom području našlo lokaciju pogodnu za azbestni otpad, ponajprikje van jakih turističkih odredišta.


Koliko tu ima licemjerja i tko zna kakvih interesa pokazuje i činjenica da je jedna županijska služba donijela rješenje kako ne treba raditi studiju utjecaja na okoliš! To je doslovce strašno. Pa s te lokacije postoji vertikalna povezanost s izvorom Kupe!


Vode s tog područja direktno idu vodotoke koje mi koristimo za piće! I za to nije potrebna studija utjecaja na okoliš!? Nadalje, siguran sam da s određenih razina postoje ucjene u stilu nećete dobiti novce za to i to ako nam ne dozvolite gradnju te kazete. Ali mi moramo biti jači od toga želimo li živjeti u zdravom okolišu i želimo li sami, kao i oni koji dolaze poslije nas, biti zdravi i živjeti u skladu s prirodom – zaključio je Ivica Knežević.


Komentirajući elaborat o gradnji kazete za azbestni otpad, Knežević kaže.


– Krajnje je licemjerno reći da azbest nije topiv u vodi, a istodobno konstatirati kako postoji opasnost od mulja otpadnih voda koji će se u kazeti stvarati te propisivati stroge tehnološke uvjete njegovog zbrinjavanja! Po meni su te tvrdnje kontradiktorne i siguran sam da opasnost od azbestose postoji.