Reakcija

Šefica delničke Uprave šuma o optužbama lokalnih čelnika: ‘To je niz neutemeljnih izjava’

Marinko Krmpotić

Pozdravljamo postavljanje vaga na lokalne ceste kako bi se konačno moglo javno utvrditi tko ne poštuje ograničenja vezana za osovinska opterećenja, kaže Ivana Pečnik Kastner



DELNICE – Nezadovoljstvo nekih goranskih čelnika izneseno na posljednjoj sjednici Koordinacije, a vezano uz štete koje na cestama njihovih lokalnih samouprava nastaju uslijed prijevoza drva, izazvalo je logičnu reakciju delničke podružnice Uprave šuma čija nam je voditeljica Ivana Pečnik Kastner rekla da je na toj sjednici iznesen niz neutemeljenih i netočnih izjava na račun Hrvatskih šuma, pa su stoga prisiljeni reagirati.


– Konkretno, u proteklih deset godina, od 2013. do 2023. godine, Hrvatske šume su uplatile jedinicama lokalne samouprave s područja Gorskog kotara ukupno 11.748.269,98 eura šumskog doprinosa. Taj iznos svakako nije zanemariv. Sva ta sredstva trebaju se, shodno zakonskim odredbama, koristiti isključivo za financiranje izgradnje i održavanja komunalne infrastrukture, a to znači i prometnica na njihovom području. Štoviše, radi namjenskog korištenja i kontrole utroška sredstava šumskog doprinosa, jedinice lokalne samouprave dužne su donijeti Program utroška sredstava šumskog doprinosa. One to i čine, a iz tih je programa uočljivo kako ih najmanje koriste za sanaciju ili izgradnju prometnica! Nadalje, od čelnika JLS-a nismo dobili niti jednu konkretnu informaciju koje su to ceste oštetili isključivo kamioni Hrvatskih šuma, a dodatno se zanemaruje činjenica da se prijevoz lokalnim cestama obavlja i kamionima privatnih poduzetnika koji također prevoze i veliku količinu drvnih sortimenata iz šuma privatnih šumovlasnika, kao i kamioni koji prevoze rasuti teret i koji svakako rade veća osovinska opterećenja na lokalne ceste. Upravo zbog toga i pozdravljamo inicijativu uvođenja kontrole, odnosno postavljanje vaga na lokalne ceste kako bi se konačno moglo javno utvrditi tko ne poštuje ograničenja vezana za osovinska opterećenja.


Odluka nije donesena


Što se tiče navoda načelnika Općine Ravna Gora da je 2018. godine donesena odluka za obeštećenje zemljišta na kojem je izgrađena upravna zgrada šumarije Ravna Gora, moram reći da odluka o obeštećenju nije donesena. Točno je da je 2019. godine postala pravomoćna presuda kojom se utvrđuje da je vlasnik katastarskih čestica Općina Ravna Gora. Tijekom 2019. i 2020. godine u cilju mirnog rješenja nastale situacije Općina Ravna Gora i HŠ vodile su pregovore koji su okončani sporazumom da se za jednu katastarsku česticu odmah krene u otkup, dok je za ostale katastarske čestice bilo potrebno izraditi geodetski elaborat. Tako je sredinom 2021. godine zaključen kupoprodajni ugovor između Općine Ravna Gora i HŠ-a kojim smo obavili isplatu za jednu od katastarskih čestica i to po tržišnoj cijeni koju je utvrdio ovlašteni vještak, te krenuli u izradu geodetskog elaborata i njegovu provedbu u katastarskom operatu i zemljišnim knjigama. S obzirom na protok vremena, u postupku je izrada novog procjenbenog elaborata nakon čega nema zapreke za nastavak pregovora oko načina rješavanja statusa preostalih katastarskih čestica, govori Ivana Pečnik Kastner koja se osvrnula i na tvrdnje da se Hrvatske šume ne prijavljuju na EU natječaje na kojima bi mogle dobiti sredstva za sanaciju oštećenih prometnica.


EU natječaji




– Hrvatske šume aktivno sudjeluju na svim pozivima gdje smo kao javni šumoposjednik prihvatljiv korisnik. U financijskoj perspektivi 2014. – 2020., vezano za šumsku infrastrukturu, svim šumoposjednicima, ali i jedinicama lokalne samouprave, na raspolaganju su sredstva osigurana za provedbu Podmjere 4.3. »Potpora za ulaganja u infrastrukturu vezano uz razvoj, modernizaciju i prilagodbu poljoprivrede i šumarstva« – provedbu tipa operacije 4.3.3 »Ulaganje u šumsku infrastrukturu«. Na predmetnim pozivima su prihvatljivi korisnici mogli podnijeti isključivo po jednu projektnu prijavu, a što su Hrvatske šume i činile kao jedinstveno poduzeće, neovisno o lokaciji ulaganja. Dakle, plasiranje neutemeljenih informacija u medijski prostor o nesudjelovanju podružnice Delnice na natječajima Ministarstva poljoprivrede isključivo je posljedica nepoznavanja organizacijske strukture Hrvatskih šuma, ali nažalost i zabrinjavajući pokazatelj nepoznavanja propisa iz područja korištenja EU sredstava od strane predstavnika lokalne samouprave.


Nadalje, odluka o projektnoj prijavi s kojom Hrvatske šume apliciraju na natječaje uvelike ovisi o mogućnosti prihvaćanja istih od strane nadležnih tijela, odnosno o ukupnom broju bodova koje pojedini projekt ostvaruje s obzirom na propisane uvjete natječaja. Na prethodnom pozivu odlučni kriteriji odabira su bili pristup minski sumnjivim površinama te doprinos dostizanju šengenskih standarda u upravljanju državnom granicom, slijedom čega su Hrvatske šume uspješno prijavile projekt na području Ličke Plješivice, napisala je voditeljica UŠP-a Delnice, Ivana Pečnik Kastner.