Općinsko vijeće

Načelnik Fužina htio povećati porez ugostiteljima. Nije mu prošlo

Marinko Krmpotić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Porez od 3%, odnosno povećanje za 1% odnosi se na alkoholna i bezalkoholna pića u ugostiteljskim objektima, a donio bi 30.000 kuna. Vijećnici to nisu podržali



Proračun Općine Fužine za ovu godinu drugim je izmjenama i dopunama smanjen s planirana 32 milijuna kuna na 28,6 milijuna kuna, a smanjenje je rezultat činjenice da se iz proračuna moraju ukloniti neki od projekata koji su na početku godine morali biti dio proračuna ukoliko se željelo biti u konkurenciju za eventualnu kandidaturu za vanproračunska sredstva vezana uz te projekte.


Budući da ti projekti nisu ni zaživjeli, logično je da ih se iz ovogodišnjeg proračuna uklanja, istaknuto je na sjednici Općinskog vijeća Fužine, a vijećnici su ovo obrazloženje prihvatili jer je ono uobičajen način poslovanja svih lokalnih samouprava koje nastoje osigurati sredstva kandidiranjem na razne državne i EU projekte.


Porez za turizam


I dok je prijedlog drugih izmjena prihvaćen, donošenje Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o općinskim porezima dobilo je samo tri vijećnička glasa, dok je njih četvero bilo protiv pa novih poreza neće biti.




Do ovakvog odnosa glasova došlo je nakon rasprave u kojoj je većina vijećnika zastupala stajalište da nije potrebno na 3 posto povećavati porez na potrošnju ugostiteljima koji djeluju na području ove lokalne samouprave.


Do sada su ugostitelji s ovog područja plaćali 2 posto tog poreza na potrošnju čime se prosječno godišnje u općinski proračun osiguravalo 72.000 kuna.


Jednopostotnim povećanjem, odnosno porezom od 3 posto, to bi donijelo novih oko 30.000 kuna što znači da bi se s osnova poreza na potrošnju koji se plaća na alkoholna i bezalkoholna pića u ugostiteljskim objektima, u općinsku kasu godišnje slilo nešto više od 100.000 kuna koje bi se, istaknuo je načelnik David Bregovac, koristilo za unapređenje i razvoj turizma i turističkih sadržaja na području Općine Fužine.



No, njegov prijedlog nije dobio potrebnu većinu pa će spomenuta porezna izdvajanja i dalje iznositi 2 posto.


Rada lokalne samouprave fužinski su se vijećnici potom dotakli i kroz niz vijećničkih pitanja. Tako je Sabinu Urbanc (NL Davida Bregovca) zanimalo zašto se već duže vremena turistički brod “Sv. Anton” ne nudi kao dio prepoznatljive turističke ponude, odnosno zašto stari turistički vlakić nije ponuđen na prodaju.


Načelnik Bregovac odgovorio je kako brodić stoji zbog pokvarene elektronike za koju potrebni dijelovi trebaju doći iz Kine i kad se to dogodi problem bi trebao biti riješen.


Kad je pak o starom vlakiću riječ brigu o njegovoj prodaji vodi KTD Fužine i ta je prodaja, koliko je njemu poznato oglašena, rekao je Bregovac.


Proširenje groblja u Fužinama


Nataša Blažević (PGS) pitala je što je s idejom o proširenju groblja u Fužinama te može li se spriječiti slijevanje vode prema groblju u Liču.


Načelnik Bregovac odgovorio joj je kako će se stanje s grobljem u Liču riješiti, a procedura oko poslova proširenja groblja u Fužinama krenula je još 2018. godine.


– Nažalost, zbog tipičnih birokratskih pravila sve se jako odužilo i mi smo sada u situaciji da ćemo tek naredne godine moći krenuti u otkup zemljišta za što će trebati oko pola milijuna kuna, a sami poslovi proširenja tražit će daleko više, rekao je Bregovac koji je na pitanje Nataše Blažević o stanju s idejom javnog prijevoza za stanovništvo s područja Općine Fužine rekao:


– Taj smo projekt zamislili tako da ponedjeljkom i srijedom kombi ili mini bus vozi na relaciji Fužine – Lič – Benkovac – Vrata – Belo Selo – Slavica, a četvrkom bi vozio prema Delnicama.


Ukupni trošak godišnje bi bio oko 700.000 kuna što nije malo, ali je još veći problem naći vozača. Svakako ćemo to pokušati realizirati naredne godine, a s koliko uspjeha tek ćemo vidjeti – rekao je Bregovac na što je Blažević komentirala kako bi možda dobro bilo napraviti probu sa samo jednim danom u tjednu kako bi se vidjelo postoji li dovoljno interesa.


Zašto je Bregovac digao ruku za poskupljenje vode?


Slobodan Huš (PGS) pitao je načelnika Bregovca zašto je digao ruku za povećanje cijena vode koja je sa 6,90 kuna poskupjela na 11,37 po kubiku što je puno više od 30 posto koliko tvrde iz delničkog “Komunalca”.


– Istina, računi koji su stigli veći su za nešto više od trideset posto, ali je cijena kubika vode puno veća. Kojim ste se mjerilima rukovodili kad ste digli ruku za povećanje, pitao je Huš, a načelnik Bregovac rekao mu je kako računi pokazuju da je cijena vode porasla između 30 i 40 posto, a za povećanje su i on i gotovo svi ostali goranski čelnici vezani uz delnički Komunalac glasovali kako bi sustav uopće djelovao.


– Podsjećam da je bilo i javno savjetovanje na koje se nitko nije javio. No, o svemu će vam na narednoj sjednici detaljnije govoriti direktor “Komunalca” Boro Tomić – najavio je načelnik Bregovac.