GRADSKA VIJEĆNICA

EU Projekt ZeleNatura predstavljen u Kastvu. Za zelenije jezgre sjevernog Jadrana

Vladimir Mrvoš

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Nositelj projekta je Grad Kastav u partnerstvu sa općinama Kopar i Izola, Lokalnom akcijskom grupom Terra liburna, Biotehničkim fakultetom iz Ljubljane te Agronomskim fakultetom iz Zagreba



KASTAV – U Gradskoj vijećnici u Kastvu predstavljen projekt ZeleNatura, financiranog sredstvima Europske unije kroz program Interreg. To je prvi Interreg projekt kojeg provodi Kastav, vrijedan je 2 milijuna eura, a planirano trajanje je 30 mjeseci. Nakon što je prije mjesec dana u Ljubljani potpisan ugovor s predstavnicima nadležnih hrvatskih i slovenskih ministarstava, te Zajedničkog tajništva programa Interreg Slovenija-Hrvatska, danas je Kastav bio i domaćin prvom sastanku svih projektnih partnera. To su slovenske općine Kopar i Izola, lokalna akcijska grupa Terra Liburna, Biotehnički fakultet iz Ljubljane i Agronomski fakultet iz Zagreba.


– Interreg program iznimno važan jer spaja hrvatske i slovenske gradove i druge organizacije, kako bi se poboljšao život stanovništva. Provedbom ovog projekta Kopar, Izola i Kastav postati će predvodnici u planiranju i upravljanju zelenom infrastrukturom, te pružiti dobar primjer svim ostalim gradovima sjevernog Jadrana, dok će lokalno stanovništvo imati višestruke koristi od predviđenih programskih aktivnosti, rekao je gradonačelnik Grada Kastva, Matej Mostarac.


Voditelj projekta, Renato Stanković, najavio je potom projektne i programske aktivnosti koje će se odvijati na području Kastva, a koje uključuju uređenje perivoja Malinica-Žudika, uređenje školskog vrta pored osnovne škole Milan Brozović, te uređenje zelenog zida uz glavnu gradsku prometnicu u naselju Jurčići. Ove investicije stvorit će tri nove urbane zelene točke, odnosno stvoriti novi zeleni koridor između gradske šume, stare jezgre i najgušće naseljenog dijela Kastva.




– Predviđene su aktivnosti mapiranja i planiranja zelene infrastrukture, izrade digitalnog sustava za pregled svih važnih parametara, zatim monitoringa zdravstvenog stanja zelene infrastrukture, a svi podaci bit će dostupni javnosti. Organizirat će se i radionice za djecu i građanstvo, na temu urbane ekologije i bioraznolikosti. Potom su predstavnici svih partnera najavili programske aktivnosti za koje će njihove organizacije biti zadužene, rekao je Stanković.


Zelena infrastruktura


Glavni cilj projekta je unaprijediti urbana područja gradova sjevernog Jadrana zelenom infrastrukturom, poboljšati alate i metode upravljanja i praćenja stanja zelene infrastrukture te osvijestiti i educirati građanstvo o višestrukim koristima zelene infrastrukture.