ENERGO

Dio zgrada na Gornjoj Vežici i dalje bez tople vode. Kvar na novoj toplani otklonjen, ali problema još ima

Marinko Glavan

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

I dalje se radi na ispumpavanju zraka iz distribucijskog sustava i u pojedinim zgradama, potvrđeno je iz Energa



RIJEKA – Kvar na sustavu nedavno obnovljene i osuvremenjene toplane Vežica u sustavu centralnog grijanja Energa u Rijeci, do kojeg je došlo u petak 13. listopada, zajedno sa zrakom koji je ušao u sustav distribucije na području koje pokriva toplana, doveo je do poteškoća u opskrbi toplom vodom u pojedinim zgradama na tom području koje još uvijek traju.


Prekid opskrbe


Kvar je bio otklonjen odmah, prema informacijama iz Energa, ali i dalje se radi na ispumpavanju zraka iz distribucijskog sustava i u pojedinim zgradama, potvrđeno je iz Energa.


Tijekom vikenda i jučerašnjeg dana naša je redakcija zaprimila nekoliko pritužbi korisnika centralnog grijanja na području toplane Vežica koji su se požalili kako je prekid opskrbe, zbog puštanja obnovljene toplane u pogon, bio najavljen za period od ponedjeljka 9. listopada do četvrtka 12. listopada, na što su se pripremili, no u dijelu zgrada, primjerice u Ulici Sveti Križ, opskrba toplom vodom nije bila normalizirana sve do jučer.




– Na stranicama Energa bila je stavljena objava da je ustanovljen kvar koji je uzrokovao smanjenu isporuku Gornjoj Vežici, ali je kvar, navodno, otklonjen, međutim tople vode niti smo imali, niti je imamo sad, ni u smanjenom, a kamoli redovnom obimu. Pozivima korisničkim službama Energa nisam dobila nikakve konkretne odgovore, ako se uopće udostojili javiti, ili se odgovornost prebacivala na poduzeće/obrt Kalorifer, servisera stambenih zgrada u Ulici Sveti Križ, iako je prilično jasno da je Energo kao dobavljač toplinske energije i tople vode odgovoran za isporuku istih krajnjem korisniku. Nepotrebno je naglašavati da je potpuna obustava tople vode, blago rečeno, neugodna, ali još je više nedostatak komunikacije prema korisnicima kojima će Energo, kao i uvijek, redovno isporučiti račune i očekivati redovno plaćanje istih, napisala je u e-mail poruci redakciji Novog lista stanarka jedne od zgrada u kojima nema tople vode.


Veliki projekt


Upit o uzrocima problema s isporukom potrošne tople vode, kao i o tome kada će opskrba biti normalizirana, uputili smo Energu, iz kojeg odgovaraju kako je u petak 13. listopada 2023. godine, kod redovnog pokretanja toplane Gornja Vežica u jutarnjim satima, bio ustanovljen kvar koji je prouzročio smanjenu isporuku tople vode korisnicima.


– Kvar je otklonjen u kratkom roku te je uspostavljena redovna isporuka tople vode. Ubrzo nakon toga ponovo su detektirani povremeni prekidi u isporuci tople vode korisnicima na krajnjim točkama sustava. Uzrok tome bilo je zahvaćanje zraka u sustavu distribucije, kao posljedica nužnog zaustavljanja opreme tijekom radova na modernizaciji toplane. Energo je odmah započeo s intervencijom te se, u suradnji sa serviserima podstanica, tijekom subote i nedjelje u više navrata radilo odzračivanje sustava. To je bitno poboljšalo protok tople vode, a s istim će se postupkom nastaviti do uspostave nesmetane isporuke toplinske energije svim kućanstvima, stoji u odgovoru Energa.



Iz gradske toplinarske tvrtke podsjećaju kako se navedeni radovi provode se u sklopu projekta »Obnova toplinarstva grada Rijeke« kojim se obnavlja 7,9 km toplovoda, gradi novih 2,5 km spojnih toplovoda i rekonstruiraju toplane Gornja Vežica, Malonji, Zamet i Srdoči. Time će se osigurati kvalitetnija isporuka energije i smanjenje transportnih gubitaka te dugoročno omogućiti stabilnost opskrbe toplinskom energijom. Ovaj je projekt vrijedan gotovo 15 milijuna eura, od čega je 78,46 posto sufinancirano bespovratnim sredstvima Europske unije. Njime je predviđena potpuna transformacija sadašnjeg rascjepkanog toplinarskog sustava, koji obuhvaća 11 toplana, četiri kotlovnice i oko 16 kilometara toplovoda, smještenih unutar administrativnih granica grada Rijeke, a toplinskom energijom opskrbljuju gotovo 10.000 korisnika. Po završetku projekta najveći dio toplinarskog projekta bit će povezan na tri glavne toplane, uz nekoliko lokalnih toplana koje ostaju u funkciji, dio toplana trajno je ugašen, a neke će biti zadržane kao pomoćne toplane za vršna opterećenja ili u slučaju kvarova, odnosno radova na održavanju glavnih toplana. Sustav Istok pokriva toplana Gornja Vežica, a pomoćna toplana bit će ona na Vojaku, sustav Zapad pokriva toplana Malonji na Zametu, gdje će toplana Zamet pokrivati i dio vršnih opterećenja te opskrbljivati toplinskom energijom korisnike na području Krnjeva, dok treći dio pokriva toplana Srdoči, pri čemu su u sva tri sustava u velikom dijelu obnovljeni i svi toplovodi, u duljini od 7,9 kilometara, uz izgradnju 2,5 kilometara novih spojnih toplovoda.


Sveobuhvatna obnova


Projektom će, prema ranijim najavama iz Energa, biti omogućen 24-satni rad svih toplana u sustavu, tijekom cijele godine. Po njegovom završetku 95 posto riječke toplovodne mreže bit će novo ili obnovljeno. U obnovljenoj toplani Gornja Vežica ugrađena su dva kogeneracijska postrojenja, ukupne snage 2,64 megavata toplinske energije, odnosno 2,41 megavat električne energije. Riječ je o visokoučinkovitim motorima koji proizvode električnu energiju koju će Energo isporučivati distributeru, dok će se za grijanje koristiti proizvedena toplinska energija iz svih dijelova sustava, što bi trebalo rezultirati značajno manjom potrošnjom energenata, kao i emisijama CO2.