Putevi i stranputice Zlatka Crnčeca

SDP i HNS sapleli se oko Perkovića

Zlatko Crnčec

Ako Kukuriku koalicija ne počne odlučnije govoriti jednim glasom, i ako se kriza i gospdarski pad nastave, ne piše im se dobro za dvije godine kada će se ponovo izlaziti na birališta.



Baš će biti zanimljiva situacija u Saboru ako se glasovima SDP-a i HDZ-a budu donosile ustavne promjene o ukidanju zastare za ubojstva komunističkog režima. Kako će na to gledati birači Kukuriku koalicije, vjerojatno im puno toga neće biti sasvim jasno.


Jer jest čudno kada u tako važnoj stvari kao što su ustavne promjene surađuju ljuti politički protivnici, a protiv njih su tvoji koalicijski partneri. 


Nije ovdje toliko za SDP i HNS i njihove birače bitna sama činjenica da se nikako ne mogu dogovoriti što napraviti s uhidbenim nalogom, o kojem među inima ovisi i sudbina Josipa Perkovića. Koja uostalom u današnjoj Hrvatskoj zaista malo koga zanima. Među onima koji su za njega zabrinuti nalaze se tek njegovi kolege koji su nosili isti kožni mantil.




Tu je možda i kakva šačica zagriženih jugonostalgičara i ostarjelih članova nekadašnjeg SK koji vjerojatno ni dan danas ne vide u čemu je problem da su za vrijeme njihove vladavine ljudi bivali likvidirani samo zbog toga jer se nisu politički slagali s njihovim režimom.


S druge strane protiv Perkovića su kolege i prijatelji onih koje je organizacija kojoj je pripadao nemilosrdno gonila punih 45 godina. Oni strasno žele da on bude kažnjen, i to po mogućnosti u Njemačkoj jer ne vjeruju, vjerojatno s pravom, da bi domaće sudstvo bilo u stanju odraditi nešto takvo.


I to je to. Perković u ovoj zemlji zanima izuzetno malo ljudi. Tako da je u političkom smislu savim svjedno hoće li Perković biti izručen Njemačkoj ili će mu ipak biti suđeno u Hrvatskoj. Ili se na kraju neće dogoditi ni jedno ni drugo nego će nastaviti mirno živjeti u Zagrebu. 


Ali će itekako relevantna politička činjenica biti to da su se oko toga dvije stožerne stranke Kukuriku koalicije još jednom javno počupale. Jadno je to izgledalo kada je u srpnju SDP ostao potpuno sam kada je u Saboru pokušao pokrenuti postupak ustavnih promjena. 


Sada se opet događa nešto slično. Premijer govori jedno – prvo ustavne promjene – a njegova ministrica vanjskih poslova nešto sasvim drugo – treba prvo ukinuti ograničenje koje govori da Hrvatska ne može izručivati nikoga za kaznena djela počinjena prije 2002. godine.


Da se ne bi činilo da je ovo jedino razmimoilaženje oko nekog važnog političkog pitanja kroz medije se zadnjih dana provlači priča da je SDP protiv izgradnje takozvanog Trga pravde u Zagrebu koji bi trebao na jednom mjestu okupiti sve pravosudne institucije.


Projekt je to kojeg je prije nekoliko dana u priličnu pompu predstavio ministar gospodarstva i potpredsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak. Projekt iza kojeg stoji HNS. 


Svemu gore nabrojanom valja pridodati i nesretni Zakon o porezu na nekrentine koji se do daljnjeg nalazi u frižideru, narodnjaci mu se naime najoštrije protive. Sve to odaje dojam – naravno pogrešan, ali većina se birača ravna po njemu – da se vladajuća koalicija bavi prepucavanjima i nevažnim stvarima dok zemlja i njeno gospodarstvo klize prema ponoru.


Ako Kukuriku koalicija ne počne odlučnije govoriti jednim glasom, i ako se kriza i gospdarski pad nastave, ne piše im se dobro za dvije godine kada će se ponovo izlaziti na birališta.