Statističko istraživanje

Tamo gdje u SAD-u ima više legalnih apoteka s kanabisom, manje je smrti uzrokovanih opiodnim lijekovima

Tihomir Ivka

Foto: iStock

Foto: iStock

U studiji objavljenoj u medicinskom stručnom časopisu The BMJ dolazi se do zaključka da je između 2014. i 2018. u okruzima koji su s jedne apoteke za prodaju kanabisa skočili na dvije, broj smrtnih slučajeva izazvanih opioidima pao za 17 posto



Kad je u pitanju legalizacija kanabisa, jedan od najčešćih „argumenata“ protivnika je da će slobodan pristup stvoriti naciju narkomana, olakšati maloljetnicima da dođu do nje što bi moglo biti pogubno, a zagovaratelji legalizacije zagovaraju tezu da će mogućnost zakonskog korištenja u medicinske svrhe smanjiti stopu kriminala, i omogućiti ljudima kojima može pomoći u uklanjanju boli i raznih zdravstvenih teškoća da manje zloupotrebljavaju konvencionalne lijekove.


Za ovo oko kriminala ne znamo, ali sad se pojavila studija u SAD-u koja je dovela u vezu legalizaciju marihuane i manjeg broja smrti od lijekova protiv bolova, posebno sintetskog opioidnog analgetika fentanila. Ovi lijekovi trebali bi se prepisivati samo za najteže akutne bolove i terminalne faze bolesti zbog njihovog snažnog i kratkog djelovanja, i zato što postoji malo dokaza da od njih ima dugoročne koristi kod kroničnih bolova. Zato štete sigurno ima, posebno kod fentanila koji brzo stvara ovisnost i zapravo funkcionira poput heroina, samo je 50-ak puta jači. Nažalost, fentanil se u Americi prepisuje i za kronične bolove, da ne spominjemo činjenicu da se taj sintetički „lijek“ miješa u ilegalnim labovima s heroinom i često izaziva fatalna predoziranja.


Nije ni čudo da je u SAD-u 2018. bilo čak 48 tisuća smrti povezanih s predoziranjem fentanilom, što je oko dvije trećine svih smrti izazvanim opioidima, ne nužno korištenim za drogiranje, već i za uklanjanje bolova.




Do kraja 2017. u SAD-u je u 23 države, odnosno 812 okruga dopušteno otvaranje apoteka za prodaju marihuane u rekreacijske i medicinske svrhe.


Nakon uzetih raznih faktora u obzir, u studiji objavljenoj u medicinskom stručnom časopisu The BMJ dolazi se do zaključka da je između 2014. i 2018. u okruzima koji su s jedne apoteke za prodaju kanabisa skočili na dvije, broj smrtnih slučajeva izazvanih opioidima pao za 17 posto.


U onim okruzima gdje je broj ovakvih apoteka s dvije porastao na tri, zamijećen je dodatni pad od 8,5 posto smrti uzrokovanih predoziranjem opioidima.


Kako navodi SciTech Daily, ovo je prva studija koja istražuje korelaciju između broja legalnih ambulanti/trgovina s kanabisom i smrtnosti povezane s lijekovima opioidima.


Pa ipak, u studiji objavljenoj u časopisu The BMJ se ograđuju od definitivnih zaključaka jer su njihovi nalazi na razini statističke opservacije, i naglašavaju da iako se korištenje kanabisa generalno smatra manje opasnim po pitanju razvijanja ovisnosti od opioida, i dalje u sebi nosi potencijalnu štetu i rizike za javnu sigurnost. Iako neki ove nalaze mogu tumačiti kao dokaze koji podupiru liberalizaciju kanabisa za rješavanje opioidne krize, u studiji ističu da su “takvi zaključci trenutno preuranjeni bez dokaza o uzročnosti”.