Dugogodišnji trend

Svako 42. dijete je blizanac, nikad u povijesti nije ih se više rađalo

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Za 74% od 112 zemalja, za koje su bili dostupni podaci za oba razdoblja, porast je iznosio više od 10 posto. U Aziji je zabilježen porast od 32%, a u Sjevernoj Americi čak 71% više rođenja blizanaca



Danas se u svijetu rađa više blizanaca nego ikad prije u povijesti, otkriva usporedna studija danas objavljena u vodećem svjetskom medicinskom časopisu za pitanja reprodukcije Human Reproduction.


Prema statistici do koje je došao međunarodni tima znanstvenika, učestalost rađanja blizanaca od 80-ih godina 20. stoljeća do danas narasla je za značajnu trećinu. Tada se rađalo 9 blizanaca na 1000 poroda, danas je to 12 na tisuću poroda. Drugim riječima, u današnje doba svake godine na svijetu rodi se 1,6 milijuna blizanaca, odnosno svako 42. novorođeno dijete je blizanac. 80 posto blizanaca rađa se u Aziji i Africi.


Razlog zašto se rađa sve više blizanaca nije poseban misterij, broj je skočio zbog medicinski potpomognute oplodnje i to se ne tiče samo in vitro trudnoća, odnosno „beba iz epruvete“, već i drugih jednostavnijih metoda umjetne oplodnje. Drugi navedeni razlog za povećanje broja blizanaca su godine majke. Istraživanja su pokazala da što žena rađa starija, to je mogućnost dobivanja blizanaca veća. A kao što znamo, godine u kojima žena prvi put  rađa su dramatično porasle u posljednjim desetljećima.




No, koliko god se to činilo pozitivnim, veći broj blizanaca nosi sa sobom i više rizika, kako za djecu, tako i za majke.


„Relativni i apsolutni broj blizanaca u svijetu veći je nego što je bio ikad od sredine dvadesetog stoljeća i taj broj vjerojatno više neće rasti. To je važno jer su porođaji s blizancima povezani s višom stopom smrtnosti među bebama i djecom te s više komplikacija za majke i djecu tijekom trudnoće, kao i tijekom i nakon poroda” – prenosi Sci Tech Daily riječi prvog autora studije profesora Christiaana Mondena sa Sveučilišta Oxford u Velikoj Britaniji.


On i njegovi kolege, profesor Gilles Pison iz Francuskog prirodoslovnog muzeja u Parizu i profesor Jeroen Smits sa Sveučilišta Radboud (Nizozemska), prikupili su informacije o stopama rađanja blizanaca za razdoblje 2010.-2015. iz 165 zemalja, pokrivajući 99% svjetske populacije. Iste te informacije za razdoblje od 1980. do 1985. dobili su za  112 zemalja i uspjeli dobiti sliku o porastu broja poroda s blizancima.


Otkrili su znatan rast u mnogim europskim zemljama, u Sjevernoj Americi i Aziji. Za 74% od 112 zemalja, za koje su bili dostupni podaci za oba razdoblja, porast je iznosio više od 10 posto. U Aziji je zabilježen porast od 32%, a u Sjevernoj Americi čak 71%. Smanjenje broja blizanaca za više od 10% utvrđeno je u samo sedam zemalja.


Zanimljiv je podatak da je Afrika u oba razdoblja imala visok, ali isti postotak broja blizanaca. Postotak je isti, ali apsolutne brojke u Africi rastu zbog najvišeg nataliteta. Standardno visoka razina rađanja blizanaca u Africi je posljedica genetskih razlika u odnosu na ostatak svijeta, a ne učestalosti umjetne oplodnje. Profesor Monden kaže da se zbog genetskih razlika u Africi dvojajčani blizanci češće rađaju nego u drugim dijelovima svijeta.