Znanjima o traumi

Riječki Medicinski fakultet partner u Erasmus+ projektu o posttraumatskim stresnim simptomima

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Zbog pandemije i rata sve je više posttraumatskih stresnih simptoma, upozoreno je



Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci jedan je od partnera Erasmus+ projekta “TIPS – Praksa djelatnika u javnim službama temeljena na znanjima o traumi” (TIPS – Trauma-Informed Practice for Workers in Public Service Settings) čiji je cilj podizanje svijesti o pojavi posttraumatskih stresnih simptoma (PTSS).


Pojašnjavajući kako se zbog ratnih zbivanja, pandemije i prirodnih katastrofa broj osoba s PTSS-om povećava voditeljica riječkog dijela projekta izv. prof. dr. Marina Letica Crepulja kaže da je na temelju temeljite analize potreba utvrđeno da se u javnom sektoru mnoge profesije u svom radu susreću s klijentima koji imaju PTSS.


Izbjegnimo retraumatizaciju


– Ciljna skupina projekta su osobe koje rade u javnom sektoru, kao što su službe za izbjeglice, djelatnici u pravosudnom sustavu, odvjetnici i pravni asistenti, službenici službi za zapošljavanje, učitelji, ljudi koji rade u službama za socijalnu skrb ili stambenim odjelima.




Djelatnici u javnom sektoru imaju svoja profesionalna iskustva, ali nemaju medicinsku ili psihijatrijsku edukaciju kako postupati s osobom koja pati od PTSS-a.


Posljedično, oni često pogrešno procjenjuju svoje klijente, njihovo ponašanje vjerojatno tumače kao sebično, neprikladno ili arogantno.


Uz bolje razumijevanje će se izbjeći ono što se ponekad događa, a to je retraumatizacija i sprječavanje uključivanja osoba s PTSS-om u društvo.


Pristup temeljen na znanjima o traumi prepoznaje prisutnost simptoma traume i uzima u obzir ulogu koju je trauma odigrala u životu pojedinca.


Stoga bi provedba savjetovanja o traumi pomogla djelatnicima u javnim službama prepoznati, razumjeti i na odgovarajući način reagirati na posljedice traume, objašnjava voditeljica.


Sastanak fokus grupe


U sklopu projekta danas je održan sastanak fokus grupe s ciljem inicijalnog utvrđivanja razine znanja djelatnika u zdravstvenom sektoru o psihotraumi te posttraumatskim reakcijama.


Uz podizanje svijesti o PTSS-u cilj je projekta i omogućavanje stjecanja vještina djelatnika u javnom sektoru koje im mogu pomoći identificirati PTSS među svojim klijentima i promovirati njihovo uključivanje kako bi se smanjile prepreke povezane s diskriminacijom, kao i poboljšanje pružanja usluga ili savjetodavnog rada u javnom sektoru.


Projekt će se okončati u studenom iduće godine, a rezultirat će online sadržajima u smislu vodiča i smjernica koje su inovativan način pružanja informacija i preporuka za neposrednu praksu kako bi se omogućio savjetodavni rad u javnim službama koji je temeljen na znanjima o traumi.


Praktične vještine i edukacijski materijali


– Ponudit ćemo praktične vještine i edukacijske materijale te razne vježbe i katalog s prikazima slučajeva koji će prikazati najčešće situacije i kako u njima reagirati.


Edukacijski paket koji ćemo ponuditi sadržavat će interaktivnu obuku i aktivnosti e-učenja te kvizove vezane uz pojedina poglavlja, a moći će se koristiti kao tečaj za samostalno učenje ili u strukturiranom obliku i prilagođen specifičnim zahtjevima.


Tečaj ima modularnu strukturu i pokriva, među ostalim, aspekte prepoznavanja situacije s klijentom, pomoći u rješavanju akutnih problema i prevenciji problema na duži rok te pomoći klijentima s PTSS-om da se nose s okolnostima u kojima se nalaze, kaže izv.prof.dr. Letica Crepulja.


Izradit će se i interaktivna e-platforma, kao i aplikacija sa svim ti sadržajima, a svi ti proizvodi bit će dostupni na engleskom i jezicima partnerstva, odnosno na hrvatskom, nizozemskom, njemačkom, grčkom, portugalskom, slovačkom i slovenskom.


Naime, projektni konzorcij sastoji se od multidisciplinarnog tima koji uključuje pravne, društvene i medicinske i istraživačke organizacije, stručnjake za učenje i medijsko obrazovanje te stručnu instituciju za ICT komunikaciju.


Koordinator projekta je belgijski Katholieke Universiteit Leuven, Leuven Institute of Criminology, dok je ukupna vrijednost projekta 225.555 eura.